Reklama

Twórcy Roblox zadebiutowali na giełdzie, są warci więcej niż EA

​Roblox Corporation - firma odpowiedzialna za platformę Roblox - zgodnie z oczekiwaniami zadebiutowało na giełdzie w Nowym Jorku, osiągając kapitalizację na imponującym poziomie 45 miliardów dolarów. Jeszcze w styczniu firma wyceniana była na 30 miliardów, więc widać postęp.

Roblox to jedna z najpopularniejszych gier na świecie - platforma służąca do publikacji własnych treści i projektów, ciesząca się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród najmłodszych użytkowników. Wszystko to bardzo spodobało się inwestorom, których wyroki są niezbadane.

Kapitalizacja na poziomie 45 miliardów dolarów oznacza bowiem, że firma jest obecnie warta więcej niż Electronic Arts (37 miliardów dolarów), Take-Two (19 mld) oraz Ubisoft (8 mld). To także 90 milionów egzemplarzy PlayStation 5 i dużo więcej niż 7,5 mld, które Microsoft wydał na Bethesdę.

Reklama

Darmowe Roblox ukazało się w 2006 roku, jako platforma i rozbudowany edytor do tworzenia własnych gier. W sierpniu 2019 roku twórcy chwalili się, że mają ponad 100 milionów aktywnych użytkowników każdego miesiąca, co jest najlepszym dowodem na popularność produkcji.

Nagły wzrost wartości korporacji związany jest zapewne z pandemią koronawirusa. Miliony osób na całym świecie - także tych najmłodszych - zostało nagle uwięzionych w domach, często na długie tygodnie. Tymczasem Roblox jest darmowe i pełne przeróżnych gier oraz społeczności do wyboru.

Jeszcze w 2018 roku inwestorzy wyceniali Roblox na 2,5 miliarda dolarów, w 2019 roku były to już 4 miliardy. W chwili pisania wiadomości cena akcji jeszcze zwyżkuje, na poziomie 69,70 dolarów. Do dogonienia pozostało jeszcze Activision Blizzard, z kapitalizacją na poziomie 70 miliardów dolarów.

Zgodnie z zapowiedziami, Roblox Corp. weszło na giełdę, ale sposobem bezpośrednim - akcje nie były więc sprzedawane w ofercie publicznej, lecz ich cena została ustalona przez chętnych na zakup papierów wartościowych znajdujących się właśnie w rękach inwestorów znalezionych wcześniej.

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje