Najstraszniejsze gry na świecie. Te produkcje mrożą krew w żyłach

Horror to gatunek, który pojawi się w świecie gier wraz z pierwszymi tytułami osadzonymi w środowisku 3D. To pozwoliło na stworzenie odpowiedniej grozy, napięcia i zwizualizować przerażająca atmosferę. Najlepsze produkcje horrorowe w historii gier znajdziecie na Steam oraz na konsolę. A jakie są najstraszniejsze gry na świecie?

Alone in the Dark

To jedna z najważniejszych serii w historii gatunku. "Alone in the Dark" pierwszy raz pojawiła się na PC w 1992 roku. Gracz wciela się w prywatnego detektywa, który na początku XX wieku odkrywa mroczną historię nawiedzonego domu. Grafika 3D w pierwszej części, stworzona z poligonów dzisiaj wygląda troszkę śmiesznie, ale w tamtych czasach to był niemal fotorealizm. Gracze poznali pierwsze elementy survival horroru, gdzie postać gracza jest słaba i musi uciekać się do różnych podstępów, aby walczyć z przeciwnikami. Jest to również protoplasta psychologicznych horrorów opartych bardziej na klimacie i historii opowiadanej wraz z zagłębianiem się w rozgrywkę.

Reklama

Gra doczekała się kilku sequeli, a następnie seria została zrestartowana. Najnowszym wydaniem jest remake pierwszej części, w produkcję którego zaangażowany był Ray Harbour znany ze "Stranger Things". Na podstawie gry powstał niezbyt udany film kinowy.

Resident Evil

"Resident Evil" to pod względem sprzedaży rekordowa seria horrorów. Na obecnej generacji konsol oraz na pecety dostępna jest jej siódma część. Jest ona świetnie oceniana przez graczy. W ostatnich latach otrzymaliśmy również dwa soczyste remejki pierwszych produkcji z czasów PlayStation 1.

W Japonii seria Capcomu nosi tytuł Biohazard, co nawiązuje do choroby wywoływanej przez wirusa T opracowanego przez Umbrella Corporation. Zamienia on ludzi w krwiożercze zombie. "Resident Evil" to kwintesencja survival horroru, znakiem rozpoznawczym serii jest ciągły brak amunicji w starciach z potężnymi przeciwnikami oraz rzadkie punkty pozwalające zapisać stan gry.

Pierwsze trzy części gry dzieją się w laboratoriach korporacji znajdujących się pod fikcyjnym Racoon City oraz samym mieście, które staje się ofiarą okrutny plagi. W części czwartej i kolejnych zmieniamy otoczenie z klimatów typowych dla science fiction, na bardziej klimatyczne miejscówki horrorowe, takie jak hiszpańskiej czy rumuńskie wioski. Seria doczekała się też kilku spin-offów. Gry dostępne są na Steamie i konsolach. Powstały średnio udane adaptacje filmowe z Milą Jovovich, słaby serial Netflixa, oraz animacje i komiksy.

Silent Hill

Przez wielu fanów horrorów dla najstraszniejszą serię uznawany jest Silent Hill 2 japońskiego wydawcy Konami. Seria zahacza o bardziej psychologiczne klimaty, krwawe rytuały i moce parapsychiczne. Jej znakiem rozpoznawczym stał się makabryczny design potworów, z najbardziej ikonicznym "Piramidogłowymi" i pielęgniarkami. Mroczny klimat podkreśla legendarny soundtrack autorstwa japońskiego kompozytora Akiry Yamaoki.

Obcy: Izolacja

Bardzo ciekawą pozycję wśród horrorów interaktywnych stanowi produkcja osadzona w świecie filmowych ksenomorfów "Obcy: Izolacja". Ten skradankowy survival horror jest naprawdę przerażający i nawiązuje do najlepszych tradycji "Obcego 8 pasażera Nostromo" w reżyserii legendarnego Ridleya Scotta. Obraz ten uznawany jest za jeden z najstraszniejszych filmowych horrorów.

Bloober Team

Na specjalną wzmiankę zasługują gry tworzone przez krakowskie studio Bloober Team. Firma ma na koncie kilka sukcesów i jest notowana na giełdzie. Uznawana jest za ekipę najlepiej czującą klimaty grozy i gatunek horroru psychologicznego. 

Dwie gry z serii "Layers of Fear" pozwalają się wcielić w malarza uwięzionego w świecie swoich iluzji mieszających się z rzeczywistością wiktoriańskiej posiadłości. Warstwa wizualna nawiązuje do malarstwa początku XX wieku. "Observer" to mroczne science-fiction osadzone w dystopijnej Polsce przyszłości. Tytułowi obserwatorzy to policjanci bardziej przypominający Służbę Bezpieczeństwa ponieważ mają licencję na włamywanie się do ludzkich umysłów. 

Kolejna udana produkcja studia to "Medium", którego akcja osadzona jest w Krakowie. Za wzór jednej z głównych lokacji posłużył opuszczony hotel Cracovia. Główna bohaterka widzi dwie rzeczywistości - naszą i drugą bardziej mroczną, próbuje rozwikłać rodzinną zagadkę. Studio stworzyło też grę "Blair Witch" nawiązującą do filmowego horroru.  

Aktualnie Bloober Team pracuje nad remake'iem legendarnego Silent Hill 2, jest to duża nobilitacja i docenienie kunsztu krakowskiego studia.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy