Reklama

Dziesięć gier, które odniosły największy sukces sprzedażowy w historii

Co jakiś czas słyszy się o "najbardziej kasowym debiucie" w branży gier, "najchętniej zamawianej grze" albo innym "naj".

W ostatnich miesiącach ogłaszano takie rzeczy dumnie po premierach Grand Theft Auto V, Call of Duty: Ghosts, Watch Dogs czy Destiny. Przez to niewielu graczy może zdawać sobie sprawę z tego, że najlepszą sprzedaż w historii odnotowały tak naprawdę zupełnie inne tytuły...

1. Wii Sports - 82,1 mln sprzedanych egzemplarzy

Pierwotna nazwa Wii brzmiała "Revolution". Okazała się ona prorocza - rewolucji potrzebowało nie tylko samo Nintendo, ale i cała branża growa. Po raz pierwszy bezbłędnie rozwiązano sterowanie ruchowe, które tym razem było naprawdę precyzyjne (czego nie udało się skopiować później ani PS Move, ani Kinectowi) i mało kosztowne (piloty od Wii działają na bluetooth dla wymiany informacji oraz... podczerwień dla lokalizowania pozycji).

Reklama

Wii Sports natomiast było najważniejszą grą na Wii, którą chętnie kupowały całe rodziny - nieważne, czy ktokolwiek miał wcześniej cokolwiek wspólnego z grami. Grali już nie tylko "prawdziwi gracze", ale też małe dzieci, mamy, ciocie, babcie, dziadkowie...

2. Super Mario Bros. - 40,24 mln sprzedanych egzemplarzy

Ktoś się zdziwił? Pierwsze Mario przechodzone w prawo - to samo, na którym wychował się każdy, kto miał Pegasusa - to prawdziwy hit. Sprzedawany jest zresztą do dzisiaj na wspólczesnych konsolach Nintendo, przez co liczba ta nieustannie wzrasta.

3. Mario Kart Wii - 34,64 mln sprzedanych egzemplarzy

Gra, która zajęła drugie miejsce na Wii była po prostu kolejnym Mario Kartem, chociaż wprowadzała między innymi sterowanie ruchowe (co przy doczepianej kierownicy miało zaskakująco dużo sensu). Na tak popularnej konsoli Mario Kart sprzedał się jak świeże bułeczki.

4. Wii Sports Resort - 32,43 mln sprzedanych egzemplarzy

Wii Sports Resort można by dodać do WIi Sports (i wtedy liczba przekroczyłaby 100 milionów), ale to osobna gra, więc uznamy ją za byt oddzielny. Było to rozszerzenie, w którym pojawiły się nowe dyscypliny

5. Pokemon Red/Green/Blue - 31,37 mln sprzedanych egzemplarzy

Tutaj już policzmy gry razem, bo wydane zostały "obok siebie", a różnice są zbyt małe. W jedną z najważniejszych gier przenośnych wszech czasów większość Polaków grała po raz pierwszy na emulatorze na PC, ale większość świata pamięta ją dobrze z pierwszego Game Boya.

6. Tetris - 30,26 mln sprzedanych egzemplarzy

Gra uznawana za jedną z najważniejszych w historii - jej wpływy widać w nowych tytułach do dzisiaj, zwłaszcza na urządzeniach mobilnych, gdzie w dużej mierze przeniosło się arcade’owe podejście do rozgrywki.

7. New Super Mario Bros. - 29,51 mln sprzedanych egzemplarzy

Wielki powrót dwuwymiarowego Mario w 2006 roku nastąpił na Nintendo DS-ie, gdzie - naturalnie - sprzedał się doskonale. Nic dziwnego - to najbardziej rozchwytywany handheld i najbardziej rozchwytywana seria w historii.

8. Wii Play - 28,82 mln sprzedanych egzemplarzy

Sukces Wii Play można wytłumaczyć sukcesem samego Wii. Nie była to gra wybitna - ot, kolejny zestaw do wspólnej zabawy - ale doskonale wpasowywała się w gusta rodzin posiadających tę konsolę.

9. Duck Hunt - 28,31 mln sprzedanych egzemplarzy

To prawdopobonie jedno z największych zaskoczeń na tej liście. Tak, Duck Hunt to "ta gra w kaczki", w której celowało się pistoletem do telewizora. W razie gdybyście chcieli odkopać Pegasusa - ta technologia działa tylko na telewizorach kineskopowych.

10. New Super Mario Bros. Wii - 27,53 mln sprzedanych egzemplarzy

Jedna z najtrudniejszych platformówek jakie widział świat, co nie zraziło posiadaczy Wii. Tłumnie wykupowali czerwone pudełka, jeden nakład za drugim.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje