Komputer gamingowy czy konsola do gier. Co jest lepsze?

Niemal od zarania historii gier wideo, gracze zmagają się z odwiecznym pytaniem, jaką platformę do gier wybrać? Co jest lepsze - konsola czy gamingowy komputer? Jak to często bywa w przypadku takich pytań, odpowiedź brzmi - to zależy. A od czego? Przede wszystkim od tego, jaki masz budżet i w jakie tytuły chcesz grać. Poniżej nasz poradnik, jakie argumenty rozważyć w trakcie podejmowania decyzji o zakupie.

Do czego sprawdzi się komputer gamingowy?

Jeśli chodzi o wydajność sprzętu i zaawansowanie technologii komputer gamingowy zawsze będzie miał przewagę nad konsolami do gier. Wynika to z tego względu, że zawsze możemy stworzyć zestaw, który składa się z najnowocześniejszych podzespołów, jednak to wiąże się z koniecznością sięgnięcia głębiej do kieszeni. Jeśli chodzi o budżet praktycznie nie ma limitów, sięgnięcie po najnowsze karty graficzne, monitory z super rozdzielczością i szybkie procesory oraz wydajne chłodzenie, wiąże się często z wydatkiem nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jednak idąc na pewne kompromisy możemy złożyć ciekawy komputer do gier w okolicach pięciu tysięcy złotych.

Reklama

Bezsprzecznie komputer będzie najlepszym wyborem dla fanów jednego z szczególnego gatunku gier... są to strategie. Precyzja sterowania za pomocą myszy i klawiatury, odpowiedniego zoomowania mapy, wygodny dostęp do różnych skomplikowanych menusów powoduje, że najlepsze serie strategiczne goszczą wyłącznie na pecetach. Jeżeli jesteś fanem serii Total War bądź Cywilizacji koniecznie rozejrzyj się za gamingowym komputerem i wygodnym fotelem dla gracza.

Na PC mamy dostęp do bardzo bogatej biblioteki tytułów z dystrybucji cyfrowej. Za pomocą takich sklepów jak Steam czy Good Old Games znajdziemy nowe hity, klasyczne starocie oraz ciekawe indyki. Powszechność tej formy dystrybucji i walka z piractwem będącym plagą pecetów, powoduje że nawet pudełkowe wydania gier zawierają kod do zrealizowania w sklepie i dodania gry do swojej biblioteki cyfrowej. Przekłada się brak możliwości odsprzedania gry. Konsole cały czas mają opcję zakupu gry na fizycznym nośniku i odsprzedania jej po przejściu.

Karta graficzna wyznacznikiem płynności w grze

Najnowsze tytuły AAA dostępne są multiplatformowo na najnowszych konsolach i PC. Będą cieszyć oko tylko po wyborze odpowiedniej karty graficznej. Obecnie najpopularniejsze są karty chipami z rodziny GeForce RTX 40, jednak trzeba pamiętać że zakup takiej karty to wydatek rzędu 3000 zł, czyli więcej niż PlayStation 5 czy Xbox Series X.


Laptop gamingowy - ile kosztuje?

Każdy z nas potrzebuje laptopa do pracy czy nauki. W związku z tym ciekawą opcją wydaje się zakup laptopa gamingowego, który pozwoli nam również zagrać w najnowsze tytuły. Jednak w praktyce zakup komputera przenośnego z kartą graficzną z rodziny GeForce RTX 40 to wydatek rzędu 6000 - 7000 zł. Za tą cenę można mieć przyzwoitego laptopa i konsolę oraz przyzwoity TV.

Xbox do gier - jaki wybrać?

Microsoft w swojej ofercie ma dwie wersje swojej najnowszej konsoli, Xbox Series S jako wersja budżetowa i Xbox Series X, który pozwala cieszyć się rozrywką w maksymalnej rozdzielczości 4K i płynności 60 klatek. Zakup konsoli to wydatek około 2000 zł, przeważnie kilkaset złotych mniej niż w ofercie PS5.

Game Pass

Ciekawą opcją jest abonament Xbox Game Pass, który pozwala cieszyć się nawet najnowszymi tytułami wydawanymi przez Microsoft w miesięcznej subskrypcji. Konto pozwala nam grać również na PC.

Gry na PlayStation 5

Marka PlayStation stała się niemal synonimem konsoli do gier. Piąta generacja tego sprzętu oferuje grę w 4K i 60 klatkach na sekundę. Czyli podobnie jak sprzęt konkurencji. Przewagą japońskiego koncernu nad konkurencją spod znaku Microsoftu, jest bogata biblioteka gier ekskluzywnych produkowanych na wyłączność. Takimi tytułami jak God of WarSpider-ManThe Last of Us czy Uncharted możemy cieszyć się tylko na konsolach spod znaku Sony.

PS Plus to miesięczna subskrypcja pozwalająca na dodawanie do swojej biblioteki darmowej gry w każdym miesiącu. Jest ona konieczna do grania online, abonament musi być aktywny aby można było grać w darmowe gry dodane z niego do biblioteki.

Nintendo Switch - najstarsza konsola do gier

Myśląc o konsolach często zapominamy w firmie będącej na tym rynku najdłużej, czyli Nintendo. Mają oni swoją unikalną filozofię i raczej nie ścigają się z konkurencją. Ich konsola Nintendo Switch pozwala grać na telewizorze, jak i zabrać ze sobą konsolę w podróż i cieszyć się rozgrywką na przenośnej wersji z ekranem OLED. Nintendo Switch to konsola za słaba, aby uciągnąć najnowsze tytuły, bazuje na własnych produkcjach Japończyków spod znaku Zeldy czy Mario, ale można na nią znaleźć również niektóre tytuły z poprzedniej generacji konsol Sony i Microsoftu. Dostępny jest nawet Wiedźmin 3: Dziki Gon w przyzwoitej wersji.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PlayStation 5 | Xbox Series X | Nintendo Switch | komputer
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy