Emulator PlayStation 3 potrafi teraz uruchomić każdą grę na tę konsolę

​Popularny emulator PlayStation 3 potrafi teraz uruchomić każdą grę, która pojawiła się na tej konsoli, co stanowi nowy, ważny kamień milowy w jego rozwoju.

Emulacja PlayStation 3 osiągnęła nowy ważny kamień milowy i obecnie możliwe jest uruchomienie każdej gry wydanej na PS3. Niesławny i skomplikowany procesor Cell, wykorzystywany przez konsolę Sony siódmej generacji był sporą przeszkodą dla twórców emulatorów, ale ostatnie kilka lat doprowadziło do znacznych usprawnień w tej dziedzinie.

Choć PS3 jest obecnie uważana za platformę starszego typu, konsola Sony jest nadal dość istotna dla wielu graczy ze względu na jakość gier, które otrzymała w trakcie swojego życia. Wśród tytułów ekskluzywnych znalazły się takie gry jak Metal Gear Solid 4, oryginalne Demon's SoulsGran Turismo 6, a możliwość ich emulacji na PC była dla wielu graczy bardzo ważna.

Reklama

Emulacja PlayStation 3 jest w większości oparta na emulatorze RPCS3 ze względu na złożoność oryginalnej konsoli, ale ostatnio nastąpił ważny postęp. Oficjalne konto RPCS3 na Twitterze ogłosiło niedawno, że aplikacja może teraz oficjalnie uruchomić każdy tytuł na PS3. Obejmuje to również najlepsze gry z PlayStation Plus Premium, takie jak Infamous i Ratchet & Clank: A Crack in Time. Należy jednak pamiętać, że nie oznacza to, że wszystkie gry z PS3 są w tej chwili grywalne na PC.

Warto zauważyć, że niecałe 68% wszystkich gier na PS3 da się uruchomić z grywalną wydajnością i bez błędów, a pozostałe około 32% uruchamia się, ale wciąż nie da się grać. Naturalnie, RPCS3 będzie wciąż rozwijane, a teraz wydaje się praktycznie nieuniknione, że wszystkie gry na wyłączność dla PS3 będą w końcu działać dobrze na PC. Ponieważ Sony ma wiele ekskluzywnych gier, nie jest szczególnie zaskakującym, że działający emulator PS3 jest coraz bardziej popularny.

Sony oczywiście nie wypowiedziało się w tej sprawie. Inne firmy, takie jak Nintendo, zajmują twarde stanowisko przeciwko wszystkiemu co związane z emulacją, Sony nigdy nie było tak drakońskie w tej kwestii. Niedawno Valve usunęło filmik ze Steam Deckiem, w którym przedstawiono możliwości emulacji Switcha, aby uniknąć potencjalnych problemów, które mogłyby wyniknąć z tego, że prawnicy Nintendo wezmą na celownik nową konsolkę.

Warto zaznaczyć, że niewykluczone, że samo Sony pracuje nad emulacją gier z PS3 na PlayStation 5. Wcześniej w 2022 roku, leaker Jeff Grubb stwierdził, że jest całkowicie możliwe, że Sony może szukać sposobów na uruchomienie starych klasyków na swojej najnowszej konsoli. Na razie nic z tej plotki nie wyszło, ale ponieważ takie rzeczy wymagają czasu, nigdy nie wiadomo czy za chwilę nie zobaczymy oficjalnej informacji, że emulacja się udała.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: playstation 3 | Sony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy