Test pamięci Patriot Viper Steel w wersji 2x8 GB 3600 MHz CL 17

Chcą nabyć zestaw pamięci RAM w przedziale mniej więcej 300-400 zł, na rynku znajdziemy całą masę najróżniejszych produktów - wielu producentów, wiele wariantów szybkościowych, zatem bez dwóch zdań jest w czym wybierać. Poza tym dochodzą smaczki takie jak wykorzystane komponenty elektroniczne, gdzie m.in. od wybranych przez wytwórcę modułów kości zależy, jak mocno będziemy w stanie przyspieszyć RAM, jeśli zdecydujemy się na podkręcania. Jednym z najpopularniejszych wyborów w Polsce są pamięci marki Patriot Viper Steel, będące głównym bohaterem dzisiejszego testu. Na podstawie wersji o pojemności 2x8 GB i nastawiach 3600 MHz CL 17 sprawdzimy, czy rzeczywiście jest to dobry wybór - tak, abyście mieli pewność, że podejmujecie właściwą decyzję.

Viper Steel to jedna z czterech rodzin wysokowydajnych zestawów pamięci RAM w ofercie firmy Patriot. Producent wyraźnie stawia tu na zwolenników klasycznego wzornictwa, stąd brak udziwnień takich jak wielobarwne diody LED czy fikuśne kształty radiatorów, tudzież ich kolory. Zamiast tego wszystko jest odpowiednio wyważone i stonowane, proste i jednocześnie eleganckie.

Przechodząc natomiast do warstwy technicznej, w ramach serii Viper Steel odnajdziemy zestawy o pojemnościach od 8 GB aż do 64 GB i taktowaniu w zakresie 3000-4400 MHz. Na potrzeby niniejszego materiału zaopatrzyliśmy się w wariant wymieniony w poprzednim akapicie i oczywiście to na nim się skupimy, aczkolwiek mnogość dostępnych kombinacji to spora zaleta w kontekście zakupów, a dlaczego tak się dzieje, do tego jeszcze wrócimy.

Reklama

Budowa recenzowanych modułów RAM

Elementem odpowiadającym za zapewnienie elektronice odpowiednich warunków pracy jest dwuczęściowy radiator, wykonany z anodowanego na kolor szary aluminium. Odnajdziemy na nim logo Viper Gaming, a także kilka prostych wzorów w kolorze czarnym. Ponadto na szczycie wylądował grzebień o tej samej barwie i z napisem Viper, nadający całości nieco zadziornego charakteru - naturalnie w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Łączna wysokość modułu to 46 mm, natomiast kości wykorzystane w procesie produkcji to bardzo popularne Hynix CJR, znane również pod nazwą "C-Die" (jest to terminologia nie do końca poprawna, ale przecież potoczna nomenklatura komputerowych entuzjastów rządzi się swoimi prawami. W SPD zaszyto następujący profil XMP: DDR4-3600 CL 17-19-19-39 @ 1,35 V.

Wydajność w grach

W testach praktycznych pamięci Patriot Viper Steel wypadły dokładnie tak, jak można się było spodziewać. Mianowicie oferowana przez nie wydajność jest de facto identyczna z innymi niezwykle u nas popularnymi modułami - GOODRAM IRDM PRO o tej samej pojemności i taktowaniu, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę, że domyślne timingi niczym się w przypadku tej dwójki nie różnią. Jednocześnie strata do zestawów klasy 3600 MHz CL 16, opartych o kości Samsung B-Die i przeciętnie około dwukrotnie droższych, jest minimalna, co powinno ucieszyć użytkowników, dla których liczy się przede wszystkim stan prosto po wyjęciu z pudełka i zamontowaniu pamięci w komputerze.

Wyniki wydajności w większej liczbie tytułów znajdziecie w pełnej wersji testu, do której link znajdziecie na końcu niniejszego artykułu. Serdecznie zapraszamy zainteresowanych do lektury i przejrzenia rezultatów.

Rezultaty podkręcania

Potencjał overclockingu sampla, którym dysponowaliśmy, jest typowy dla kości Hynix CJR ("C-Die"). I tak w zasięgu użytkownika są ustawienia takie jak 3600 MHz CL 15, tudzież 4000 MHz CL 17, a więc całkiem rozsądne. Typowo do ich osiągnięcia nie będzie potrzeby przesadnego podnoszenia napięcia i wystarczy woltaż w zakresie 1,35-1,4 V (z wyższym CJR i tak niespecjalnie się skalują). Patrząc na sprawę od strony praktycznej, przy platformie AMD AM4 (procesor Ryzen 5 3600X), bo takiej użyliśmy do testów, chipy "C-Die" sprawują się bardzo podobnie jak Micron Rev. E ("E-Die"), które znajdziemy głównie w zestawach marki Crucial. Innymi słowy, nie jest to może poziom dużo droższych modułów opartych o Samsung B-Die, ale i tak rezultaty są w zupełności przyzwoite, szczególnie mając na uwadze dużą oszczędność na kosztach zakupu.

Podsumowanie

Reasumując, pamięci Patriot Viper Steel nie bez powodu są jednymi z najchętniej wybieranych w Polsce. Recenzowany zestaw o pojemności 2x8 GB i taktowaniu 3600 MHz CL 17 może się pochwalić dobrą wydajnością na ustawieniach fabrycznych, a także rozsądnymi możliwościami podkręcania. W rodzimych sklepach znajdziemy także odrobinę szybszą wersję 3733 MHz CL 17 i w zależności od tego, gdzie kupujemy, warto się zorientować, który wariant będzie tańszy, gdyż czasem okaże się, że będzie to ten wyżej taktowany. Tak czy inaczej, nie powinno być problemów, aby nabyć testowane pamięci w granicach około 360 złotych, co jest wartością podobną choćby do wspomnianych wcześniej GOODRAM IRDM PRO. Innymi słowy, jest to w dużej mierze kwestia indywidualnych preferencji, w tym detali takich jak wygląd radiatorów. W każdym razie, jeśli postawicie na Patriot Viper Steel, na pewno się nie zawiedziecie i będziecie zadowoleni z dokonanego wyboru. Jak najbardziej polecamy.

Zapraszamy do sprawdzenia rozszerzonej wersji recenzji na wortalu ITHardware.pl, gdzie znajdziecie więcej wyników, a także bardziej zaawansowane podejście do tematu, którym rozwiejemy (mamy nadzieję) wszelkie potencjalne wątpliwości. Zapraszamy również do komentowania, nasi redaktorzy z chęcią podejmą dyskusję i pomogą w wypadku pytań.

Po więcej informacji:

ITHardware.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy