Sól i pasta termoprzewodząca na procesorze? Ten film podbija właśnie sieć

Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie próbował dziwnych eksperymentów ze swoim komputerem. Tym razem ktoś wpadł na pomysł, że sól poprawia działanie pasty termicznej. Nie, nie poprawia.

Entuzjaści grzebania we wnętrzu komputera ciągle szukają sposobów na poprawienie osiągnięć sprzętu, jak również obniżenie temperatur, które takie zabawy wywołują. Niektórzy na przykład sprawdzają, czy zeszlifowanie procesora spowoduje, że ten będzie lepiej oddawał ciepło. Jednak pewien TikToker, Mryeester, wpadł na inny pomysł. Postanowił sprawdzić, czy dodanie soli do pasty termoprzewodzącej okaże się magicznym składnikiem, dzięki któremu pasta osiągnie lepszą wydajność.

Pasta idealna?

Jego teoria wzięła się z tego, że skoro sól jonizowana ma lepsze przewodnictwo cieplne niż niektóre pasty, to połączenie obu tych składników sprawi, że powstanie cudowny środek chłodzący procesory. Jednak eksperyment można uznać za kompletną porażkę. Na nagraniu, które ma być podsumowaniem pomysły TikTokera przyznaje on, że w pewnych momentach temperatury na procesorze były nawet 20 stopni wyższe niż normalnie.

Reklama

Autor pomysłu nie wziął pod uwagę, że kawałki soli są grube, co powoduje powstawanie przestrzeni pomiędzy powierzchnią procesora a pasty - a przecież w używaniu past chodzi o to, by powierzchnia styku z procesorem była jak największa.

Producent past ostrzega

O eksperymencie wypowiedzieli się między innymi przedstawiciele firmy Noctua, która produkuje pasty. Zdecydowanie odradzają oni mieszanie past z solą oraz wszelkimi innymi obcymi substancjami. Wbrew oczekiwaniom TikTokera, przewodnictwo cieplne soli jest dużo niższe niż tradycyjnych past. Ponadto, cząsteczki soli utrudniają kontakt pasty z powierzchnią procesora, więc wydajność cieplna całego układu będzie kiepska. No i na koniec - powstaje spore ryzyko wdania się korozji.

Nie ma więc co liczyć na to, że nagle sól stanie się tanią alternatywą dla chłodzenia procesorów. Mimo wszystko dobrze, że istnieją ludzie gotowi ryzykować swoim sprzętem i tacy, którzy badają dziwne pomysły po to, żebyśmy my już nie musieli tego robić.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy