This War of Mine – polska gra o wojnie, która stała się lekturą szkolną

This War of Mine to wyjątkowa pozycja w świecie gier wideo. Większość twórców wirtualnej rozgrywki skupia się na potyczkach wojennych z perspektywy żołnierza armii walczącej o wolność. Polska gra stworzona przez 11bit studios ukazuje zupełnie inną stronę konfliktu - stronę cywila. Produkcja okazała się na tyle ciekawa, że trafiła do szkół średnich w formie lektury.

Gry o tematyce wojennej u szczytu popularności

Gry wideo o tematyce wojennej od wielu lat są chętnie nabywane przez graczy. Dzieje się tak, gdyż przez wiele lat chociażby w kinematografii wyprodukowano mnóstwo filmów, w których ta wojna była przedstawiona z wielkim patosem, epickością, bohaterstwem głównych postaci. Pomimo tego, że w prawdziwym życiu nikt z nas nie chciałby doświadczyć wojny, to na wirtualnym polu walki wielu z nas chciałoby się zmierzyć. Do tego dochodzi czynnik patriotyzmu.

Gracze z krajów doświadczonych wojną, mogą wczuć się w swoich przodków, którzy ratują swój kraj przed wrogiem, a to dodatkowy i jednocześnie bardzo silny powód, z którego sięgamy do gier wojennych. Oczywiście jest jeszcze ten najbardziej oczywisty - strzelanki to kategoria, dzięki której możemy po prostu oddać swoje emocje i dobrze się bawić, mając świadomość, że jesteśmy tylko i wyłącznie na wirtualnej bitwie.

Reklama

Tytuły takie jak Medal of HonorCall of Duty czy Battlefield (szczególnie te dwa ostatnie w początkowych latach serii) zdobyły ogromną, międzynarodową sławę. Zawdzięczają to doskonałej kampanii fabularnej, w której można było przeżyć mnóstwo emocjonalnych chwil, świetnym efektom specjalnym, które w pierwszej dekadzie XXI wieku robiły na graczach wielkie wrażenie czy też świetnie stworzone historyczne bronie.

Jednak te wszystkie produkcje łączy wspólny mianownik - każda z tych gier pozwala nam się wcielić w żołnierza na wojennym froncie. Polacy stworzyli grę, która pokazuje przebieg wojny z perspektywy cywila. Mowa o This War of Mine. Gra została dostrzeżona nawet przez polski system edukacji.

This War of Mine - polska perła wśród wojennych gier wideo

Zarówno w kinematografii, jak i w grach wideo przede wszystkim pokazuje się sytuację żołnierzy podczas wojny. Nie jest to nic dziwnego, gdyż to o takich bohaterach najłatwiej stworzyć fabułę, by była ona dynamiczna i pełna akcji. Oczywiście, w historii kina nietrudno znaleźć filmy o cywilach uciekających przed wojną, lecz takie produkcje są mniej popularne i generalnie jest ich zdecydowanie mniej niż tych opowiadających o bohaterskich żołnierzach. Studio 11bit postanowiło jednak pójść pod prąd.

Polska jako kraj niesamowicie mocno doświadczony przez koszmar II wojny światowej ma na swoim koncie wiele filmów o tym największym konflikcie zbrojnym w historii. Jednak w dziedzinie gier wideo nie radzimy sobie tak dobrze. Rodzime studia niechętnie podejmowały tematykę gier, a już na pewno nie były to tak głośne produkcje, jak wspomniane wcześniej Call of Duty czy Battlefield. Tę lukę postanowiło wykorzystać 11bit studios, tworząc This War of Mine.

Gra przedstawia perspektywę cywila podczas II wojny światowej. Stajemy na czele grupy cywilów, którzy robią wszystko, by przetrwać w mieście oblężonym przez niemieckiego oraz radzieckiego wroga. Musimy sobie poradzić z brakiem pokarmu, lekarstw i innych podstawowych środków do życia, a na nasze życie czyhają snajperzy czy też szabrownicy. Niespodziewanie posłużyła ona do edukacji młodzieży.

Pierwsza gra wideo w podstawie programowej

Nietypowa tematyka i przedstawione wydarzenia inspirowane prawdziwymi zdarzeniami, spowodowały, że o polskiej grze zrobiło się bardzo głośno. Na tyle głośno, że dostrzegło ją polskie Ministerstwo Edukacji. Od roku szkolnego 2020/2021 zatwierdzono grę jako lekturę szkolną w szkołach średnich, lecz jeszcze wtedy nie była ona obecna w szkołach. Gra została udostępniona za darmo dla wszystkich szkół bez ponoszenia kosztów.

W 2022 roku, kiedy w końcu gra This War of Mine oficjalnie stała się lekturą szkół średnich, na profilach Ministerstwa Edukacji Narodowej w mediach społecznościowych uruchomiono kampanię, która miała zachęcić nauczycieli do częstszego korzystania z darmowego pobierania This War of Mine. Stała się ona wsparciem przy nauczaniu języka polskiego, historii, etyki czy wiedzy o społeczeństwie.

W ubiegłym roku także wystartował pierwszy konkurs szkolnych dla uczniów oraz nauczycieli na podstawie gry wideo. Uczniowie mogli wygrać za pierwsze miejsce nawet 1200 złotych, a nauczyciele 3000. Na temat This War of Mine kilka miesięcy temu wypowiedział się na łamach naszego serwisu Wojciech Ozimek - członek Rady Nadzorczej 11bit studios w momencie tworzenia tej produkcji i mógł od kulis obserwować proces tworzenia.

W dalszej części rozmowy Ozimek tłumaczył, dlaczego gry wideo mogą mieć dobre przełożenie w edukacji i co stoi za fenomenem This War of Mine.

Zatem z pewnością można stwierdzić, że This War of Mine to jedna z najbardziej wartościowych gier w historii polskiego przemysłu gier wideo. Wiele rodzimych produkcji ma pewien aspekt edukacyjny, lecz tylko ta jedna porusza tak specyficzną, a jednocześnie bardzo tragiczną perspektywę cywila podczas II wojny światowej i trafiła do szkół w formie lektury.

Jest to znakomity sposób na dotarcie do nowych pokoleń, które częściej czerpie wiedzę z gier wideo, filmów czy programów w internecie niż z tradycyjnych książek. This War of Mine jest grą, która może uświadomić młodym ludziom, z jakim okrucieństwem wiąże się konflikt zbrojny i że należy robić wszystko, by takowego uniknąć. Miejmy nadzieję, że polski przemysł gier wideo podąży ścieżką wytyczoną przez This War of Mine i rodzimych gier wideo w formie lektur szkolnych będzie z czasem znacznie więcej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: This War of Mine | This War Of Mine: The Little Ones
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy