Konsola przenośna do gier. Jaka najlepsza w 2023 roku?

Konsola przenośna - do niedawna mało wydajny brat standardowych konsol stacjonarnych, teraz pełnoprawna alternatywa nawet dla PC-towego, zawodowego gamingu. Miniaturyzacja, dostęp do nowoczesnych podzespołów oraz wysokowydajne, a także energooszczędne rozwiązania, sprawiają, że obecnie na kieszonkowy gaming może sobie pozwolić coraz więcej osób. Poniżej znajdziesz listę najlepszych konsol na 2023 rok.

Konsola przenośna do gier - chwilowa moda czy stały trend?

Gaming jest niezwykle popularny na całym świecie wśród osób w każdym wieku. To jeden z ulubionych sposobów na spędzanie wolnego czasu, który daje wiele przyjemności. Jednak największą bolączką tego hobby jest brak możliwości zagrania w ulubiony tytuł poza miejscem zamieszkania. W autobusie, w pociągu, na szkolnej przerwie czy w wielogodzinnej podróży - to czas, w którym zwykle dla miłośników gier komputerowych jedynym ratunkiem są wersje mobilne gier dostępne na smartfonach. Jednak tylko dla tych, którzy nie mają styczności z przenośnymi konsolami. Te urządzenia zyskują na popularności.

Reklama

Początkowo gry na mobilnych konsolach były proste i ograniczały się jedynie do wykonywania elektronicznych, dość prymitywnych zadań. Widać to po AutoRace - pierwszej "kieszonkowej samochodówce" z 1976 roku, później po już nieco bardziej zaawansowanej konsoli Microvision z 1979 roku.

Teraz jest inaczej - niejedna konsola przenośna do gier pozytywnie zaskakuje mocą obliczeniową, jak i bardzo małymi wymiarami zewnętrznymi. Można na nich uruchomić gry w wersji graficznej przypominającej tą wyświetlaną i renderowaną przez mocne komputery stacjonarne.

Rynek przejęło kilka mobilnych urządzeń, w tym osławiony Steam Deck, kultowy Switch od Nintendo, jak i PlayStation Portable. Wszystkie są aktywnie wspierane przez producentów i przeznaczone do długiego i komfortowego użytkowania. Oznacza to, że każda z nich jest godna zakupu. Lecz aby ten okazał się satysfakcjonujący, powinien być dobrze przemyślany.

Każda współczesna konsola przenośna - poznaj szczegóły

Wszystkie poniższe konsole przenośne do gier powstały w tym samym celu - mają umilać wolny czas i umożliwiać bycie na bieżąco ze swoją grą, w tym nawet wspólną rozgrywką online ze znajomymi. Jednak w zależności od modelu realizują te zadania na różne sposoby. 

Najlepsza konsola przenośna dla graczy - Steam Deck

To bezapelacyjny zwycięzca większości zestawień i zarazem szlagier w oczach wielu recenzentów technologicznych. Fakt ten nie powinien dziwić - Steam Deck to małe techniczne arcydzieło oparte na SteamOS. Na urządzeniu można grać nie tylko w proste gry, lecz także w te desktopowe. Gabe Newell, twarz i zarazem także założyciel aplikacji Steam, reklamuje zresztą swój produkt jako pełnoprawną alternatywę dla gamingu stacjonarnego.

W bazie gier do zakupu można znaleźć tysiące propozycji. Od gier medialnych typu AAA znanych na całym świecie, aż po niezależne produkcje typu indie. Na uwagę zasługują świetny ekran o dużej rozdzielczości i przekątnej równej 7 cali, potężny procesor oraz duża ilość pamięci operacyjnej RAM.

Mały sprzęt o ogromnej mocy - ASUS ROG Ally

To urządzenie z pozoru przypominające Steam Decka, lecz różni się od niego w zasadzie wszystkim, co bardzo istotne dla graczy - systemem i wydajnością. Urządzenie Gabe’a Newella jest wystarczające w kwestii mocy obliczeniowej, ale ROG Ally marki ASUS - zawstydza nawet gamingowe komputery stacjonarne!

Konsola jest potężna - można na niej grać w najnowsze gry typu AAA przy zachowaniu dużej liczby klatek, skrócić do minimum czasy ładowania, jak i zredukować małe, choć częste zacięcia. Na uwagę zasługuje iście gamingowa matryca o odświeżaniu 120 Hz, która zapewnia płynność wyświetlanego obrazu nieporównywalną z konkurencją Steam.

Ally działa na Windowsie 11, co oznacza, że można na nim grać we wszystkie kompatybilne z nim gry. A tak się składa, że praktycznie każda taka jest.

Dla wielbicieli kontynuacji rozgrywki z domu - Nintendo Switch

Nintendo Switch to modna konsola - cały jej front zajmują duży ekran o przekątnej do 7 cali oraz dwa rzędy klawiszy i gałek po jego obu stronach. Urządzenie obecnie występuje w trzech wariantach - jako Nintendo Switch OLED, Nintendo Switch oraz Nintendo Switch Lite. Pierwszy z nich jest modelem typu premium, wyposażonym w każdą funkcję dostępną dla klientów i ekran technologii OLED. Jego podstawowym wyróżnikiem względem zwykłych modeli LCD jest głęboka czerń, gdyż czarne piksele nie generują światła. Na konsoli można grać w trybie Portable (przenośnym) oraz, zależnie od wersji, w Tabletop (stacjonarnie) i TV (po podłączeniu do telewizora).

Tym, co wyróżnia konsolę Nintendo Switch na tle pozostałych, jest możliwość kontynuowania rozrywki w domu i "zabranie jej" wraz ze sobą w długą podróż. Analogicznym, jednak zwykle niemożliwym lub co najmniej niepraktycznym i niekomfortowym, rozwiązaniem byłoby wzięcie komputera stacjonarnego wraz z monitorem i klawiaturą pod pachę do pracy czy na uczelnię. Z Nintendo Switch nie trzeba tego robić.

Retro hity PS w Twojej kieszeni - PlayStation Portable

PlayStation Portable to jedyna nieprodukowana już konsola przenośna w naszym zestawieniu, co wcale nie oznacza, że nie jest ona warta zakupu. Marka Sony zaprzestała jej produkcji w 2014 roku, celebrując jednocześnie wysoką sprzedaż, która osiągnęła ponad 75 000 000 sztuk na cały świat. Firma zrezygnowała z jej produkcji z uwagi na coraz mocniejsze smartfony, które wydajnością dorównywały konsoli przenośnej Sony, a nawet ją prześcigały.

Teraz PlayStation Portable (PSP) to ukłon w stronę przeszłości. To też ciekawy wybór dla osób, które chcą grać w nieco starsze produkcje, płacąc za nie jedynie symboliczne kwoty. To zatem świetna propozycja dla oszczędnych.

Tanio nie znaczy źle - Frahs X7 Plus

Tanie konsole nie kończą się na używanych urządzeniach - można zdecydować się na Frahs X7 Plus. To model wyposażony w ekran o przekątnej 5,1 cala, na którym producent wstępnie zainstalował aż 3000 doskonale znanych gier. Konsolę można podłączyć do TV, wziąć ze sobą w podróż, a nawet zabawić większe towarzystwo na domowej imprezie, podłączając ją do projektora. Możliwości są nieograniczone, a cena - nawet 10-krotnie niższa niż powyższych propozycji.

Jak zatem widać, każda konsola przenośna do gier ma zupełnie inną charakterystykę, a także swoje wady i zalety. Dlatego wyboru warto dokonać na podstawie własnych oczekiwań i możliwości finansowych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Asus | Steam Deck
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy