Msza święta w grze wideo - zaskakujący trend internetowy

​TikTok to platforma, na której trendy bardzo często ulegają zmianom. Coś jest popularne, a za kilka tygodni wiele osób może już o tym całkowicie nie pamiętać. W ostatnich tygodniach doszło do kolejnego niezwykle interesującego zjawiska. Aplikację opanowały wirtualne msze święte w grze "Roblox". O co w tym dokładnie chodzi?

Kościół angażuje się w internecie

Wraz z postępującą cyfryzacją i rozwojem internetu do sieci wrzucanych jest coraz więcej treści z bardzo różnych dziedzin życia. Nie inaczej jest z tymi religijnymi, których w internecie aktualnie jest już bardzo dużo. Nikogo nie dziwią już konta różnych parafii kościelnych, czy nawet osobiste papieża Franciszka w mediach społecznościowych, za pomocą których głowa Kościoła katolickiego zwraca się do wiernych z przesłaniem.

W serwisie YouTube bez problemu można znaleźć transmisje z mszy świętych, które oglądane są przez setki widzów, nie mogących osobiście pojawić się na nabożeństwie. Kościół coraz częściej dostrzega potrzebę docierania do młodszych wiernych za pomocą internetu.

Reklama

Życie młodych ludzi w dużej mierze odbywa się w wirtualnym świecie, więc Kościół podejmuje ewangelizację również na tym polu. Poza tym należy pamiętać o tym, że jest to także znakomity nośnik do szerzenia wiary w każdym zakątku świata. Dzisiaj jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Kilka miesięcy temu informowaliśmy o tym, że najsłynniejsza księga na świecie - Biblia w formie audiobooka pojawiła się na platformie Steam - znanej przede wszystkim ze sprzedaży gier wideo. Wywołało to niemałe poruszenie w wielu środowiskach. Od entuzjazmu aż po swego rodzaju sceptycyzm.

Całkiem niedawno internet opanowała nietypowa moda. Ludzie masowo tworzą odwzorowanie mszy świętej w grze "Roblox". Podbijają one TikToka oraz platformę YouTube. O co w tym wszystkim chodzi?

Msza święta w "Roblox" podbija sieć

Pierwsze materiały demonstrujące to zjawisko pojawiły się w sieci ponad rok temu. Na YouTube działał kanał o nazwie "Archidiecezja Lubelska Roblox", który zajmował się przenoszeniem nabożeństwa do świata wirtualnego.

Natomiast w listopadzie 2021 na innym z kanałów roku na YouTube odbyła się transmisja z wirtualnej mszy pogrzebowej na jednym z serwerów "Robloxa". Wówczas jednak akcja ta nie odbiła się szczególnie szerokim echem w sieci. Do dziś ten materiał zanotował zaledwie 3,7 tysiąca wyświetleń, co jest dość skromną liczbą, jak na obecne standardy YouTube’a.

Jednak w ostatnich tygodniach na TikToku podobne zjawisko nabrało tak wielkiego rozmachu, że można ją nazwać wręcz trendem. Ludzie na robloxowych serwerach tworzą wnętrza kościołów, a następnie odprawiają w nich msze święte. Jest to dosyć kontrowersyjny sposób na łączenie gamingu z religią i jednym z najważniejszych obrzędów, ale okazuje się, że sami księża w dość luźny sposób traktują owe zjawisko.

Może być to nieco zaskakujące z uwagi na dość duży konserwatyzm w strukturach kościelnych, aczkolwiek niektórzy księża zauważają w tym pewien potencjał na szerzenie religii wśród najmłodszych. Jeden z najpopularniejszych kapłanów na TikToku - ksiądz Krzysztof Kołtunowicz stwierdził, że "tego typu działania mają potencjał".

Nie wiadomo, w jaką stronę pójdzie ów trend. Czy rzeczywiście istniejące archidiecezje poprą takie działania i może nawet je wspomogą? Z pewnością można powiedzieć, że mało kto mógł się spodziewać akurat tego typu mody na TikToku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Roblox | TikTok
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy