W jakich produkcjach i jak zostali przedstawieni polscy żołnierze?

​Wojna to tematyka często poruszana przez twórców gier wideo. Od czasu do czasu występuje w nich także polskie wojsko. Na palcach trzech, może czterech dłoni można policzyć tytuły, w których pojawiły polscy żołnierzy czy polski sprzęt wojskowy. To niewiele, ale na tyle dużo, że uznaliśmy, że warto zebrać je wszystkie w jednym miejscu.

Enemy Front

Enemy Front to mocno przeciętna strzelanka pierwszoosobowa w wykonaniu polskiego studia City Interactive. Gra przenosi nas do okresu powstania warszawskiego. To zatem naturalne, że napotykamy w niej na członków rodzimego ruchu oporu. Zaskakujący jest natomiast fakt, że gracz wciela się nie w jednego z polskich żołnierzy, tylko w... amerykańskiego korespondenta wojennego, który postanawia przyłączyć się do powstańców.

Reklama

Company of Heroes 2

Company of Heroes 2 to strategia, w której kierujemy wojskami podczas starć w okresie drugiej wojny światowej. W grze znalazły się trzy misje poświęcone polskiej stronie. W jednej z nich wyzwalamy Lublin (główny bohater opowiada też o pobycie w Majdanku), w drugiej kierujemy oddziałem partyzantów z Armii Krajowej (głównie strzelcami wyborowymi), a w trzecia koncentrujemy się na odbiciu Poznania (bierzemy udział w walkach o Cytadelę).

Medal of Honor: Warfighter

Medal of Honor: Warfighter to jedna z najsłabszych odsłon tej popularnej niegdyś serii wojennych strzelanek. Jednak warto o niej wspomnieć ze względu na fakt, że podczas fragmentu kampanii fabularnej napotykamy na członków elitarnego oddziału GROM. Co prawda, w single playerze nie mogliśmy pograć polskimi specjalistami, ale już w multiplayerze dano nam tę możliwość. Warto wspomnieć, że w pracach nad grą uczestniczył były żołnierz GROM-u.

Rainbow Six: Siege

Ubisoft stworzył sieciową strzelankę, która początkowo nie mogła się przebić, ale w końcu zaczęła przyciągać przed ekrany setki tysięcy graczy (średnia liczba graczy bawiących się jednocześnie na Steamie w ostatnich dniach do blisko 40 tysięcy). Co istotne z punktu widzenia tematu naszego artykułu, można w niej pokierować dwiema Polkami, córkami Jana Bosaka, byłego dowódcy GROM-u - Elżbietą oraz Zofią.

Warsaw

Polska gra inspirowana popularnym Darkest Dungeon. Zamiast do podziemi, trafiamy w niej do tytułowej stolicy Polski z okresu powstania warszawskiego. To jeden z niewielu tytułów, w których możemy zagłębić się w historię członków warszawskiego ruchu oporu. Co prawda gra nie wypadła najlepiej, ale pomimo tego warto dać jej szansę. Szczególnie, jeśli chcemy poczuć lepiej atmosferę tego dramatycznego zrywu polskich żołnierzy.

Mortyr 3: Akcje dywersyjne

O ile można pałać sympatią do pierwszego Mortyra, o tyle "trójka" wypadła wprost fatalnie. Jednak dla nas w tej chwili najważniejsze jest to, że gra opowiada o komandosie wysłanym do Polski przez rząd Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie. Nie wiadomo wprawdzie, kim dokładnie jest główny bohater, ale prawdopodobnie pochodzi znad Wisły. Podczas kampanii fabularnej odwiedzamy ogarniętą wojną Warszawę.

Uprising 44: The Silent Shadows

Rodzima produkcja, w której wcielamy się w Kubę, jednego z cichociemnych, czyli elitarnej jednostki dywersyjnej, funkcjonującej w ramach Polskich Sił Zbrojnych. Niestety, jakość samej gry okazała się tak niska, że dwóch wydawców odmówiło jej dystrybucji, a gdy produkt trafił w końcu do sprzedaży w formie cyfrowej, zebrał tragiczne oceny (na poziomie 1-2/10).

Call of Duty 3

Jedna z odsłon kultowej serii wojennych strzelanek, która nie trafiła na komputery osobiste. A szkoda, bo jako jedna z niewielu zachodnych gier wideo dawała możliwość wcielenia się nie tylko w żołnierza amerykańskiego czy brytyjskiego, ale także polskiego. Konkretnie w członka Pierwszej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka podczas kampanii w Normandii.

Steel Division 2

Coś dla miłośników walk z udziałem wojsk pancernych. W  płatnym dodatku The Death on the Vistula do gry wprowadzono kampanię fabularną, w której gracz koncentruje się na powstrzymywaniu Armii Czerwonej przed wkroczeniem do Warszawy. W DLC pojawiły się cztery nowe dywizje, w tym Armia Krajowa oraz 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. W rozszerzeniu bierzemy udział w czterech historycznych starciach.

World War 3

Gliwickie studio The Farm 51 od lat tworzy futurystyczną, sieciową strzelankę, współpracując przy tym z Polską Grupą Zbrojeniową. W grze występuje Wojsko Polskie oraz wykorzystywany przezeń obecnie sprzęt. Obecnie produkcja znajduje się w fazie wczesnego dostępu i zbiera mieszane oceny, ale z ostateczną opinią wstrzymajmy się do premiery pełnej wersji. A kiedy do niej dojdzie? Nie wiadomo.

Polskie jednostki w symulatorach

Dywizjon 303 z pewnością zasługuje na wyróżnienie na kartach historii. Nie dziwota, że ci legendarni lotnicy trafili do takich gier, jak Combat Wings: Battle of Britain, The Few oraz - przede wszystkim - 303 Squadron: Battle of Britain w wykonaniu polskiego studia Atomic Jelly. Z kolei w sieciowym World of Warhsips możemy pokierować polskim niszczycielem typu Grom - ORP "Błyskawica" - a w World of Tanks czołgami: TKS Z N.K.M. 20 MM, "Pudel", T-34-85 "Rudy", 50TP Prototyp.

Żołnierze pominięci

Jak widać, polskich akcentów w grach traktujących o wojnie było trochę, ale to w dalszym ciągu kropla w morzu, biorąc pod uwagę choćby rolę rodzimych wojsk w konfliktach z ubiegłego wieku. O współczesnym Wojsku Polskim w grach wideo można niemalże zapomnieć. Poza wspomnianymi wyjątkami - jak Rainbow Six: Siege, Call of Duty 3 czy World War 3 - deweloperzy omijają nasz kraj szerokim łukiem. Być może trzeba wziąć sprawy w swoje ręce? Kto wie, może za jakiś czas to nad Wisłą powstanie pierwsza światowej sławy gra wideo, która rozsławi nasze wojsko?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Steel Division 2 | World War 3 | Medal of Honor: Warfighter
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy