12 gier, które stały się filmami i serialami. Znasz je wszystkie?

Fabuły gier nie odbiegają poziomem skomplikowania od historii znanych z ekranów kinowych. Scenarzyści coraz chętniej sięgają po opowieści, które kuszą dynamiczną akcją i nieszablonowym podejściem do bohaterów. Gry, które w swej pierwotnej formie cieszyły się uznaniem wśród entuzjastów wirtualnej rozgrywki, obecnie znajdują swoje miejsce na srebrnym ekranie. Poznaj najciekawsze tytuły.

Scenariusze gier wideo zachwycają zagorzałych kinomaniaków

Wartościowy i interesujący scenariusz charakteryzuje się płynną narracją oraz tym, że wciąga odbiorcę w przedstawiony świat. Misternie utkana opowieść powinna zaprezentować w interesujący sposób różnorodne postaci, ale również konsekwentnie rozwijać ich charaktery i relacje, wraz z postępem fabuły. 

Do niedawna dopracowane w najmniejszych szczegółach historie były domeną wyłącznie produkcji kinowych oraz seriali. Gry z kolei były oparte były na groteskowo prostych zasadach. Tak było na początku gamingu, kiedy to do zadowolenia userów wystarczyły dobry gameplay i wartka akcja.

Reklama

Te gry i filmy powstały na bazie gier wideo

Teraz jest inaczej - fabuły gier wideo poziomem dopracowania doścignęły filmowe. Dlatego coraz częściej kinowymi blockbusterami okazują się produkcje oparte właśnie na nich.

Seriale:

 • The Last Of Us (od 2023) - to gra akcji stworzona przez studio Naughty Dog i osadzona w postapokaliptycznym świecie opanowanym przez zainfekowane istoty oraz grupy przemierzających ocalałych. Pierwszy odcinek serialu o bohaterach tego brutalnego świata został wyemitowany w 2023 roku i spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony krytyków.
 • Castlevania (2017-2021) - to serial animowany stworzony na podstawie scenariusza popularnej serii gier wideo o tej samej nazwie. Przenosi widzów do mrocznego, gotyckiego świata, w którym wojownicy starają się powstrzymać Draculę i inne nadprzyrodzone zagrożenia.
 • Halo (od 2022) - uniwersum Halo to rozległa opowieść science fiction, skupiająca się wokół konfliktu między ludźmi i pozaziemskimi rasami. Na podstawie tej serii gier powstał serial Halo, oparty oczywiście na losach głównego bohatera - Master Chiefa.
 • Resident Evil (od 2022) - serial jest oparty na niezwykle popularnej sadze survival horrorów, która skupia się na walce ludzi z hordami zmutowanych istot i innych przerażających wrogów. Serial rozgrywa się w dwóch liniach czasowych - w 2022 roku oraz w 2036 roku.
 • Mortal Kombat: Conquest (1998-1999) - to serial powstały na bazie popularnej komputerowej bijatyki, która słynie z brutalnej i krwawej rozgrywki. Akcja serialu, jak i gry, toczy się w fantastycznym świecie, gdzie wojownicy reprezentujący różne style walki oraz nadnaturalne umiejętności rywalizują w turniejach Mortal Kombat.

Filmy pełnometrażowe:

 • Uncharted (2022) - to film pełnometrażowy oparty na serii przygodowych gier akcji skupiających się na losach złodzieja, Nathana Drake'a. Mężczyzna, podobnie jak w pełnometrażowym filmie, podąża za skarbem, chcąc odzyskać niewyobrażalną fortunę. Dynamiczna akcja jest tu zapewniona.
 • Mortal Kombat - filmów o losach wojowników walczących na turnieju Mortal Kombat było bardzo wiele. Pierwsza ekranizacja gier o tym samym tytule powstała w 1995 roku, następna (Annihilation) w 1997 roku, a jeszcze kolejna - w 2021 roku. Ostatnia produkcja kosztowała ponad 84 miliony dolarów, o 40 milionów dolarów mniej niż ta z 1995 roku.
 • Resident Evil - saga o hordach zombie jest popularna nie tylko wśród graczy, ale również kinomaniaków. Film był wydawany wielokrotnie, bo w: 2002, 2004, 2007, 2010, 2012, 2017 i w 2021 roku, przedstawiając postapokaliptyczny świat w niezwykle imersyjny sposób.
 • Lara Croft: Tomb Raider - filmy z Larą Croft w nazwie opowiadają o przygodach odważnej archeolog i poszukiwaczki przygód, podczas eksploracji tajemniczych miejsc i starcia z różnorodnymi wrogami. Ekranizacje były kilkukrotne - w 2001, 2003 i w 2018 roku.
 • Silent Hill - to przedstawiciel gatunków horrorowych, skupiający się na przeżyciach głównych bohaterów w tajemniczym, opuszczonym miasteczku o nazwie Silent Hill. Pierwsza oficjalna adaptacja filmowa miała premierę w 2006 roku, druga pojawiła się w kinach w 2012 roku.
 • Assassin's Creed - to film przedstawiający losy Calluma Lyncha, który zostaje poddany eksperymentalnemu programowi, pozwalającemu mu odtwarzać wspomnienia swojego przodka, Aguilara de Nerhy. Adaptacja kultowej serii gier powstała w 2016 roku, pochłaniając budżet o wartości 240 milionów dolarów.
 • Prince of Persia - adaptacja opowiada historię Dastana, młodego księcia, który zdobywa tajemniczy sztylet umożliwiający manipulację czasem.

Obejrzenie wszystkich produkcji filmowych i seriali zajmie nieco czasu. Warto jednak to zrobić, szczególnie gdy jesteś wielbicielem gier wideo.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy