Reklama

11-latka wydała ponad 2 tys. funtów w Roblox

​Roblox to jedna z najpopularniejszych gier na świecie - platforma służąca do publikacji własnych treści i projektów, ciesząca się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród najmłodszych użytkowników. Jedna z nich - jedenastolatka z Anglii - wydała ponad 3 tysiące dolarów w około 300 transakcjach.

Jak informuje serwis internetowy dziennika The Guardian, matka dziewczynki z Cheshire przebywała w szpitalu, dochodząc do siebie po operacji. Córka miała więc szerokie pole do popisu w kwestii grania - i wpisywania danych z karty debetowej. Rekord jednego dnia wyniósł 48 transakcji.

Matka żali się w liście wysłanym do gazety, że spodziewała się, iż Roblox, Apple czy PayPal - wszystkie strony zaangażowane w zakupy - zauważą, że być może dzieje się coś nietypowego. Kobieta zapewnia, że zazwyczaj dokładnie monitoruje, co dzieje się na jej kontach - ale była w szpitalu.

Reklama

Pani Anna Tins przyznaje, że po zgłoszeniu sprawy do Apple obiecano jej zwrot, ale tylko w wysokości około 759 funtów, podczas gdy suma zakupów wynosiła około 2400 funtów. Kobieta postanowiła zapytać też, czy jest jakiś pułap wydatków, który zwraca uwagę sprzedających i firm płatniczych.

Roblox zapewnia, że uczyniło dokonywanie takich zakupów "bardzo trudnym", ponieważ nie zapisuje danych karty płatniczych i te trzeba zawsze wprowadzać od nowa. Nie ma to jednak większego sensu, jeśli na przykład PayPal dane takie przechowuje bez żadnych przeszkód - jak było w tym przypadku.

Właśnie dlatego, że skorzystano z zewnętrznego systemu płatności, Roblox nie mogło zwrócić pieniędzy. Apple oferuje przeróżne opcje kontroli rodzicielskiej, lecz te nie były ustawione na urządzeniu pani Tins, która - jeśli nie jest w szpitalu - zazwyczaj znacznie pilniej je kontroluje.

Roblox może pochwalić się liczbą ponad 164 milionów użytkowników, z czego ponad połowa jest podobno poniżej 16 roku życia. Tajemnicą pozostaje fakt, ile takich spraw przechodzi bez większego echa, ponieważ nie są nagłaśniane przez ogólnokrajowe dzienniki. Czas zablokować telefony?

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje