Sprzedaż PC spada

Gartner podał informacje o wielkości sprzedaży pecetów w drugim kwartale 2015 roku.

Nie jest zbyt pięknie, bo spadki zaliczyła zarówno branża jako całość, jak i pięciu największych producentów. Nieco lepiej jest jedynie w USA, bo i spadki były tam mniejsze, i znalazła się firma, która zaliczyła wzrosty. Uprzedzając hejty - nie, nie było to Apple.

W ujęciu globalnym największym producentem pecetów pozostaje Lenovo, za którym uplasowały się HP, Dell, Asus i Acer - w sumie ta piątka odpowiada aż za 64,6% wszystkich dostarczonych maszyn, których w drugim kwartale sprzedało się ponad 68 milionów. W porównaniu do zeszłego roku oznacza to spadek o 7 milionów - lub 9,5%.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w USA (dla innych obszarów Ziemi danych nie ujawniono), gdzie najlepsze było HP, drugi Dell, a trzecie Lenovo, które jako jedyne może się pochwalić wzrostem - i o to niemal 10%. Czwarte miejsce za oceanem zajęło Apple, a piąte Asus. Sumaryczne spadki wynoszą w tym wypadku około 1 miliona sztuk, a w procentach - 5,8%.

Powody? Na pierwszym miejscu Gartner wymienia w raporcie zawirowania na rynku walut i związane z tym podwyżki. Na drugim - nad wyraz dobrą sprzedaż desktopów rok temu, za którą stało zakończenie wsparcia dla Windowsa XP. A trzeci powód to zbliżający się wielkimi krokami Windows 10, który powinien spowodować wzrost sprzedaży pecetów - ale dopiero od trzeciego kwartału.

Innymi słowy - nie ma się czym przejmować, to tylko cisza przed burzą.

CD Action

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy