Zawyżanie cen PS5 przez handlarzy może zaszkodzić przyszłości konsoli

​Przejmowanie większości dostaw PlayStation 5 przez handlarzy, którzy odsprzedają następnie konsole po zawyżonych cenach, może negatywnie wpłynąć na długoterminową kondycję platformy - uważają analitycy w najnowszym raporcie. Sony powinno więc poważnie zająć się podażą i popytem sprzętu.

Jak zauważa agencja prasowa Bloomberga, przekłada się to na niskie "obłożenie" sprzętu grami. Bazując na Japonii - gdzie statystyki są najdokładniejsze - przy sprzedaży konsol na poziomie 213 tysięcy, rozprowadzono do tego zaledwie 63 tys. gier w wersjach pudełkowych - bardzo mało.

Daje to mniej więcej jedno pudełko na trzy konsole, co jest sytuacją dość niespotykaną w świecie premier nowych konsol. Sytuację tylko po części wyjaśnia większe znaczenie dystrybucji cyfrowych. Liczby wskazują bowiem na to, że wiele urządzeń przechowuję po prostu handlarze, na sprzedaż.

Reklama

Tymczasem zwłaszcza na początku generacji konsole sprzedawane są często ze stratą, którą wydawcy odbijają sobie właśnie na lukratywnym oprogramowaniu, gdzie marginesy zysków są znacznie większe. W przypadku PlayStation 5 - jak widać - tak się jednak nie dzieje, co może być problemem.

"Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę sprzedaż cyfrową, procent faktycznie używanych egzemplarzy PlayStation 5 nie jest zbyt wysoki, co oznacza, że obecny popyt jest blokowany przez handlarzy liczących na większe zyski" - wyjaśnia analityk Hideki Yasuda z firmy Ace Research Institute.

"PlayStation 5 może stracić krytyczną szansę, by napędzić sprawną spiralę sprzedaży sprzętu i gier. Szczytowy moment będzie tu zapewne niski, a więc ogólne przychody nie będą tak wysokie, jak można było wcześniej oczekiwać" - dodaje Kazunori Ito z firmy badawczej Morningstar Research.

Bloomberg dodaje, że japońscy wydawcy rozważają nawet przekładanie premier do czasu, gdy sytuacja ulegnie poprawie, a więc gdy konsole trafią w końcu do graczy. Obecnie nie wiadomo, jak jest w innych krajach, lecz można chyba bezpiecznie założyć, że Japonia nie jest tutaj wyjątkiem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PlayStation 5
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy