Parlament Europejski przyjął przełomową ustawę o sztucznej inteligencji
Powstanie ustawy regulującej działalność w obszarze AI była tylko kwestią czasu. Parlament Europejski przyjął właśnie rewolucyjny pakiet regulacji, który wpłynie na rozwój całej branży związanej ze sztuczną inteligencją, ale także na nas, użytkowników.
Parlament Europejski zatwierdził w środę przełomową ustawę o sztucznej inteligencji (AI Act), ustanawiając tym samym pierwszy na świecie kompleksowy zestaw przepisów regulujących rozwój i stosowanie sztucznej inteligencji na terenie Europy. W grudniu, po 37 godzinach debat, doszło w Parlamencie Europejskim do wstępnego porozumienia. W końcu, po około trzech miesiącach, osiągnięto finalne stanowisko.
Ta historyczna decyzja ma na celu zwiększenie przejrzystości w sektorze AI oraz ustalenie wytycznych dla systemów AI uznanych za systemy wysokiego ryzyka. Jej celem jest także zachowanie równowagi między innowacyjnością a ochroną podstawowych praw obywatelskich.
Ustawa o AI klasyfikuje różne zastosowania sztucznej inteligencji według poziomu ryzyka, szczegółowo określając, które praktyki będą zabronione, jakie są wymogi dla użytkowania AI o wysokim ryzyku i jakie będą stosowane kary za nieprzestrzeganie nowych przepisów.
W dokumencie wymienione są także przykłady zastosowań AI, które mogą wiązać się z wysokim ryzykiem. Chodzi między innymi o systemy używane w krytycznej infrastrukturze, edukacji, zatrudnieniu, kluczowych usługach prywatnych i publicznych (jak opieka zdrowotna czy bankowość), a także w egzekwowaniu prawa, zarządzaniu migracją i granicami, oraz w procesach demokratycznych, takich jak wpływanie na wybory.
Kluczowym postanowieniem ustawy jest również wymóg informowania użytkowników o interakcjach z chatbotami oraz obowiązek ujawniania przez systemy AI, generujące lub manipulujące treścią tekstową, obrazem, dźwiękiem lub wideo, faktu sztucznej kreacji lub modyfikacji treści, co dotyczy na przykład narzędzi typu deep-fake.
Spekuluje się, że Rada Unii Europejskiej oficjalnie zatwierdzi tekst ustawy do końca kwietnia. Stosowanie zakazów dotyczących zabronionych praktyk zacznie obowiązywać w ciągu sześciu miesięcy od oficjalnego przyjęcia, natomiast ogólne zasady dotyczące AI, włącznie z kwestiami zarządzania, zostaną wprowadzone w życie na początku 2025 roku.
W reakcji na przyjęcie ustawy współsprawozdawca Komisji Rynku Wewnętrznego Parlamentu Europejskiego, Brando Benifei, podkreślił znaczenie nowych regulacji jako "pierwsze na świecie wiążące prawo dotyczące sztucznej inteligencji, mające na celu zmniejszenie ryzyka, stworzenie możliwości, zwalczanie dyskryminacji i wprowadzenie przejrzystości".
Benifei wyraził również satysfakcję z faktu, że dzięki staraniom Parlamentu "niedopuszczalne praktyki AI będą zakazane w Europie, a prawa pracowników i obywateli będą chronione". Zapowiedział także powstanie Biura AI, które ma za zadanie wspierać firmy w procesie dostosowywania się do nowych przepisów przed ich wejściem w życie, zapewniając tym samym płynne przejście do nowej ery regulacji sztucznej inteligencji.