Najlepsze gry wideo o Letnich Igrzyskach Olimpijskich. Ranking oficjalnych produkcji

Gry wideo poświęcone igrzyskom olimpijskim to raczej wąski nurt w branży gamingowej. Pierwszy oficjalny tytuł wyprodukowany i wydany przez Konami (Hyper Sports) związany z olimpiadą trafił na rynek w 1984 roku. Przez kolejne trzy dekady doczekaliśmy się wielu innych mniej i bardziej interesujących gier tematycznych. Prezentujemy ranking najlepszych gier dedykowanych IO.

Olympics Go! Paris 2024

Zestawienie otwieramy od tego, co najbardziej aktualne, bowiem dotyczy tegorocznych letnich igrzysk olimpijskich organizowanych w stolicy Francji. Olympics Go! Paris 2024 to gra mobilna dedykowana systemom Android oraz iOS. Jest to również oficjalna licencjonowana produkcja związana z trwającą właśnie w stolicy Francji imprezą sportową.

Omawiany tytuł oferuje rozgrywkę w 12 dyscyplinach olimpijskich. Wcielić się możemy m.in. w łucznika, wioślarza, koszykarza, pływaka czy skateboardera i przystąpić do walki o najszczytniejsze cele w tym wirtualne złote medale igrzysk. Warto jednak napomknąć, że Olympics Go! Paris 2024 zamyka pewną długą tradycję - to pierwszy oficjalny gamingowy tytuł poświęcony olimpiadzie, który po 30 latach nie zagościł na konsolach do grania.

Reklama

Hyper Sports

Prawdziwy klasyk wśród olimpijskich gier wideo. Tytuł ten pojawił się na rynku w... 1984 roku. Była to pierwsza gra bazująca na oficjalnej olimpijskiej licencji w całej długiej historii branży gamingowej. O leciwości tego tytułu poświadcza fakt, że trafił on na takie platformy jak: Commodore 64, MSX, ZX Spectrum czy SG-1000 od SEGI.

Co ciekawe ponad pięć lat temu Japończycy z Konami zanosili się z zamiarem reaktywowania marki. Odświeżony tytuł występować miał pod nazwą Hyper Sports R. Producenci szykowali się do premiery na przenośnej konsoli Nintendo Switch. Szybko jednak plany związane z wydaniem gry zostały anulowane.

Athens 2004

Na igrzyskach olimpijskich w Atenach Polscy sportowcy zdobyli łącznie 10 krążków, w tym 3 złote medale. W sylwetki elektronicznych atletów wcielać mogliśmy za to się w produkcji o tytule Athens 2004, która opracowana została przez brytyjskie studio Eurocom. Gra debiutowała na pecetach oraz konsoli PlayStation 2.

Co ciekawe w tytule tym zaimplementowano 64 grywalnych narodowości, a więc jak najbardziej rekordy mogliśmy bić z perspektywy polskiego sportowca. Tytuł zgromadził ambiwalentne oceny, czego dowodem jest średnia not w serwisie Metacritic na poziomie 41/100 (PC) oraz 61/100 (PS2).

Mario & Sonic at the Rio 2016 Olympic Games

W rankingu zabraknąć nie może przynajmniej jednej produkcji z kultowej już serii Mario & Sonic, która zapoczątkowana została tak naprawdę w 2007 roku i regularnie wydawana była przez kolejne kilkanaście lat. Uwielbiani przez fanów charakterystyczny wąsaty hydraulik i niebieski ultraszybki jeż byli bohaterami kilku gier poświęconych tematyce igrzysk olimpijskich.

W 2016 roku na światło dzienne wyszła gra Mario & Sonic at the Rio 2016 Olympic Games, która jak wskazuje sama nazwa, poświęcona była letnim igrzyskom w Rio de Janeiro. Dużym atutem tego tytułu był fakt, że rywalizować mogliśmy w 17 konkurencjach, ale jeszcze więcej klimatu i urokliwości dodawał fakt, że w arkadowych rozgrywkach mogliśmy korzystać z szerokiej gamy ponad 30 bohaterów z serii!

Beijng 2008

Studio Eurocom wyprodukowaniem gry Beijng 2008 dowiodło, że na przestrzeni całego rozwoju gatunku gier poświęconych igrzyskom olimpijskim, był to jeden z najbardziej prominentnych deweloperów tego typu tytułów.

Względem Athens 2004, wydana cztery lata później gra cechowała się przede wszystkim większą liczbą konkurencji. Pomimo tego, że Beijng 2008 oferował 32 narodowe zespoły, to do walki o wirtualne olimpijskie medale przystąpić mogliśmy w 38 zawodach. Na liście znajdziemy cały przekrój konkurencji: od biegu przez płotki, łucznictwa, judo, tenisa stołowego, przez pływanie różnorakimi stylami, rzut młotem, skok w dal, skok o tyczce, aż po podnoszenie ciężarów czy kajakarstwo.

Olympic Games Tokyo 2020 - The Official Video Game

Premierze gry od SEGI towarzyszyły niemałe turbulencje związane oczywiście z... pandemią koronawirusa, która wszczęła swoją ekspansję na cały świat na początku 2020 roku. Omawiany tytuł zadebiutował na japońskim rynku w 2019 roku (Switch i PS4), jednak z uwagi na przesunięcie Igrzysk w Tokio, dzieło trafiło na globalne rynki dopiero w 2021 roku (w tym również zaliczyło premierę na platformach Xbox i PC).

Olympic Games Tokyo 2020 wyróżniało się przede wszystkim dostępnością 80 nacji z całego świata. Pod tym względem to najobszerniejsza gra w historii olimpijskich produkcji. Dzieło wniosło wysokiej jakości oprawę wizualną, co również wpłynęło na dość wysokie oceny ze strony krytyków i społeczności graczy.

London 2012

To prawdopodobnie najlepsza gra dedykowana letnim igrzyskom olimpijskim, która swego czasu cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem graczy nawet jeszcze przez kilka lat po oficjalnym zakończeniu sportowych zawodów odbywających się w stolicy Anglii. Wszystko za sprawą kilku innowacyjnych mechanik.

Przede wszystkim London 2012 oferowało zaawansowany tryb sieciowy do rywalizacji z graczami z całego świata. Przystąpić można było też do walki w rankingowych trybach, w których gromadziliśmy medale na poczet naszej narodowości.

Łącznie twórcy zadbali o implementację 37 krajów i 31 słynnych olimpijskich konkurencji. Dzieło od SEGI ogrywać mogliśmy też w kooperacji w trybie lokalnym.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Igrzyska Olimpijskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy