Sony usuwa oznaczenie "8K" z opakowań PlayStation 5?

Wygląda na to, że Sony usuwa oznaczenia "8K" z pudełek PlayStation 5. Był on do tej pory wyraźnie widoczny na froncie opakowania konsoli.

Jak zauważył John Linneman z serwisu Digital Foundry, nowe pudełka PS5 zawierają teraz tylko oznaczenia związane ze wsparciem dla 4K, 120FPS i HDR, ale nie informują już, że najnowsza konsola Sony jest w stanie wyświetlać obraz w rozdzielczości 8K.

Okazuje się też, że pudełka PS5 dostępne w ofercie PlayStation Direct również nie mają oznakowania 8K. Przed premierą PlayStation 5 w 2020 roku Sony poinformowało, że "konsola jest kompatybilna z wyświetlaczami 8K od momentu premiery, a po jednej z kolejnych aktualizacji firmware będzie w stanie wyświetlać rozdzielczości do 8K, o ile taka zawartość będzie dostępna". Jednak od tamtej pory praktycznie nie było przypadku tytułu realnie wykorzystującego 8K, z wyjątkiem gry The Touryst, o której chyba mało kto słyszał. Co więcej, także sprzedaż telewizorów 8K nie jest na takim poziomie, aby uzasadniało to uczynienie z 8K priorytetu.

Reklama

Sony nie było jedynym producentem konsol, który podkreślał w 2020 roku jak ważne jest 8K, ponieważ Microsoft również promował Xbox Series X zdolnego do wyświetlania takiej rozdzielczości. Szef Xboxa, Phil Spencer ostrzegał jednak już wtedy, że jego zdaniem 8K to "technologia przyszłości" i że "lata dzielą nas od tego, by 8K stało się - jeśli w ogóle - standardem w grach wideo". Mówił wtedy również, że odpowiednie możliwości wyświetlania na urządzeniach nie są jeszcze dostępne.

Zdaniem Liz Hamren, pełniącej wtedy rolę szefowej działu inżynierii gier w Xbox, dane Microsoftu sugerują, że popularność telewizorów 4K jest mniejsza niż wydawcy mogą sądzić, a co za tym idzie - upowszechnienie się telewizorów i ekranów 8K to jeszcze kwestia wielu lat.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sony | PlayStation 5
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama