XDefiant - poradnik dla początkujących. Jak wygrywać w nowej grze Ubisoftu?

Po latach spekulacji, beta testów i zapowiedzi wreszcie przyszedł czas na premierę pełnej wersji XDefiant. Po kilku dniach spędzonych w nowym multiplayerze mamy solidną porcję wskazówek dla graczy rozpoczynających swoją przygodę z tym tytułem.

Cena, platformy i cross-play

Zaczynając od rzeczy najważniejszych, XDefiant to darmowy, zręcznościowy FPS dostępny na PC (Ubisoft Connect), PlayStation 5 oraz Xbox Series X/S. Bariera wejścia jest więc bardzo niska i jedyne co musicie zrobić, aby przetestować ten tytuł, to zalogować się na swoją platformę i znaleźć wolne miejsce na dysku. 

XDefiant to gra wspierająca cross-play, która oferuje tzw. “input-based matchmaking". Oznacza to po prostu, że użytkownicy kontrolera będą grali z innymi graczami na padach, a osoby używające myszki i klawiatury będą spotykać w swoich lobby tylko takich graczy. 

Reklama

Komfortowe ustawienia

Zanim w ogóle rozpoczniecie swój pierwszy mecz i zaczniecie zapoznawać się z podstawowymi mechanikami XDefiant, warto przyjrzeć się ustawieniom. Oprócz klasycznych ustawień audio i wideo, wspólnych dla większości gier wideo na PC, warto sprawdzić również opcje związane ze sterowaniem. 

Użytkownicy myszki i klawiatury mogą sprawdzić tutaj wszystkie keybindy czy ustawienia czułości myszy. Osoby preferujące z kolei kontroler znajdą w opcjach najważniejsze funkcje, które modyfikować można również w Call of Duty czy Halo Infinite. 

Jeżeli jest to jeden z waszych pierwszych, konsolowych FPS-ów, zachęcamy do zapoznania się z powyższym materiałem TheXclusiveAce’a. Szczegółowo omawia on wszystkie najważniejsze ustawienia XDefiant, wyjaśnia, jakie decyzje podjął on sam i co warto wziąć pod uwagę, jeżeli próbuje dobrać odpowiednie wartości do własnych preferencji. 

Prosty i przejrzysty system broni

XDefiant oferuje bardzo intuicyjny system rozwoju broni. Wszystkie dostępne w grze bronie podzielone zostały na sześć różnych kategorii - Assault Rifle, SMG, Shotgun, LMG, Marksman oraz Sniper. Pierwsza dwie opcje to klasyka większości konsolowych FPS-ów. Strzelby dobrze sprawdzają się na krótkim dystansie, LMG mają ogromne magazynki i spore obrażenia, ale są ciężkie i długo się przeładowują. Marksman Rifle i Snajperki to z kolei opcje dla skutecznych i doświadczonych strzelców. 

Bronie można ponadto wzbogacać o dodatki w sześciu różnych kategoriach. Do broni głównej możemy dołączyć maksymalnie pięć dodatków, które odblokowujemy poprzez levelowanie wybranej broni. Szybkiemu levelowaniu broni poświęciliśmy już oddzielny materiał, do którego przeczytania zachęcamy, jeżeli chcecie dowiedzieć się jak szybko stworzyć silną i kompletną klasę postaci. 

Frakcje i specjaliści

Elementem, który najbardziej wyróżnia XDefiant ponad ostatnie Call of Duty czy Halo Infinite to system frakcji. Przed rozpoczęciem każdego meczu wybieramy nie tylko jeden ze swoich loadoutów, ale również jedną z pięciu frakcji - Cleaners, Phantoms, Libertad, Echelon oraz DedSec

Frakcje różnią się od siebie oczywiście wyglądem, ale również dostępnymi umiejętnościami. Każdy z nich ma swój Ult, najsilniejszą, ładowaną przez długi czas w trakcie meczu umiejętność, umiejęność pasywną oraz jedną aktywną, którą wybieramy spomiędzy dwóch opcji. 

Rozpoczynając swoją przygodę z XDefiant zachęcamy do spędzenia kilku pierwszych godzin z przedstawicielami różnych frakcji. Prawdopodobnie szybko spodoba Wam się któraś z postaci i będziecie chcieli grać nią dłużej. Warto jednak zagrać chociaz parę meczów każdą z frakcji, aby poznać ich możliwości i mieć świadomość tego, do czego zdolni są nasi rywale. 

Każda z frakcji jest bowiem silna w nieco innym aspekcie i swoimi umiejętnościami może w mgnieniu oka odwrócić losy gry. Przedstawiciele Echelon mają dostęp do niewidzialności, Libertad leczą siebie i sojuszników, Cleaners zyskuje dostęp do silnych umiejętnosci ofensywnych, Phantoms może używać bardzo mocnej tarczy, a DedSec jest w stanie przejąć urządzenia rywala. Solidne zapoznanie ze wszystkimi umiejętnościami pozwoli Wam lepiej przewidzieć, co mogą zrobić wasi przeciwnicy. 

Dłuższy TTK i współpraca

Nie bez powodu w XDefiant brakuje klasycznego trybu Team Deathmatch. Dostępne na razie w grze tryby gry zachęcają do współpracy, stawiają graczom konkretny cel do osiągnięcia i jasno dają do zrozumienia, że jest to nieco inny typ gry niż Call of Duty. 

Weterani COD-a mogą odruchowo ruszyć od razu w swoją stronę i spróbować w pojedynkę podbijać całe lobby. Jest to oczywiście strategia, która może zadziałać w przypadku bardziej doświadczonych graczy, ale podejście “samotnego wilka" będzie w XDefiant dużo trudniejsze. Głównym tego powodem jest dłuższy TTK niż w Modern Warfare 2 czy 3, czyli czas potrzebny na wyeliminowanie przeciwnika. 

W MW3 wiele eliminacji dzieje się w mgnieniu oka i czasem trudno jest zareagować. XDefiant oferuje znacznie dłuższy TTK, zwiększając tym samym wymagania względem gracza i sprawiając, że współpraca staje się kluczowa. Jeżeli wychodzimy zza rogu i staje przed nami dwóch przeciwników, szansa na wyeliminowanie obu jest bardzo niewielka. Trzymanie się sojuszników i wspólne wykonywanie wyznaczonych przez wybrany tryb gry celów może okazać się kluczem do sukcesu i źródłem tysięcy punktów XP. 

Fundamenty konsolowych shooterów

Chociaż XDefiant zmienia sporo w gatunku zręcznościowych shooterów i wprowadza bez wątpienia dużo świeżości, u podstaw bazuj na tym, co w większości tego typu gier jest wspólnym mianownikiem od ponad 10 lat. Jeżeli jest to pierwsza wasza gra w stylu Call of Duty czy Halo, warto najpierw zapoznać się z fundamentami, które od lat odróżniają zręcznościowe shootery od produkcji pokroju Counter-Strike’a. 

Poza czystymi umiejętnościami mechanicznymi jednym z najważniejszych aspektów XDefiant jest mini-mapa. Lewy górny róg ekranu błyskawicznie stanie się waszym najlepszym przyjacielem i sprawi, że będziecie zaglądać tam regularnie. Każdy strzał oddany bez tłumika albo skan w wykonaniu naszego sojusznika sprawia, że przeciwnicy pojawiają się na mini-mapie. Szukając rywali lub wkraczając na jakiś nieznany fragment mapy warto zerknąć w róg ekranu i zobaczyć, czy widoczne tam czerwone kropki nie pomogą Wam w przewidzeniu czyhającego na Was zagrożenia. 

W trybach Domination i Occupy czy nawet Hot Shot ogromne znaczenie mają również respy. Kiedy gracz po śmierci odradza się z powrotem na mapie, ląduje w miejscu, gdzie nie będzie od razu otoczony rywalami. Jeżeli przejmiemy punkt A na dominacji po czym przebiegniemy całą mapę i zajmiemy punkt C, rywale tracą zazwyczaj szansę na odrodzenie się w tym miejscu i następuje tzw. “flip", czyli zmiana miejsca odradzania. Umiejętność przewidzenia tego, gdzie pojawiać będą się przeciwnicy po śmierci jest kluczowa zarówno dla Call of Duty, jak i XDefiant.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: XDefiant | Ubisoft
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy