Jak przyjęto Path of Exile 2? Pierwsze recenzje, liczba graczy i opinie społeczności

Długo czekaliśmy na ten moment, a w miniony piątek wreszcie dopięliśmy swego. Weekend minął fanom action RPG pod znakiem odkrywania Path of Exile 2, sequela jednego z najpopularniejszych reprezentantów tego gatunku.

Setki tysięcy graczy online

Nie trzeba daleko szukać, aby znaleźć pierwsze świadectwa popularności Path of Exile 2. W momencie pisania tego artykułu zalogowanych do gry jest ponad 210 tysięcy osób, a rekord graczy online padł w niedziele. Wyniósł on 578 569 użytkowników. Path of Exile 2 plasuje to na 15 miejscu w rankingu gier z największą liczbą osób zalogowanych w jednym momencie. Early access znajduje się pomiędzy Valheim a Apex Legends.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie jest to gra darmowa. Wielu weteranów pierwszego Path of Exile, którzy wydali w grze większe pieniądze, otrzymało dostęp do wczesnego dostępu bez dodatkowych kosztów. Pozostali gracze musieli jednak zapłacić co najmniej 125 złotych za najtańszy Supporter Pack.

Reklama

Społeczność zebrana na Steamie to z kolei jedynie część wszystkich odkrywających sekrety sequela graczy. Path of Exile 2 dostępne jest bowiem również na PlayStation 5, Xbox Series X/S oraz Epic Games Store. Wśród doświadczonych fanów gry bardzo popularny jest ponadto dedykowany grze klient, który niejednokrotnie cieszył się większą popularnością od Steama. Prawdziwy rekord graczy online może być więc znacznie większy.

Pierwsze recenzje

Na Steamie sytuacja ponownie wygląda bardzo dobrze. Po weekendzie spędzonym w Path of Exile 2 wystawiono ponad 26 tysięcy recenzji na platformie Valve. Aż 82% z nich jest pozytywna. Większość aktualnych graczy sequela to co prawda osoby, które czekały na grę od dłuższego czasu i cieszy ich sam fakt, że wreszcie położyli na niej swoje ręce. Sentyment wydaje się jednak na razie bardzo pozytywny.

Bardzo często pojawia się temat poziomu trudności jako jeden z argumentów za lub przeciwko Path of Exile 2. Wiedzieliśmy, że gra rzuci fanom większe wyzwanie, ale niektórzy na bossach spędzają znacznie więcej czasu niż się spodziewali. Jedni uznają to za plus i z dumą podnoszą rękawicę Grinding Gear Games, a inni nie uważają niektórych rozwiązań za sprawiedliwe, więc i śmierci postaci powodują frustracje.

Sentyment społeczności

Jak Path of Exile 2 odbierają weterani gatunku i samego POE? Obok wielu bardziej casualowych graczy albo fanów Diablo 4 poszukujących alternatyw do sequela zalogowało się mnóstwo osób z tysiącami godzin na liczniku w pierwszej części. Niektórzy z nich od piątku prowadzą żywe dyskusje na temat POE2 na Reddicie.

Na r/PathOfExile2 widać wiele ciepłych słów na temat Monka, jednej z nowych klas. Do tej pory Monk kojarzył się graczom action RPG głównie z serią Diablo. Grinding Gear Games postanowiło spróbować swoich sił w nieco innym typie klasy postaci i stworzyło dynamicznego, pełnego widowiskowych umiejętności bohatera.

Inni użytkownicy już po jednym weekendzie byli w stanie stwierdzić, że jest to najlepsze action RPG, w jakie grali. Ponownie wraca tutaj temat poziomu trudności, tym razem odbierany jako pozytywny element gry. Biorąc pod uwagę popularność Elden Ringa i ogromny sukces produkcji FromSoftware, nie jest ciężko uwierzyć, że większe wyzwanie może dla wielu graczy okazać się tym, czego szukali w action RPG.

Nie brakuje jednak oczywiście krytyki. Czasami wspominane są drobne problemy techniczne, innym razem mówi się o ograniczeniach w związku z brakiem niektórych rodzajów broni czy umiejętności. Najczęstszym zarzutem jest jednak bardzo niewielka liczba przedmiotów podnoszonych z podłogi. Brakuje craftowania i przedmiotów, które można by delikatnie usprawnić bardziej pospolitymi walutami. Nawet rzadsze, oznaczone na żółto skrzynki zawierają czasami parę niebieskich, bezwartościowych przedmiotów.

Mimo okazjonalnych błędów i kilku kontrowersyjnych decyzji Grinding Gear Games, Path of Exile 2 ma za sobą świetny weekend. Pierwsze dni wczesnego dostępu pokazują, że na tytuł ten czekają dosłownie miliony graczy na całym świecie. Gra cieszy się ogromnym zainteresowaniem, świetnie radzi sobie na Twitchu oraz YouTube i co najważniejsze, widać ogromny postęp w porównaniu do Path of Exile 2. Przed nami co najmniej pół roku early accessu, podczas którego POE 2 będzie rozwijać się, ewoluować i adresować zapewne feedback społeczności.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Path of Exile 2 | Steam
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy