Game Pass. Co to za usługa, jakie gry na Xbox oferuje i ile kosztuje?

Xbox Game Pass jest jednym z sukcesów Microsoftu. Usługa uruchomiona kilka lat temu daje nam dostęp do wielu gier bez konieczności ich zakupu. Jak ta oferta działa, jakie gry oferuje i ile kosztuje?

Xbox Game Pass jest usługą, która cieszy się ogromną popularnością wśród graczy. Abonament dostępny jest w kilku wariantach.

Wszystko zależy od tego, z jakiego urządzenia korzystamy. Jaką ofertę dla graczy przygotował Microsoft i z jakich promocji możemy skorzystać.

Czym jest Xbox Game Pass?

Xbox Game Pass to subskrypcja oferująca ponad 100 wysokiej jakości gier. Z każdym miesiącem dodawane są do biblioteki nowe tytuły. Osoby opłacające abonament mogą grać w nie bez konieczności ich zakupu. Usługa dostępna jest w 3 wariantach:

Reklama
 • Wersja tylko na konsolę Xbox,
 • Wersja wyłącznie na komputery,
 • Wersja łącząca PC, konsole oraz urządzenia mobilne.

Na jakich konsolach działa Game Pass? Co z komputerami PC?

Usługa Game Pass oferuje gry stworzone na konsolę firmy Microsoft. Do nich należy Xbox 360, Xbox pierwszej generacji, Xbox One oraz Xbox Series X|S.

Istnieje również specjalnie przygotowana oferta na komputery PC. Gry dostępne są na systemy Windows 10 oraz Windows 11. Każda z gier posiada własne wymagania sprzętowe. Warto więc przed jej instalacją sprawdzić, czy jest ona kompatybilna z naszą "stacjonarką" lub laptopem.

Co daje graczom Game Pass?

Niezależnie od tego, jakim typem gracza jesteśmy, w bibliotece Game Pass znajdziemy coś dla siebie. 

W ofercie dostępne są strzelanki, wyścigi czy gry familijne. Dodatkowo w każdym abonamencie otrzymujemy dostęp do Xbox Game Studios

Daje nam ona możliwość zagrać w dniu premiery w tytuły stworzone przez studia należące do firmy. 

Najwyższy abonament - Game Pass Ultimate, oferuje nam jeszcze granie w chmurze na urządzeniach mobilnych oraz bonusowe zawartości do gier. Możemy otrzymać także oferty partnerów współpracujących. Wśród nich kilka miesięcy temu był dostęp do konta premium na portalu Crunchyroll.

Jak włączyć Game Pass?

Uruchomienia usługi Xbox Game Pass możemy go dokonać z poziomu konsoli, wchodząc w zakładkę "Sklep", gdzie dostępna jest pozycja "Konta". Istnieje również możliwość zakupienia planu Game Pass przez przeglądarkę na stronie xbox.com.

Oprócz tego, aktywacja możliwa jest za pomocą specjalnego kodu lub karty upominkowej. Wykorzystanie kuponu na usługę Xbox Game Pass jest możliwe z poziomu profilu Microsoftu.

Cena Xbox Game Pass na miesiąc i rok. Jak kupić abonament?

Dla nowych graczy Microsoft ponownie przygotował ofertę promocyjną. Już za 4 zł w pierwszym miesiącu możemy uzyskać dostęp do Game Passa na komputery oraz do Game Pass Ultimate. Po tym okresie powróci cena podstawowa. Czyli jaka?

Usługa Xbox Game Pass na konsole kosztuje 40 zł miesięcznie. Wersja wyłącznie na komputery PC wynosi 39,99 zł miesięcznie. Najwyższy pakiet - Xbox Game Pass Ultimate kosztuje 54,99 zł miesięcznie. Wynika z tego, że roczna opłata za usługę to wydatek rzędu 480 zł - 659,88 zł.

Jak opłacać usługę Game Pass? Wystarczy podpiąć kartę płatniczą do naszego konta Microsoft. Opłata abonamentowa pobierana będzie automatycznie z naszego konta do czasu, aż nie zgłosimy rezygnacji.

Istnieje jeszcze jedna forma aktywacji subskrypcji - dzięki bonom upominkowym i kodom na abonament. Dostępne są one w sklepach detalicznych. Aktywacja bonów możliwa jest na konsoli przez zakładkę "Store", gdzie następnie należy wcisnąć na kontrolerze guzik "Podgląd". W wysuniętym menu pojawi się opcja "Zrealizuj", gdzie wpisujemy zbiór 25 znaków podanych na kuponie.

Aktywacja kodu w przeglądarce możliwa jest przez stronę redeem.microsoft.com. Z opcji tej możemy korzystać również na telefonie komórkowym.

Na komputerze możemy wprowadzić nasz kod w "Microsoft Store", gdzie znajduje się opcja "Więcej" i "Realizuj kod". W przypadku Xbox360 kod możemy wprowadzić przez "Xbox Guide". Tam wyszukujemy "Gry i aplikacje", gdzie pojawi się opcja "Realizuj kod".

Czym się różni Game Pass od Game Pass Ultimate?

Xbox Game Pass jest usługą, którą możemy wykupić na konsole lub na komputery PC. Jeśli chcemy korzystać z obu tych urządzeń jednocześnie, lepiej zastanowić się nad Game Pass Ultimate

Dzięki niemu otrzymujemy dostęp do wszystkich urządzeń w jednej cenie. Wychodzi taniej niż zakupienie dwóch osobnych abonamentów (różnica 20 zł). Usługa Game Pass Ultimate oferuje nam również subskrypcję Xbox Live Gold, która pozwala grać w trybie multiplayer.

Czym się różni Game Pass od PlayStation Plus?

Zastanówmy się nad różnicą usługi Game Pass względem PlayStation Plus. Obie oferty działają na podobnych zasadach. 

Najważniejszą różnicą są urządzenia, na których usługa będzie działać. GP dostępny jest wyłącznie dla posiadaczy konsol Xbox (i komputerów z systemem Windows). PS Plus natomiast dedykowany jest konsolom PlayStation (obecnie wyłącznie dla PS4 oraz PS5).

Usługa PlayStation Plus, tak samo jak Game Pass daje dostęp do gier całkowicie za darmo. Niestety Sony oferuje nam wyłącznie 3 nowe gry na dany miesiąc, gdzie Microsoft w swojej bazie ma ich ponad 100. 

Jakie gry są w Xbox Game Pass?

W abonamencie Xbox Game Pass otrzymujemy wiele tytułów dla każdego typu gracza. Posiadacze konsoli Xbox 360 mają dostęp do 64 gier w ramach abonamentu. 

Właściciele Xbox Series X|S mają ich już 98. Najwięcej tytułów dostępnych jest dla właścicieli Game Pass na komputery i Xbox One

. Gracze komputerowi otrzymują ich 477, a gracze konsolowi 535.

W bazie Game Pass znajdziemy:

 • Gry niezależne (Hollow Knight, Darkest Dungeon),
 • Strategie (Worms W. M. D, Europa Universalis),
 • Retro/Klasyki (DOOM 64, The Bard’s Tale Trilogy),
 • Strzelanki (Back 4 Blood, Battlefield),
 • Gry sportowe (FIFA, F1),
 • Gry akcji (Alice: Madness Returns, Dragon Quest),
 • Gry logiczne (Tetris Effect),
 • RPG (Fallout, Dragon Age),
 • Towarzyskie (Overcooked, Golf With Your Friends),
 • Symulatory (Goat Simulator, Cities: Skylines).

Powyższe podziały i gry są tylko przykładowe. Wszystkie tytuły znajdziemy na oficjalnej stronie Xbox Game Pass.

Co nowego. Jakie gry w Game Pass?

Z każdym kolejnym miesiącem biblioteka Xbox Game Pass przechodzi pewne zmiany. Część tytułów znika z listy, dając miejsce nowym seriom. Wiele z nich udostępnionych jest w ramach abonamentu w dniu premiery. Co otrzymaliśmy w ramach usługi Game Pass od początku 2022 roku?

Styczeń:

 •  Danganronpa: Trigger Happy Havoc Anniversary Edition,
 •  Hitman Trilogy,
 •  Rainbow Six Extraction oraz Rainbow Six Siege Deluxe Edition,
 •  Taiko no Tatsujin.

Luty:

 • ARK: Survival Evolved,
 • Telling Lies,
 • Total War Warhammer 3.

Marzec:

 • Marvel’s Guardians of the Galaxy,
 • Lightning Returns: Final Fantasy XIII,
 • F1,
 • Crusader Kings III.

Microsoft z każdym miesiącem udostępnia news z listą zmian w swojej bibliotece. Na stronie dostępne są zapowiedzi nowych tytułów, nie tylko tych w usłudze Game Pass. Z wiadomości dowiadujemy się również o datach usunięcia niektórych gier z bazy.

***

Czytaj także:

Mass Effect - reżyser popularnej serii gier tworzy nowe uniwersum

Ultra realistyczna postać na demie Unity

Shadow Warrior 3 - recenzja

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Xbox | Game Pass | Microsoft | PlayStation Plus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama