Były szef Blizzarda proponuje napiwki dla twórców gier

Mike Ybarra, były prezes Blizzarda, przedstawił kontrowersyjny pomysł dotyczący możliwości dawania "napiwków" twórcom gier po ich ukończeniu. Pomimo że jest świadomy, że wielu może nie przepadać za tą koncepcją, uważa, że niektóre tytuły są na tyle wyjątkowe, iż zasługują na dodatkowe wynagrodzenie.

Mike Ybarra, który niedawno opuścił stanowisko prezesa Blizzarda, podzielił się swoją nietypową propozycją na platformie X (dawniej Twitter). Podczas gdy standardowa cena nowych gier wynosi około 70 dolarów (280 złotych), Ybarra uważa, że niektóre dzieła są warte więcej. "Często, kiedy kończę grę, która mnie zadziwiła, chciałbym móc dać twórcom dodatkowe 10 czy 20 dolarów" - napisał Ybarra.

Pomysł napiwków dla deweloperów pojawia się w kontekście szeroko dyskutowanej kultury napiwków, która w niektórych branżach stała się alternatywną formą wynagrodzenia. W przemyśle gier, w którym gracze często krytykują wydawców za nadmierne wykorzystywanie mikrotransakcji i innych metod monetyzacji, propozycja Ybarry może wydawać się świeżym, ale kontrowersyjnym pomysłem na docenienie pracy twórców.

Reklama

Niektóre z gier, które wywarły na Ybarrze szczególne wrażenie, to między innymi Horizon: Zero Dawn, Gears of War, Red Dead Redemption 2, Baldur’s Gate 3 oraz Elden Ring. To właśnie po zakończeniu takich tytułów były prezes Blizzarda czuje, że deweloperzy zasługują na dodatkowe wsparcie finansowe.

Ybarra zdaje sobie sprawę, że jego propozycja może spotkać się z krytyką, szczególnie w kontekście rosnącej niechęci do systemów napiwków, które w innych branżach mogą prowadzić do obniżania płac podstawowych. Ponadto gracze mogą obawiać się, że wydawcy nie będą uczciwie dzielić się napiwkami z zespołem deweloperskim.

Po odejściu Ybarry Blizzard ogłosił, że jego następczynią zostanie Johanna Faries, wcześniej zarządzająca marką Call of Duty w ramach Activision. Jej mianowanie nastąpiło po akwizycji Activision Blizzard przez Microsoft za sumę 69 miliardów dolarów, co zamyka niemal dwuletni okres zatwierdzeń regulacyjnych i negocjacji.

Mike Ybarra to doświadczony menedżer i ekspert w branży gier wideo. Pracował w Microsofcie, gdzie zajmował kluczowe stanowiska związane z rozwojem Xboksa. Piastował między innymi stanowisko wiceprezesa odpowiedzialnego za rozwój usług Xbox Live, Game Pass i platformy Mixer. W październiku 2019 roku Mike Ybarra opuścił Microsoft, aby dołączyć do Blizzard Entertainment, gdzie objął stanowisko wiceprezesa i generalnego menedżera. W Blizzardzie odpowiadał za nadzów i rozwijanie takich gier, jak World of Warcraft, Overwatch i Diablo. Jego praca skupia się na poprawie doświadczeń graczy oraz rozwijaniu strategii biznesowych dla dużych marek.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Blizzard Entertainment
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy