Reklama

PlayStation - exclusive'y na PS4 i PS5 stanowią ułamek sprzedaży

​Gry tworzone z myślą o konsolach PlayStation zawsze wywołują dużo szumu.

Nie bez powodu. PlayStation Studios odpowiada za jedne z największych przebojów ostatnich lat, takie jak God of War, Uncharted, Horizon, Gran Turismo czy Ratchet & Clank. Jednak okazuje się, że popularność, jakość i (przeważnie) świetne przyjęcie w branżowych mediach nie przekładają się na spektakularną sprzedaż.

Sony poinformowało, że w okresie od 1 kwietnia 2021 roku do 31 marca 2022 roku sprzedało 43,9 mln egzemplarzy gier PlayStation Studios (czyli - mówiąc jaśniej - exclusive'ów na PlayStation 4 i PlayStation 5) oraz 259,3 mln kopii gier innych firm.

Reklama

Tak więc produkcje własne stanowią zaledwie 14 proc. ogólnej sprzedaży gier na PlayStation 5. Zaznaczmy jednak, że mowa wyłącznie o wydaniach cyfrowych. Niewykluczone, że produkcja PlayStation Studios częściej są kupowane w postaci fizycznej (pudełkowej).

Tym niemniej 14 proc. to raczej niewiele, biorąc pod uwagę, jak duże budżety pochłaniają produkcje PlayStation Studios i jak dużo się o nich mówi zarówno przed, jak i po premierze.

Dla porównania Nintendo w ubiegłym roku fiskalnym sprzedało 235 mln egzemplarzy gier, z czego blisko 79 proc. to tytuły przeznaczone wyłącznie na konsolę Switch.

PlayStation 5 - wyniki poniżej oczekiwań

Sony ostatnio poinformowało także o sprzedaży PlayStation 5. Po konsolę sięgnęło do tej pory 17,3 mln osób. Dla porównania PlayStation 4 po podobnym okresie od premiery rozeszło się w nakładzie o 3 mln większym.

Problemem w przypadku PS5 jest w dalszym ciągu ograniczona dostępność w sklepach. Tak czy inaczej, sprzedaż konsoli jest poniżej oczekiwań Sony i wygląda na to, że ten stan utrzyma się jeszcze przez wiele miesięcy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy