Zbadano iloraz inteligencji graczy. Zaskakujące wyniki badania
Gry wideo - próżna rozrywka czy hobby, które potrafi przekuć się w wiele pozytywnych dla człowieka rzeczy? Nad tym i nie tylko nad tym aspektem coraz częściej pochylają się badacze. A czy zastanawialiście się kiedyś, jaki iloraz inteligencji posiadają gracze? Wyższym współczynnikiem IQ mogą pochwalić się gracze czy graczki? Najnowsze badanie rzuca więcej światła na te aspekty.
Gaming to bardzo wrażliwy i mocno polaryzujący sektor. Od dziejów zarania gry wideo uznawane były raczej za płytką formę rozrywki i niekorzystny dla zdrowia sposób spędzania wolnego czasu. Co więcej, grom nierzadko przypisywało się pejoratywne aspekty związane z brutalnością i przemocą, a temat ten podnoszony był za każdym razem, kiedy dochodziło do przemocy z udziałem młodzieży.
Gry wideo to obszar, w którym coraz częściej realizowane są rozmaite badania. Naukowcy pod lupę wzięli już kilka płaszczyzn. Z najnowszych raportów (Scentific Reports) wynika, że dzieci, które przez dwa lata pochłaniały się rozrywce w postaci gier wideo, wyraziły po czasie większe zdolności naukowe względem tych, którzy preferowali spędzać swój czas przy przeglądaniu mediów społecznościowych czy też przed odbiornikami telewizyjnymi.
Z kolei badacze z Georgia State University dowiedli, że gry wideo potrafią nieść ze sobą całą paletę korzyści. Potwierdzono, że regularni gracze mają łatwiejszą zdolność do podejmowania decyzji sensomotorycznych i wyrażają także zwiększoną aktywność w kluczowych obszarach mózgu.
Najświeższe badanie zrealizowane we współpracy z psychologami przez serwis WhichBingo pod lupę wzięło aspekt wskaźnika ilorazu inteligencji wśród graczy z podziałem na kilka prominentnych kategorii. Zbadano dokładnie 1002 osoby w wieku powyżej 18 lat. Badanie opierało się na teście inteligencji oceniającym umiejętności poznawcze w obszarach:
- Komunikacji werbalnej
- Logiki
- Rozumowania wizualnego
- Matematyki
Raport wskazuje, że odsetek najinteligentniejszych graczy związany jest z kultową esportową grą typu MOBA od Riot Games - League of Legends. Wskaźnik IQ w tym przypadku wyniósł 120,4. Na dalszych miejscach znalazła się baza graczy Black Myth: Wukong z IQ na poziomie 119,8, a podium w tej kategorii zamknęli gracze Baldur’s Gate 3 (117,9 IQ).
Na kolejnych miejscach znaleźli się odpowiednio badani związani z takimi produkcjami jak: Counter-Strike, Elden Ring, Dark Souls, Overwatch 2, Dota 2, Deadlock oraz Rainbow Six Siege.
Jesteście ciekawi, którzy gracze okazali się najmniej inteligentni? Badanie wskazało na entuzjastów piłkarskiej serii EA Sports FC 24 (ex-FIFY). Średni iloraz inteligencji wyniósł w tej społeczności 89,8. Nieco lepszy wynik uzyskali fani Rocket League (90,8 IQ), a na trzecim miejscu od końca znaleźli się miłośnicy serii Call of Duty (Warzone oraz MW3).
Dla samego kontekstu warto przytoczyć encyklopedyczną interpretację wartości IQ.
W skalach wechslerowskich:
- Powyżej 130 IQ uznawane jest za inteligencję ‘bardzo wysoką’;
- Przedział 120-129 IQ to inteligencja wysoka;
- 110-119 to inteligencja powyżej przeciętna;
- 90-109 mieści się w ramach przeciętnej inteligencji
- 70-89 to niższa niż przeciętna inteligencja.
Nie sposób nie odnieść wrażenia, że najwyższym IQ legitymują się gracze produkcji strategicznych, RPG i zręcznościowych, w których premiowane, a wręcz wymagane jest podejście taktyczne i logiczne myślenie.
Z tego samego raportu wynika, że gracze komputerowi odnotowali wyższy wskaźnik IQ (na poziomie 114,1) niż użytkownicy konsol i miłośnicy mobilnej rozgrywki na smartfonach i tabletach. Na drugim miejscu uplasowali się posiadacze PlayStation (111 IQ), a zaraz za nimi fani Xboxa (105,9 IQ). Najgorszy wynik (99,99 IQ) zanotowano u fanów mobilnego grania.
Aspekt obecności kobiet w gamingu to temat, któremu w ostatnich kilku latach poświęca się coraz więcej przestrzeni. Wielokrotnie poruszano temat wzrostu liczby streamerek czy też ogólnej społeczności grających przedstawicielek płci żeńskiej. Nierzadko też mówi się o kobietach sukcesywnie podnoszących swoje znaczenie czy też udział w ważnych podmiotach skorelowanych z sektorem gier wideo.
Okazuje się, że graczki osiągnęły w omawianym badaniu wyższe średnie IQ niż mężczyźni. Średnie IQ u kobiet wyniosło 107,9 przy rezultacie 105,8 IQ u reprezentantów płci męskiej.