Diablo 4: Przydatne porady dla początkujących graczy

W Diablo 4 grać będzie bez wątpienia wiele osób, które do tej serii albo do całego gatunku action RPG wracają po wielu latach. Oto kilka cennych informacji dla graczy szykujących się do nadchodzącej premiery.

Wybór klasy postaci

Pierwszą i prawdopodobnie najtrudniejszą decyzją na początku Diablo 4 będzie wybór klasy. Zanim przejdziemy do krótkiego opisu każdej z pięciu dostępnych pierwszego dnia klas, warto zaznaczyć, że każda z nich będzie radzić sobie dobrze w końcowych fazach gry i najlepiej jest wybrać coś, co najbardziej pasuje do waszych preferencji.

Barbarian to typowa klasa specjalizująca się w walce wręcz. Zakładamy na plecy ciężkie miecze i topory, szarżujemy w środek walki i eliminujemy fale przeciwników. Początki Barbarzyńcy mogą być delikatnie frustrujące z uwagi na brak petów i ciągłe trzymanie się na bliski dystans od bossów i elit, ale w końcowych fazach gry może być to najpotężniejsza klasa w całej grze. Jest to również świetny wybór dla osób preferujących grę w grupach z uwagi na siłę krzyków Barbarzyńcy.

Reklama

Druid znany jest przede wszystkim ze swojej umiejętności zmieniania się w różne zwierzęta. Jest to postać nieco bardziej złożona, ma dostęp do szerokiego wachlarza umiejętności, zarówno do walki dystansowej jak i wręcz, a beta Server Slam pokazała, że jego pety mogą znacząco ułatwić levelowanie. Druid to bardzo dobra opcja dla osób, które lubią eksperymentować z buildami i nie chcą wyborem klasy przywiązać się do jednego stylu gry.

Necromancer to wyjątkowa klasa Diablo, której większość mechanik opiera się na wykorzystywaniu trupów przeciwników do zadawania ogromnych obrażeń. Corpse Explosion to niemalże legendarna umiejętność gwarantująca mnóstwo satysfakcji. Wybierając Necromancera, warto mieć na uwadze, że jest to klasa pozbawiona movement skilla, a buildy skupiające się na szkieletach nie zapowiadają się na najsilniejszą opcję w grze.

Rogue wygląda na najszybszą i najtrudniejszą postać w grze. Jest to klasa z małą ilością punktów zdrowia, którą łatwo będzie sprzątnąć z powierzchni ziemi, ale doświadczona osoba z odrobiną cierpliwości może wspiąć się na bardzo wysoki poziom, skupiając całą swoją uwagę na tej postaci. Fani walki dystansowej powinni wiedzieć, że Rogue może pójść nie tylko ścieżką sztyletów i krótkich mieczy, ale również drogą łuków przypominającą bardziej Demon Huntera z Diablo 3.

Sorceress to najbardziej bezpieczna opcja na początek Diablo 4. Buildy w końcowej fazie gry są bardzo różnorodne, pozwalają nam władać różnymi elementami, a liczne umiejętności crowd control i defensywne czynią czarodziejkę postacią gotową na niemalże każde wyzwanie. Gdyby tego było mało, niektóre wariacje Sorceress czynią z niej dynamiczną klasę, która atakuje na bliskim dystansie i jest w samym środku walki.

Graczom stojącym wciąż przed wyborem klasy postaci polecamy kanał na YouTube Maxroll. Znajdują się tam krótkie materiały z prezentacjami różnych buildów do levelowania. Jeżeli zastanawiacie się nad jakąś klasą, na tym kanale możecie zobaczyć, jak wygląda jej gameplay w praktyce.

Renown i eksploracja

Przechodząc kampanię Diablo 4, nie warto się nigdzie spieszyć. Blizzard informował już, że bezpośrednia rywalizacja pomiędzy graczami w postaci rankingów jeszcze długo nie zawita do gry, a pierwszy sezon zacznie się co najmniej w drugiej połowie lipca. Gracze mają więc mnóstwo czasu, żeby wybrać odpowiednią klasę, zapoznać się z jej umiejętnościami i zacząć powoli odkrywać sekrety nowej gry Blizzarda.

Co więcej, Diablo 4 zaczerpnęło kilka rozwiązań z Lost Arka i zachęca graczy do eksploracji oraz spokojnego odkrywania całej mapy. Każda, duża lokacja ma swój poziom systemu Renown, czegoś w rodzaju reputacji w World of Warcraft. Zwiedzając poszczególne regiony, znajdując kapliczki i pokonując dungeony, zdobywamy coraz więcej punktów Renown i odblokowujemy nagrody ekskluzywne dla konkretnej lokacji.

Podobnie jak w Lost Arku, wśród tych nagród znajduje się wiele rzeczy cennych dla rozwoju naszej postaci. Za kolejne poziomy Renownu będziemy dostawać Skill Pointy, dodatkowe mikstury leczenia albo punkty Paragonu kluczowe w końcowej fazie gry.

Jeżeli chcecie do procesu eksploracji i wbijania Renownu podejść bardziej optymalnie, z odkrywaniem wszystkim zakamarków można poczekać do trzeciego aktu kampanii. Ok. 30 poziomu na mapie pojawi się zadanie "Mount: Donan’s Favor" zapewniające dostęp do mountów, które znacząco ułatwiają zwiedzanie Sanktuarium.  


Rozwój postaci i wybór buildu

Początkujący gracze Path of Exile, którzy obawiają się o trudny i wymagający dobrego poradnika proces levelowania, mogą przestać się martwić. Diablo 4 na etapie kampanii oferuje bardzo prosty system rozwoju postaci, który można bardzo łatwo zrozumieć bez oglądania materiałów na YouTube i wczytywania się w dziesiątki artykułów.

U podstaw progresu naszego bohatera leży oczywiście drzewko umiejętności. Wybieracie tutaj preferowane skille i wzbogacacie je o różne pasywne umiejętności. Na końcu drzewka dodatkowo decydujemy się na jeden z potężnych Ultimate’ów o długim czasie odnawiania, ale dużym wpływie na siłę naszej postaci.

Podczas levelowania warto zwracać również uwagę na Aspecty oraz odblokowywanie mechanik klasowych. Legendarne moce można bardzo łatwo odblokować, a później zaimplementować do założonych przedmiotów, aby znacząco wzmocnić siłę używanych umiejętności. Mechaniki klasowe zdobywamy za pomocą specjalnych zadań i gwarantują one dodatkowe umiejętności pasywne pozwalające nam łatwiej przeżyć pod naciskiem rywali albo zadawać jeszcze więcej obrażeń.


Poziom trudności nie ma większego znaczenia

Wśród społeczności Diablo 4 trwa w ostatnich dniach dyskusja o tym, czy rozpoczęcie levelowania od World Tieru 2 ma sens. W oczach wielu graczy jest to pułapka, która gwarantuje nam odrobinę dodatkowego złota i punktów doświadczenia, ale znacząco utrudnia proces przechodzenia kampanii.

W praktyce najlepiej jest sprawdzić, jak wasza postać radzi sobie z aktualnymi misjami i podejmować decyzję na bieżąco. Skalowanie może momentami utrudniać levelowanie i kiedy trafiacie na jakieś wyzwanie, które wydaje się zbyt trudne, zejście na World Tier 1 może być najprostszym rozwiązaniem tego problemu.


Maxroll głównym źródłem wiedzy

Fani Diablo 3 czy Lost Arka są już zapewne dobrze zaznajomieni z Maxrollem. Nowym miłośnikom action RPG warto jednak przypomnieć, że jest to istna encyklopedia regularnie aktualizowana przez topowych graczy.

Niedługo po zejściu embarga na recenzje Maxroll został przebudowany, a kategoria Diablo 4 wzbogaciła się o dziesiątki artykułów. Znajdują się tam porady dla początkujących, wskazówki do szybkiego levelowania, jak i najważniejsze newsy dotyczące gry oraz jej dalszego rozwoju.

Maxroll jest oczywiście również gratką dla fanów optymalnej gry i doprowadzania swojej postaci do perfekcji. Na stronie znajdziecie liczne poradniki do różnych buildów, a nawet najlepsze warianty poszczególnych klas do levelowania. Wszystkie kluczowe decyzje opatrzone są dodatkowo odpowiednim komentarzem, żeby odbiorca mógł zrozumieć, dlaczego dokonuje takiego, a nie innego wyboru.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Diablo 4 | Blizzard

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy