Reklama

Quizeirro Sprawdź swoją wiedzę i zmierz się z innymi. Google Play

NVIDIA kontroluje już 80 proc. rynku kart graficznych

​Monopolizacja nigdy nie jest dobra, ale rynek kart graficznych na PC powoli zmierza właśnie w tym kierunku. AMD skupiło się ostatnio na procesorach, gdzie skutecznie rywalizuje z Intelem. Jednocześnie odpuszczono jednak segment GPU, gdzie łokciami rozpycha się dzięki temu Nvidia.

Jak wynika z najnowszego raportu firmy Jon Peddie Research, korporacja "zielonych" od początku 2020 roku przejęła kolejne 5 procent rynku dedykowanych kart graficznych na komputerach osobistych, więc łącznie kontroluje już 80 proc. tego segmentu. To już bardzo poważna przewaga.

Reklama

Co interesujące, tempo sprzedaży Radeonów od AMD znacząco nie spadło - a nawet wzrosło w ostatnim kwartale aż o 8,4 procent. Rzecz w tym, że w przypadku Nvidii liczba ta wzrosła jeszcze bardziej, aż o 17,8 proc. Pomogła zapewne pandemia koronawirusa i ludzie zamknięci w domach.

Wydaje się, że sytuacja nie zmieni się w najbliższym okresie. AMD w kwestii technologii graficznej wydaje się skupiać na układach dedykowanych konsolom nadchodzącej generacji, podczas gdy Nvidia już wkrótce zapowie całkiem nową generację urządzeń przeznaczonych dla komputerów, serię 3000.

Specjalną imprezę z prezentacją zaplanowano już na jutro, 1 września. Na początek otrzymamy zapewne wyjątkowo mocne RTX 3090 - z równie imponującą ceną. Później generacja Ampere rozszerzy się z całą pewnością o bardziej przystępne modele - i kolejne procenty na rynku GPU.

Dowiedz się więcej na temat: NVIDIA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje