​Stray oskarżany o rasizm i brak szacunku dla kultury

Stray od swojej premiery spotyka się głównie z pochlebnymi recenzjami i opiniami graczy. Na łamach serwisu Kotaku pojawił się jednak burzliwy materiał, który mocno uderza w grę i jej producentów.

Stray pod ostrzałem krytyki. Rasizm w grze?

W artykule "Stray Falls Into The Usual Orientalism Pitfalls Of The Cyberpunk Game" opublikowanym na Kotaku.com pojawiła się masa zarzutów wobec ostatniego hitowego dzieła wyprodukowanego przez BlueTwelve Studio.

Autor materiału zarzuca kociej grze błędne przedstawienie azjatyckiej estetyki i kultury podczas samej rozgrywki. "Jeśli czujesz się nieswojo z powodu kapeluszy stożkowych w Stray, to nie jesteś jedyny" - czytamy.

O temacie kapeluszy stożkowych rozwodzono się w kilku akapitach. Redaktor zwraca uwagę, że spiczaste kapelusze stanowią rasistowski element jeśli nie mają jakiegoś konkretnego odniesienia kulturowego. W przypadku Stray mieliśmy oczywiście wymyśloną, zaprojektowaną i opisaną od zera fabułę.

Reklama

Kolejne zarzuty dotyczyły niewłaściwego zaprezentowania kultury orientalnej w grze. Dla powagi sytuacji wystarczy, że przytoczymy cytaty ze wspomnianego materiału.

W samym materiale pojawia się wiele zarzutów i oskarżeń o rasizm. Autor treści przyznaje jednak uczciwie, że nie sądzi, by BlueTwelve Studio celowo dopuściło się takich działań. Według niego wynika to raczej z niewiedzy i całkowitego pominięcia aspektów związanych z realną rozwijaną od wielu lat kulturą.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Stray | BlueTwelve Studio
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy