Największe rekordy Steama. W te produkcje zagrywały się miliony graczy

Steam to największa platforma z grami, na której co rusz pojawiają się kolejne interesujące premiery gamingowe. Niektóre pozycje są wręcz skazane na sukces popularności - inne natomiast muszą o to powalczyć np. kapitalnym gameplayem czy niebanalnymi mechanikami. Przedstawiamy największe rekordy Steama, czyli tytuły, które przyciągnęły w historii swojego istnienia najszerszą populację graczy.

Goose Goose Duck

  • Miejsce 10 
  • Maks. liczba zalogowanych graczy: 703 tys.

Zestawienie otwiera dosyć nieoczywista produkcja, która swój debiut zaliczyła w październiku 2021 roku. W rozgrywce wcielamy się w gęś, której celem jest wykonywanie określonych zadań na mapie. Sam gameplay bardzo mocno wzoruje się na tym, co zaimplementowane zostało w hitowym niegdyś Among Us’ie.

Rekord grywalności w Goose Goose Duck nastąpił na początku stycznia bieżącego roku. Wcześniej i później tytuł ten nie zbliżył się nawet o krok do takiego poziomu popularności. Fenomen tej ptasiej produkcji wynika z tego, że jeden z członków K-popowego zespołu BTS, Kim Tae-hyung, zaczął w tym okresie (styczeń 2023) regularnie transmitować rozgrywkę z Goose Goose Duck.

Reklama

Baldur’s Gate 3

  • Miejsce 9
  • Maks. liczba zalogowanych graczy: 875 tys.

W tym przypadku mamy do czynienia z głośną i gorącą premierą od producentów z Larian Studios. Baldur’s Gate 3 rozbił bank w pierwszej połowie sierpnia 2023 roku, notując rekordowe 815 tys. jednocześnie zalogowanych graczy. Nastąpiło to kilka dni po oficjalnej premierze gry.

Warto podkreślić, że przez kilka lat BG 3 tkwił w fazie wczesnego dostępu, a tak olbrzymiego sukcesu po premierze, nie spodziewali się nawet sami deweloperzy. Tytuł może pochwalić się wynikiem 93% pozytywnych recenzji na Steamie.

Hogwarts Legacy

  • Miejsce 8
  • Maks. liczba zalogowanych graczy: 879 tys.

Hogwarts Legacy to absolutny fenomen 2023 roku. Jest to produkcja RPG z otwartym światem osadzona w magicznym uniwersum inspirowanym Harry Potterem. Avalanche Software we współpracy z Warner Bros. Games stworzyło dzieło, które w lutym tego roku podbiło rynek i kupiło serca milionów na całym świecie.

New World

  • Miejsce 7
  • Maks. liczba zalogowanych graczy: 914 tys.

New World to głośna produkcja z gatunku MMORPG, która trafiła na rynek w drugiej połowie 2021 roku. Wtedy też padł rekord popularności tej pozycji, do której zalogowało się ponad 900 tys. graczy. Dzieło od Amazon Games zmagało się w przeszłości z licznymi problemami i po kilku miesiącach od oficjalnej premiery popularność tytułu znacząco spadła.

Nadal jest to jednak rozchwytywana pozycja MMORPG na rynku, do której każdego dnia logują się spore rzesze graczy.

Elden Ring

  • Miejsce 6
  • Maks. liczba zalogowanych graczy: 953 tys.

Jedna z najgorętszych gier 2022 roku. Elden Ring to dzieło stworzone przez japońskie studio FromSoftware znane z wcześniejszych projektów takich jak Dark Souls czy Bloodborne. Elden Ring kryje w sobie olbrzymi niesamowicie ciekawy i pełny przygód świat. Gra wpasowuje się w gatunek soulslike i pokusimy się o stwierdzenie, że jest to aktualnie jeden z najważniejszych reprezentantów tej kategorii.

Produkcja otrzymała mnóstwo nominacji w rozmaitych festiwalach gamingowych. Na samym prestiżowym The Game Awards otrzymała statuetki za: Najlepszą grę roku, Najlepszą reżyserię, Najlepszą grę RPG i Najlepszą oprawę artystyczną.

Cyberpunk 2077

  • Miejsce 5
  • Maks. liczba zalogowanych graczy: 1,05 mln

Pierwszą piątkę otwiera rodzima produkcja od CD Projekt RED, czyli Cyberpunk 2077. Jest to również najniżej notowana w naszym zestawieniu gra, której udało się przeforsować magiczną granicę miliona jednocześnie zalogowanych graczy. W przypadku Cyberpunka - jak możecie się domyśleć - miało to miejsce w końcówce 2020 roku, chwilę po premierze gry.

Cel CD Projekt RED był prosty: powtórzyć sukces Wiedźmina 3, wydanego w 2015 roku. O ile komercyjnie cyberpunkowy tytuł osiągnął olbrzymi sukces, o tyle na samym początku dzieło mierzyło się z olbrzymią krytyką związaną z: toną błędów, kiepską optymalizacją na wszystkich niemal platformach i pozostawiającym sporo do życzenia mechanikom.

Na szczęście po prawie trzech latach od premiery Cyberpunk 2077 odzyskał blask i według wielu jest to niezwykle udana produkcja. Poświadczają to wyniki ze Steama, gdzie produkt CDPR osiągnął w ostatnim miesiącu 90% pozytywnych recenzji.

Dota 2

  • Miejsce 4
  • Maks. liczba zalogowanych graczy: 1,295 mln

Dota 2 to tytuł, który raczy wszystkich fanów gatunku MOBA już od ponad dziesięciu lat. Dokładnie w lipcu bieżącego roku produkcja obchodziła swój jubileusz istnienia na rynku dokładnie od dekady. Dota 2 to przede wszystkim dzieło, które sprawiło ogromne zamieszanie w branży sportu elektronicznego.

Jest to gra, w której zorganizowano ponad 1800 profesjonalnych turniejów. W zmaganiach tych gracze walczyli łącznie o ponad 335 milionów dolarów znajdujących się w pulach. Zawody rangi mistrzostw świata z cyklu The International oferowały w ostatnich latach pulę finansową rzędu od 25 do 40 milionów dolarów.

Lost Ark

  • Miejsce 3
  • Maks. liczba zalogowanych graczy: 1,325 mln

Lost Ark to kolejny tytuł z gatunku MMORPG, który debiutował na początku ubiegłego roku w modelu free-to-play, co oznacza, że możliwość rozgrywki otrzymał każdy bez żadnych opłat. Rekordowy wynik popularności w przypadku tego tytułu miał miejsce w okolicach premiery gry.

Przez długi czas Lost Ark zmagał się z olbrzymią liczbą botów, które dodatkowo napędzały statystyki grywalności tej pozycji. Aktualnie produkcja zbiera ambiwalentne recenzje i opinie, choć sam fakt przebicia bariery 1,3 mln zalogowanych użytkowników jest godny pochwały.

Counter-Strike: Global Offensive

  • Miejsce 2
  • Maks. liczba zalogowanych graczy: 1,819 mln

Druga lokata należy do zasłużonej już w branży strzelanki od Valve - Counter-Strike: Global Offensive. CS to marka kultowa, która przyciągnęła w całej swojej historii istnienia miliony graczy z praktycznie całego świata. Fenomenu tak popularnej gry nie będziemy wyjaśniać - skupimy się natomiast na czynnikach, które wpłynęły na jej rekordowe wyniki grywalności.

Przez kilka lat swojego istnienia CS:GO było płatną grą. W 2018 roku Valve podjęło decyzję o przejściu na model free-to-play, co pozwoliło tytułowi dotrzeć do kolejnych pul graczy. Kilka miesięcy temu producenci ogłosili powstanie kolejnej odsłony z serii, czyli Counter-Strike 2, która zadebiutować ma jeszcze w tym roku.

Takie ogłoszenie rozpaliło entuzjazm fanów CS:GO, którzy zaczęli tłumnie wchodzić na serwery kultowego shootera. Gra kilkukrotnie pobiła rekord jednocześnie zalogowanych graczy. Pierwszy raz w tym roku przebiła granicę 1,5 mln, by finalnie zatrzymać się na znakomitym rezultacie 1,819 mln grających.

PUBG: Battlegrounds

  • Miejsce 1
  • Maks. liczba zalogowanych graczy: 3,257 mln

Tym razem mamy do czynienia z produkcją, która jako jedyna przebiła barierę zarówno 2, jak i 3 mln jednocześnie bawiących się na serwerach graczy. Ten rekordowy wynik jest już jednak dosyć leciwy i pochodzi z początku stycznia 2018 roku, kilka tygodni po oficjalnej premierze gry, kiedy obecne PUBG: Battlegrounds funkcjonowało jeszcze pod nazwą Playerunknown’s Battlegrounds.

PUBG to absolutnie przełomowy tytuł w swojej kategorii. Produkcja idealnie wpasowała się w okres, kiedy na rynku triumfy święcił gatunek battle royale. Aktualnie PUBG nadal jest ciekawą pozycją dla miłośników tego typu gier, choć konkurencja jest już znacznie większa w postaci Fortnite czy Apex Legends.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Steam | CS:GO | Baldur's Gate 3 | Dota 2 | Hogwarts Legacy | Cyberpunk 2077 | PUBG
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama