Sega Saturn - najlepsze gry na zapomnianą konsolę

​Rywalizująca ze SNES-em konsola Sega Mega Drive (zwana w Ameryce Północnej pod nazwą Genesis, z powodu problemów z prawami autorskimi) była największym sukcesem ze wszystkich konsol Segi. Liczba sprzedanych egzemplarzy wynosiła ponad 30 milionów, podczas gdy SNES rozszedł się w blisko 50 milionach sztuk. Nintendo więc finalnie i tak pozostało preferowaną przez graczy platformą, lecz Mega Drive nie zostawał daleko w tyle. Tysiące fanów oczekiwało jego następcy.

Prace nad urządzeniem rozpoczęto w 1992 roku. Była to Sega Saturn, która zadebiutowała w Japonii pod koniec 1994 roku, a w Ameryce i Europie dopiero w połowie 1995. Licznik sprzedanych egzemplarzy, który nie dobił nawet do 10 milionów sztuk, był tragiczny i nie zbliżył się do konkurującego z nim Nintendo 64 (prawie 33 miliony), nie wspominając nawet o pierwszym PlayStation (prawie 103 miliony). Dla porównania wyśmiewane za swój kiepski wynik komercyjny Nintendo Wii U z 2012 roku sprzedało się w liczbie większej od Saturna o ponad cztery miliony sztuk.

Reklama

Powodów tej porażki było wiele. Można by wymienić chociażby anulowanie Sonic X-treme - tytułu, nad którym pracowano przez ponad dwa lata i który miał być pierwszą odsłoną 3D najmocniejszej marki Segi. Trzeba również wspomnieć o bardzo skomplikowanej architekturze konsoli. Na kilka miesięcy przed premierą, patrząc na zapowiadane parametry pierwszego PlayStation, producenci dołożyli Saturnowi drugi procesor graficzny. Nie ułatwiło to pracy zewnętrznym studiom, przez co Saturn był słabo wspierany przez deweloperów third-party.

Pomimo komercyjnej porażki Saturn jest konsolą bardzo lubianą przez dzisiejszych kolekcjonerów, a gry na nią często sprzedają się za kwoty rzędu kilku tysięcy złotych.
Dlaczego? Najzwyczajniej w świecie na niskonakładowego Saturna wyszły perełki, z którymi warto zapoznać się nawet dziś.

Sega Rally Championship

Wydana pierwotnie na automaty arcade w 1994 roku ścigałka zadebiutowała na konsoli stacjonarnej Segi w 1996 roku. Najbardziej przełomowym aspektem gry była kwestia zróżnicowanej powierzchni do jazdy, która wpływała na mobilność i sterowność naszego samochodu. Była to pierwsza gra, w której zaimplementowano tę funkcję. Poza tym Sega Rally Championship to po prostu świetnie zrealizowana gra wyścigowa typu arcade.

Daytona USA

Pozostając w temacie gier wyścigowych, trzeba przedstawić również dużo bardziej realistyczną Daytona USA. Także był to tytuł z automatów arcade, który został przeportowany na Saturna. Frame-rate w wysokości 60 klatek na sekundę, cztery tryby kamery i świetna grafika to jedne z wielu zalet tego tytułu, który znajduje się w gronie najlepszych gier wyścigowych w historii.

Virtua Cop

Kolejna gra z automatów, tym razem strzelanka typu potocznie zwanego "celowniczek". W Virtua Cop strzelaliśmy za pomocą specjalnego pistoletu. Zdecydowanie zbliżało to tytuł do automatowego pierwowzoru. Gra pozwalała na dwuosobowy multiplayer. Nad Virtua Cop pieczę sprawował Yu Suzki (główny twórca serii Shenmue). Gra stała się komercyjnym sukcesem, zachwycając przede wszystkim rewolucyjną jak na tamte czasy grafiką.

Virtua Fighter 2

Kolejny tytuł od Yu Suzukiego, pracujący na tym samym silniku graficznym. Jest to druga odsłona jednej z najpopularniejszych bijatyk od Segi. Warto wspomnieć, że była to jedna z pierwszych gier wideo w historii, przy pracy nad którą używano technologii motion capture. Zarówno wersja arcade’owa, jak i konsolowy port, okazały się sukcesem.
Seria jest kontynuowana do dziś, a jej najnowszą odsłoną jest Virtua Fighter 5 Ultimate Showdown wydane w 2021 na PS4.

Nights Into Dreams

To wydana w 1996 roku gra akcji, za której produkcję odpowiada Sonic Team, w tym cała jego śmietanka, gdyż pracowali nad nią m.in. Yuji Naka, Takashi Iizuka i Naoto Ohshima. Gra była mocno inspirowana teoriami psychoanalizy Sigmunda Freuda i Carla Junga. Gameplay, w tym onirycznym tytule, opiera się na przechodzeniu, a raczej "przefruwaniu" poziomów, których w grze mamy do przejścia siedem. Każdy z nich zakończony jest walką z bossem. Nights Into Dreams jest uważane przez wielu jako najlepsza gra na Segę Saturn. W 2007 roku wydano sequel na Nintendo Wii.

Panzer Dragoon Saga

Na Saturna wydano kilka znakomitych gier JRPG, lecz najsłynniejszą z nich jest prawdopodobnie Panzer Dragoon Saga. To trzecia odsłona serii Panzer Dragoon. Odrzuciła ona rail shooterowy charakter poprzedników i skierowała gameplay na RPG-owe tory. System walki to miks walki w czasie rzeczywistym i w trybie turowym. O tym jak bardzo kultowy w dziejach gier JRPG jest to tytuł, może świadczyć fakt, że zadbane, używane kopie tej gry regularnie osiągają na aukcjach kwoty rzędu kilku tysięcy złotych.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama