Nintendo 64 – kultowe gry z klasycznej konsoli Nintendo

Wydane w 1996 roku Nintendo 64 to pierwsza konsola Nintendo, która ewidentnie przegrała z konkurencją. Poległa również konsola od Segi - Saturn. Obydwaj doświadczeni gracze na rynku konsol przegrali z debiutantem, którym wówczas było Sony.

Pierwsze PlayStation rozeszło się w ponad stu milionach egzemplarzy. Niecałe 33 miliony sprzedanych N64 wygląda przy tym bardzo blado. Wady, takie jak koszmarnie niewygodny kontroler, czy bardzo mało pojemne (w porównaniu do płyt CD u konkurencji) kartridże, to jedne z wielu problemów N64. Postęp wydajnościowy w porównaniu do swojego poprzednika - SNESa, był jednak ogromny.

N64 to pierwsza konsola w rodzinie Nintendo, która pozwalała na renderowanie grafiki 3D. Była to kompletna rewolucja, która wywróciła do góry nogami sposób rozgrywki, nawet w najbardziej klasycznych seriach od Nintendo. Na szczęście większość z nich wyszła z tej transformacji obronną ręką, a na sprzęt ten zostały wydane gry, które mają dziś status kultowych. Zapraszam do zapoznania się z najciekawszymi z nich.

Reklama

Super Mario 64

Do dziś wielu graczy uznaje ten tytuł za najlepszą platformówkę 3D w historii. Można się z nimi zgadzać lub nie, lecz trudno podważyć fakt, iż jest najprawdopodobniej najważniejszą. Super Mario 64 wyznaczyło poziom, do którego później starały zbliżać się inne studia. Dynamiczna kamera i użycie 360 stopniowej gałki analogowej,  zrewolucjonizowały cały gatunek. 12 milionów sprzedanych kopii sprawia, że jest to najlepiej sprzedająca się gra na Nintendo 64.

Odkąd wąsaty hydraulik zaczął wskakiwać do obrazów w pościgu za księżniczką Peach, sprawił, że zmieniło się wiele, zarówno w całej serii, jak i całym rynku gier wideo. Remake wydanej w 1996 roku gry ujrzał światło dzienne już w 2004 roku na platformie Nintendo DS, pod tytułem "Super Mario 64 DS".

Mario Party

To właśnie na N64 zadebiutowała pierwsza część Mario Party. Prosty, ale i satysfakcjonujący model rozgrywki, składającej się z minigierek, w których udział mogło wziąć kilku graczy, został pokochany przez wielu, czyniąc Mario Party bardzo popularną serią gier imprezowych, która od tego czasu gościła na wszystkich Nintendo.

Najnowszą odsłoną cyklu, jest wydane w 2018 roku "Super Mario Party" na Nintendo Switch.

Super Smash Bros

Super Smash Bros to obok Mario Kart najpopularniejsza seria gier turniejowych na konsolach Nintendo. Pierwsza część tej wieloosobowej bijatyki z postaciami rodziny Nintendo zadebiutowała w 1999 roku na N64. Dziś Super Smash Bros jest tak popularne, iż swoich postaci chętnie użyczają do gry nawet zewnętrzne firmy takie jak Sega, Capcom, Konami czy Square Enix. W Smash Bros Ultimate na Nintendo Switch możemy grać aż 89 różnymi postaciami.

GoldenEye 007

Bazująca na wydanym w 1995 roku filmie GoldenEye gra została wydana w 1997 roku. Wyprodukowana przez Rare jest jednym z najcieplej wspominanych przedstawicieli wczesnych strzelanek typu FPS. Poza kilkunastoma poziomami, w których musieliśmy wykonywać zróżnicowane cele, twórcy przygotowali tryb multiplayer, gdzie na podzielonym ekranie mogło spierać się do czterech graczy.

The Legend of Zelda: Ocarina of Time

Ocarina of Time to pierwsza trójwymiarowa odsłona serii The Legend Of Zelda. Trójwymiarowy, względnie otwarty świat nadał przygodom Linka niesamowitej głębi. Na graczy czekało aż jedenaście bardzo zróżnicowanych tematycznie dungeonów, w których twórcy mogli zastosować zupełnie nowe typy zagadek przy wykorzystaniu trójwymiarowej przestrzeni gry. Ocarina of Time należy do najlepiej ocenianych gier wszech czasów. Była pierwszą grą w historii, która otrzymała prestiżową ocenę 40/40 w magazynie Famitsu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Nintendo 64
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy