Problemy z procesorami Intela: Niepokojący wzrost wskaźnika zwrotów

Najnowsze raporty wskazują, że użytkownicy PC oddają procesory Intela w alarmującym tempie. To prawdopodobnie najgorsze statystyki w historii. Co jest powodem tak wysokiego wskaźnika zwrotów?

Znaczący przyrost zwrotów procesorów Intel

Zgodnie z raportem francuskiego serwisu Les Numeriques, najnowsze generacje procesorów Intel, oparte na architekturze Raptor Lake, odnotowują niepokojąco wysokie wskaźniki zwrotów. Procesory Intel 13. i 14. generacji, które trafiły na rynek odpowiednio w latach 2022-2023, mają od 4-7 procent zwrotów w Europie, co oznacza czterokrotny wzrost w porównaniu do poprzednich generacji.

Problemy z (bez)awaryjnością

Intel oficjalnie potwierdził, że problemy wynikają z nieprawidłowych żądań napięcia wysyłanych przez algorytm mikrokodu. Choć firma obiecała wypuścić poprawkę oprogramowania w sierpniu 2024 roku, sprzedawcy i użytkownicy obawiają się, że to może nie wystarczyć, by zaradzić fizycznym uszkodzeniom.

Reklama

Problematyczne modele procesorów

Lista procesorów Intel z najwyższymi wskaźnikami zwrotów obejmuje takie modele, jak wymienione poniżej, w tym m.in.:

  • Core i9-14900KF
  • Core i9-14900KS
  • Core i9-14900K
  • Core i7-14700KF
  • Core i7-14700K
  • Core i9-13900KF
  • Core i9-13900KS
  • Core i9-13900K

Konkurencja może sporo zyskać

Dla porównania, procesory AMD odnotowują znacznie niższy wskaźnik zwrotów, utrzymujący się, nieprzerwanie od 2020 roku, na poziomie w okolicach jednego punktu procentowego. To znacznie lepszy wynik niż w przypadku najnowszych procesorów Intel, co może nie pozostać bez znaczenia dla klientów, którzy mogą zdecydować się na zakup konkurencyjnych rozwiązań od AMD, aby uniknąć potencjalnych problemów z niezawodnością.

Intel i plany na przyszłość

Po wydaniu poprawki mikrokodu, Intel będzie przygotowywał się na wielkie wydarzenie Intel Innovation, które odbędzie się we wrześniu 2024 roku. To może być moment, kiedy świat nowych technologii wzbogaci się o nową generację procesorów Intel Core do komputerów stacjonarnych. Nowe układy, oparte na architekturze Arrow Lake, mają być kompatybilne z nowym gniazdem LGA-1851 dla płyt głównych na chipsetach Z890. Premiera powinna odbyć się jeszcze przed końcem 2024 roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Intel | AMD
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy