Fallout 76 nie ukaże się na Steamie w dniu premiery

​Bethesda jest kolejną firmą, które rezygnuje ze Steama na rzecz własnej platformy. Firma potwierdziła, że Fallout 76 dostępny będzie na PC wyłącznie za pośrednictwem aplikacji Bethesda.net.

Informacje ujawniono w związku ze zbliżającymi się startami testów beta. Na oficjalnej stronie produkcji napisano, że te odbędą się na "Xbox One, PlayStation 4 oraz na PC (przez Bethesda.net)". Jak widać, brakuje jakiejkolwiek wzmianki o Steamie.

W celu sprecyzowania doniesień dziennikarze serwisu PC Gamer skontaktowali się z Bethesdą. Jak się dowiedzieli "Fallout 76 w wersji beta oraz w dniu premiery dostępny będzie na PC wyłącznie przez Bethesda.net, nie na Steamie".

Oznacza to, że nie tylko testy wersji beta, ale również pełna odsłona sieciowej produkcji nie trafi na popularną aplikację Valve. Być może wydawca planuje udostępnić grę na Steamie jakiś czas po premierze, choć wydaje się to raczej mało prawdopodobne.

Reklama

Taki krok ze strony Bethesdy może dziwić, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak ogromne społeczności fanów Bethesdy grupuje aplikacja Valve. Tak jest choćby w przypadku wiecznie popularnego Skyrima czy starszych odsłon serii Fallout, jak Fallout: New Vegas i Fallout 4.

Nie podano przyczyn rezygnacji ze Steama, lecz nietrudno się domyślić, że przynajmniej jednym z czynników są zyski. Valve pobiera zazwyczaj 30 procent przychodów, choć najwięksi wydawcy - jak właśnie Bethesda - podpisują zapewne bardziej korzystne umowy indywidualne.

Najpewniej nie bez znacznie jest także pełna kontrola nad aplikacją oraz serwerami i tworzenie bazy własnych użytkowników. Bethesda.net to najnowszy przykład takiego podejścia. W przeszłości podobną decyzję podejmowały już inne firmy i wydawcy.

Wymienić można choćby Electronic Arts z Origin, Ubisoft z Uplay, czy - choć to nieco inna sytuacja - CD Projekt z GOG Galaxy. Wracając do testów beta Fallout 76, wydawca potwierdził, że wszelkie postępy przeniesiemy później do pełnej wersji.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Fallout 76
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy