Geoguessr - gra, która zdobyła serca milionów

​W tym materiale skupimy się na grze Geoguessr. To przeglądarkowa rozgrywka, która niesie za sobą walory edukacyjne. Dzięki niej można także wirtualnie poznać wiele zakątków świata. Na jej punkcie zwariowało wielu twórców internetowych. Czym jest Geoguessr?

Geograficzna zabawa podbiła świat

Bohater naszego materiału - gra Geoguessr powstała w maju 2013 roku. Jej zamysł był bardzo prosty. Gracze rzuceni na lokalizacje z całego świata uchwyconego okiem kamery Google Maps mieli zgadnąć, gdzie się aktualnie znajdują. Za dobrą odpowiedź dostawali odpowiednią liczbę punktów. Im bliżej zaznaczyli celu na mapie, tym większa zdobycz punktowa im została przypisywana.

Tym samym gracze poza aspektem rywalizacyjnym, który jest ważny w grach, gdzie wykonuje się konkretne wyzwania, mogli uczyć się lokalizacji państw, stanów, regionów na mapie świata. Mało kto przecież zna dokładne położenie poszczególnych krajów na kontynentach bardzo mocno oddalonych od naszego miejsca zamieszkania.

Reklama

Dzięki Geoguessrowi można także świetnie uczyć się nazw stolic i mniejszych miast różnych, nawet bardzo egzotycznych krajów. Tego typu wiedza może znacznie pomóc młodzieży szkolnej na lekcjach geografii, czy nawet niejednokrotnie w trakcie nauki historii. Prostota i brak wymagań sprzętowych (gra jest na przeglądarce) sprawiła, że wielu internautów z całego świata pokochało ten tytuł. W raz z rozwojem tej inicjatywy, twórcy zaczęli dodawać coraz więcej punkcji.

Aktualnie można grać w bardzo różne tryby. Od codziennych wyzwań (tzw. "Daily Challange"), przez tryb Battle Royale, pojedynkowanie się jeden na jednego, rywalizowanie na to, kto odgadnie mniejszy dystans od miejsca na fotografii względem przeciwnika. Bardzo interesujący jest także tryb tworzenia własnej mapy.
Można samemu ustawiać lokalizacje w taki sposób, a następnie udostępnić ją innym graczom i sprawić, by mogli oni robić wyzwania na naszej mapie. Wspomnieliśmy o tym, że Geoguessr może pomóc w szkole na lekcjach historii. Nie był to żaden błąd.

Gra oferuje tematyczne mapy, na przykład złożone z lokalizacji historycznych bitew czy innych wydarzeń. To ma świetne walory edukacyjne. Wszystkie te aspekty sprawiły, że gra zdobyła sporą popularność wśród twórców internetowych.

Światowi twórcy internetowi zakochani w Geoguessr

W Polsce jednym z pierwszych bardziej znanych twórców internetowych, który zaczął grać w Geoguessr był "Gimper". Wówczas był jednym z największych YouTuberów w naszym kraju. Grał on z innymi zaznajomionymi twórcami. Mowa między innymi o "Koledze Ignacym" czy "Mandzio". Jednak to było kilka lat temu.

Dzisiaj prym wiedzie "Graf", którego produkcje na YouTube ogląda kilkaset tysięcy widzów. W pewnym momencie jeszcze znany streamer Mateusz "PAGO" Pągowski streamował Geoguessra, ale teraz już rzadko robi tego typu content. W odróżnieniu od zagranicznych twórców. Często można widzieć, jak jedna z najbardziej znanych streamerek Fortnite - "Loeya" odstresowuje się przy Geoguessrze.

Kilka miesięcy temu grę ożywił "PewDiePie" - prawdopodobnie najbardziej znany YouTuber na świecie. Nierzadko także Michael "Shroud" Grzesiek włącza przeglądarkową grę. To pokazuje, jak wielkim fenomenem stał się Geoguessr.

W ostatnim czasie na tytuł spadła jednak fala krytyki. Twórcy postanowili uszczuplić jeszcze bardziej darmową wersję i można grać tylko 5 minut, a następnie jest przymusowa przerwa. Żeby cieszyć się pełnią swobody, należy wykupić subskrypcję Premium. Nie jest to jednak wielki koszt. Nawet 2 dolary miesięcznie na pewno opłaca się za tak dobrą zabawę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Geoguessr
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy