Stowarzyszenie Polskie Gry z pozytywną opinią dla programu GameINN
Stowarzyszenie Polskie Gry powstało w 2015 r. w celu zwiększenia potencjału i innowacyjności polskich producentów gier wideo na arenie globalnej oraz długoterminowego wzrostu konkurencyjności sektora i stałego podnoszenia kompetencji właściwych dla tego sektora. W skład stowarzyszenia wchodzą największe i najbardziej znane firmy w krajowej branży producentów gier.
CD Projekt, CI Games, Flying Wild Hog, People Can Fly, Techland, The Farm 51, Vivid Games, 11 bit studios, Artifex Mundi, Bloober Team i Fueoro Games mówią w tej sprawie jednym głosem.
Jedenastu rodzimych developerów (pod kierunkiem CD Projektu i przy wsparciu PwC Polska) zaproponowało Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju wdrożenie programu GameINN, jaki ma zagwarantować polskim devom wsparcie finansowe, i otrzymało pozytywną rekomendację. Członkowie stowarzyszenia zajmą się teraz negocjacjami nt. szczegółowych warunków pomocy, jakie zapewni strona rządowa.
Adam Kiciński (szef CD Projekt) jest pewien zasadności przedsięwzięcia: "W Polsce istnieje już ponad 200 firm zajmujących się produkcją gier. Ich liczba dynamicznie rośnie, co przekłada się na wzrost zatrudnienia i przychodów. W tej branży, żeby odnieść globalny sukces konieczny jest świeży pomysł, kreatywność i ludzie. A to właśnie innowacje i nowoczesne technologie są motorem napędowym każdej gospodarki, także polskiej, zwłaszcza w czasach spowolnienia gospodarczego. Według danych z 2013 roku, wymienione wyżej firmy odpowiadają w sumie za 37 procent produkcji sektora w Polsce i zatrudniają łącznie 35 proc. wszystkich pracowników z branży".
Według sygnatariuszy programu GameINN, wsparcie przełoży się na możliwość skuteczniejszej konkurencji z zagranicznymi developerami i pozwoli dodatkowo rozwinąć rodzime ośrodki badawcze.