Reklama

PlayStation 4: Pad, specyfikacja i data premiery

20 lutego - istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że tego właśnie dnia zostanie zapowiedziane PlayStation 4. Nim jednak Sony oficjalnie zaprezentuje nową konsolę, musimy żywić się nieoficjalnymi doniesieniami na jej temat.

Właśnie pojawiły się kolejne - są one rozwinięciem wcześniejszych plotek i dotyczą pada, specyfikacji oraz przewidywanej daty premiery sprzętu. Magazyn Edge, powołując się na "swoje źródła", przedstawił na stronie internetowej nowe - na razie niepotwierdzone - informacje o PlayStation 4. Zgodnie z wcześniejszymi plotkami wraz z konsolą pojawi się nowy pad. Kolejny kontroler rozmiarami przypominał będzie DualShocka i ma być wyposażony w touchpada, który zastąpi przyciski Select, Start i PS. "Gładzik" bazować ma ponoć na tej samej technologii co ten zastosowany w PlayStation Vita.

Reklama

Informatorzy Edge'a potwierdzają, że w kontrolerze znajdzie się nowy przycisk Share, o czym już zresztą pisaliśmy. Do czego będzie służył? Za jego pomocą aktywujemy opcję, która pozwoli udostępnić w internecie screeny i filmiki z rozgrywki. Dobrze przeczytaliście - jeśli wierzyć tym doniesieniom, tworzenie własnych gameplayów na PS4 stanie się dużo łatwiejsze i nie będzie wymagać osobnego sprzętu. Konsola ma ponoć bezustannie nagrywać materiał z ostatnich 15 minut zabawy. Można go będzie potem wyedytować i wrzucić do sieci. Co ważne - nie będzie miało to wpływu na wydajność.

Użytkownicy forum NeoGAF o nickach Noisepurge, Kairu, Mista Koo i Sickboy007 postanowili zwizualizować te plotki i stworzyli własne koncepcje kontrolerów od PS4 (znajdziecie je poniżej). Czy tak rzeczywiście może wyglądać kontroler dołączany do nowej konsoli Sony?

Pod względem sprzętowym PS4 ma być nieco potężniejsze od innej next-genowej konsoli - Xboksa 720. Źródła magazynu Edge twierdzą, że niedawny wyciek specyfikacji urządzenia Sony jest prawdziwy. To oznacza, że wewnątrz PlayStation 4 znajdzie się ośmiordzeniowy procesor AMD taktowany zegarem 1,6 GHz, chip AMD R10xx i 8 GB pamięci RAM (wcześniej planowano rzekomo 4 GB, ale w ostatniej chwili zdecydowano się tę ilość podwoić). Zastosowano kości typu GDDR5 (według plotek Microsoft użył DDR3), które mogą przesłać aż 176 GB danych na sekundę. Dzięki temu rozwiązano problem ze spadkami płynności, który pojawia się na "trójce". Najważniejsze jednak, że w przeciwieństwie do PS3 nowa platforma jest ponoć dla deweloperów łatwiejsza w opanowaniu. To zasługa tego, że pod względem technicznym konsola w większym stopniu przypomina PC.

Kiedy możemy teoretycznie spodziewać się PlayStation 4? Z informacji pozyskanych przez redakcję Edge'a wynika, że Sony najwyraźniej planuje zastosować podobną strategię co w przypadku Vity. Konsola pojawić ma się więc najpierw w Japonii i USA, gdzie ma rzekomo trafić przed tegorocznymi świętami, a dopiero na początku 2014 zadebiutuje w Europie. Czekamy z niecierpliwością do 20 lutego!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy