Gran Turismo: Film okazał się wielkim hitem. Jakie przyniósł zyski?
Gran Turismo to jedna z najgłośniejszych produkcji filmowych opartych na grze wideo w ostatnich latach. Historia Janna Mardenborougha, który zaczynając w grach wideo dotarł do profesjonalnych wyścigów samochodowych jest mocno poruszająca i inspirująca. Producenci filmu postanowili podzielić się informacjami na temat zarobku Gran Turismo na globalnych rynkach.
Tworzenie seriali czy filmów na podstawie hitowych gier wideo stało się ostatnio bardzo popularne. Niejako ten trend zapoczątkowało Arcane - produkcja stworzona przy współpracy Riot Games z Netflixem. Jej fabuła inspirowana jest grą League of Legends. Opowiada on historię postaci znanych z jednej z najpopularniejszych gier wideo w historii branży.
Kilka miesięcy później również Netflix wypuścił na swojej platformie polsko-japońską produkcję - Cyberpunk: Edgerunners. Tym razem współpraca japońskich twórców z polskim studiem CD Projekt RED przyniosła owoce w postaci udanego serialu animowanego na podstawie hitowej gry z 2020 roku.
Zarówno Arcane, jak i Cyberpunk: Edgerunners zebrały bardzo dobre oceny wśród widzów oraz krytyków. Twórcy filmowi postanowili iść dalej tym tropem i w styczniu tego roku na HBO Max zadebiutował The Last of Us. Serial od pierwszego odcinka podbił serca fanów i stał się jedną z najchętniej oglądanych tego typu produkcji ostatnich miesięcy.
Wśród filmów pełnometrażowych także możemy znaleźć kilka adaptacji gier wideo. Jedną z najbardziej znanych jest oczywiście seria Tomb Raider z Angeliną Jolie w roli głównej bohaterki - archeolożki Lary Croft. Słynna gra Uncharted także doczekała się ekranizacji. W filmie z ubiegłego roku wystąpili m.in. Tom Holland, Mark Wahlberg czy Antonio Banderas. Gwiazdorska obsada nie pomogła jednak w zdobyciu pozytywnego odbioru tej produkcji.
Film przygodowy raczej nie przyjął się pozytywnie wśród fanów gry. Kolejnym znanym filmem w ostatnim czasie jest dramat sportowy - Gran Turismo. Okazuje się, że pomimo słabych opinii ze strony ekspertów, film przyniósł wysokie dochody.
Film Gran Turismo nie został dobrze przyjęty przez krytyków filmowych. Recenzenci zarzucali tej produkcji m.in. zbyt nachalne reklamy marki Nissan, Sony czy należącej do tego japońskiego giganta konsoli PlayStation. Ponadto sporą krytykę zebrała fabuła, która nie była bardzo skomplikowana. Film opowiadał o prawdziwej historii Janna Mardenborougha, który w 2011 roku pokonał 90 tysięcy graczy w Gran Turismo i trafił do GT Akademii, by w efekcie podpisać kontrakt z zespołem Nissana.
Cała fabuła nas prowadzi do punktu kulminacyjnego, którym jest start w słynnym francuskim wyścigu Le Mans. Po drodze młody chłopak spotyka na swojej drodze mnóstwo przeciwności losu, które próbują zapobiec jego dalszej karierze wyścigowej.
Krytycy kinowi zwracają uwagę na to, że warstwa fabularna jest za bardzo sztampowa i niewiele w niej jest momentów, w których trudno przewidzieć dalsze losy głównego bohatera. Jednak tym opiniom przeczy sukces finansowy, jaki odniósł film. Gran Turismo spodobało się widzom, gdyż zarobki tej produkcji osiągnęły niebagatelną kwotę.
Producenci pochwalili się tym, że Gran Turismo zarobiło już ponad 102 miliony dolarów z samych biletów kinowych. Jest to ogromny sukces tego filmu, zwracając uwagę na fakt, że budżet produkcji wynosił "zaledwie" 60 milionów. Taki zarobek może być traktowany wyłącznie jako sukces twórców filmowego Gran Turismo.
Niemal 40% przychodu wygenerowano w Stanach Zjednoczonych (38 mln dolarów), ogromną kwotę film zarobił także w Meksyku (5,8 mln dol.) oraz w Hiszpanii (3,8 mln dolarów). Zatem łatwo możemy dostrzec, że produkcja podbiła serca widzów w różnych zakątkach świata i zdobyła serca różnych gustów filmowych.
Reżyser Neill Blomkamp może być zatem bardzo zadowolony ze swojego debiutu w tworzeniu filmu wyścigowego. Do tej pory artysta tworzył filmy z zupełnie innych gatunków.