Reklama

Uważajcie na mobilną wersję Cyberpunk 2077! To ransomware

​Nie pierwszy raz cyberkryminaliści wykorzystują popularność gier wideo, wypuszczając ich fałszywe wersje mobilne, a obecnie nie ma chyba tytułu, który wywoływałby większe zamieszanie niż Cyberpunk 2077.

I o ile doświadczeni gracze mają świadomość, że mobilna wersja Cyberpunk 2077 po prostu nie istnieje (choć możliwe jest ogrywanie gry na urządzeniach mobilnych za sprawą streamingu), tak osoby, które nie bardzo orientują się w sytuacji i chcą przekonać się, o co tyle szumu, mogą łatwo nabrać się na podstęp hakerów. Tatyana Shishkova, zajmująca się analizą złośliwego oprogramowania w firmie Kaspersky, donosi, że cyberprzestępcy stworzyli stronę internetową podszywającą się pod Google Play Store, skąd nieświadomi użytkownicy mogą pograć "Cyberpunk 2077 Mobile". 

Reklama

Jak nietrudno się domyślić, jest to podstęp, gdyż plik to tak naprawdę nie gra, a ransomware o nazwie CoderWare, czyli wariant oprogramowania BlackKingdom. Podobnie jak inne tego typu programy, szyfruje on nasze urządzenie, blokując nam do niego dostęp. Ofiara ma 10 godzin na wpłacenie 500 USD w bitcoinie zanim cała zawartość jej urządzenia zostanie trwale skasowana. 

Shishkova podaje też sposób na odblokowanie sprzętu bez konieczności płacenia okupu (co warto podkreślić, spełnienie wymagań szantażystów nie gwarantuje, że otrzymamy stosowny klucz). Na szczęście w ransomware CoderWare znajduje się zakodowany na stałe klucz, który umożliwia deszyfratorowi odzyskanie plików. Na screenie możecie zobaczyć taki zakodowany klucz w kodzie ransomware.

Malware podszywający się pod mobilną grę to coraz częstsze zjawisko i w ubiegłym roku głośno było choćby o fałszywej aplikacji Apex Legends na telefony, która tak naprawdę była oprogramowaniem typu adware. EA obiecało, że Apex Legends doczeka się mobilnej wersji, ale nastąpi to dopiero w przyszłym roku. 

Daniel Górecki - ITHardware.pl

-----------------------------------------------

Samochód 20-lecia na 20-lecie Interii!

ZAGŁOSUJ i wygraj ponad 20 000 złotych - kliknij.

Zapraszamy do udziału w 5. edycji plebiscytu MotoAs. Wyjątkowej, bo związanej z 20-leciem Interii. Z tej okazji przedstawiamy 20 modeli samochodów, które budzą emocje, zachwycają swoim wyglądem oraz osiągami. Imponujący rozwój technologii nierzadko wprawia w zdumienie, a legendarne modele wzbudzają sentyment. Bądź z nami! Oddaj głos i zdecyduj, który model jest prawdziwym MotoAsem!


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy