O tych 17 funkcjach PlayStation 5 prawdopodobnie nie wiedziałeś

PlayStation 5 kryje w sobie mnóstwo funkcji, które mogą przejść niezauważone. Odkrycie ich pozwoli ci na pełniejsze wykorzystanie potencjału konsoli.

Abyś nie musiał ich wszystkich szukać na własną rękę, przygotowaliśmy poradnik, który poprowadzi cię przez nie krok po kroku. Sony zaprojektowało ich naprawdę sporo i większość z nich może się okazać bardzo praktyczna. Ciekawe, o ilu z nich nie wiedziałeś do tej pory?

Automatyczne pobieranie aktualizacji w trybie spoczynku

Aby aktywować tę funkcję, wejdź w Ustawienia, następnie System, Oprogramowanie systemowe, a potem Aktualizacje oprogramowania systemowego i ustawienia. W tym miejscu aktywuj opcje Automatyczne pobieranie plików aktualizacji oraz Automatyczna instalacja plików aktualizacji. To pozwoli Twojej konsoli na aktualizowanie gier i oprogramowania nawet podczas twojej nieobecności.

Reklama

Zdalna rozgrywka za pomocą aplikacji PlayStation

Najpierw w konsoli aktywuj opcję Remote Play poprzez Ustawienia, potem System i Remote Play. Aplikację Remote Play pobierzesz ze strony PlayStation lub ze sklepu z aplikacjami na urządzenia mobilne. Po zainstalowaniu aplikacji zaloguj się na swoje konto PSN i połącz konsolę z urządzeniem.

Udostępnianie treści na telefon

Aby udostępniać zrzuty ekranu i nagrania wideo, potrzebujesz oficjalnej aplikacji PlayStation. W aplikacji przejdź do Biblioteka gier, wybierz Zdjęcia, a następnie włącz opcję Udostępnianie. Pamiętaj, aby konsola była połączona z internetem również w trybie wypoczynku. Aby włączyć tę funkcję, wejdź w Ustawienia, Oszczędzanie energii, Funkcje dostępne w trybie spoczynku, pozwalając na Pozostawanie połączonym z internetem.

Edycja wideo z rozgrywki

Użyj aplikacji Share Factory dostępnej na PS5, aby edytować swoje klipy i zrzuty ekranu. Po edycji, aby udostępnić materiały, przejdź do Galeria mediów, wybierz opcję Wybierz wiele, a następnie Prześlij do aplikacji PlayStation. Materiały możesz także skopiować na zewnętrzny nośnik USB.

Nagrywanie rozgrywki po fakcie

PS5 automatycznie zapisuje do 30 minut Twojej rozgrywki, co umożliwia zapisanie jej po nawet dłuższą chwilę po interesującym momencie. Wystarczy nacisnąć przycisk Share, a następnie wybrać Zapisz niedawną rozgrywkę.

Połączenie z przyjaciółmi na Discordzie

Połącz swoje konta PlayStation i Discord poprzez Ustawienia, potem Usługi powiązane i Discord. Następnie, korzystając z osobnego urządzenia, dołącz do czatu głosowego Discorda, wybierając opcję Dołącz na PlayStation.

Słuchanie muzyki z Spotify lub Apple Music

W zakładce Media na ekranie głównym PS5 znajdziesz aplikacje Spotify i Apple Music. Po ich zainstalowaniu i zalogowaniu będziesz mógł słuchać muzyki podczas gier. A co z innymi aplikacjami muzycznymi, takimi jak Tidal czy Deezer? Pozostaje mieć nadzieję, że Sony także i je kiedyś zaimplementuje.

Wskazówki do gier dla subskrybentów PlayStation Plus

Subskrybenci PlayStation Plus mają dostęp do funkcji Pomoc w grze, która dostarcza wskazówek do wybranych tytułów. Aby z niej skorzystać, wystarczy nacisnąć przycisk PS podczas gry.

Unikanie spoilerów

PS5 może ostrzegać cię przed spoilerami od znajomych. Funkcję tę aktywujesz w Ustawienia, Dane zapisane i ustawienia aplikacji/gier, a następnie Ostrzeżenia o spoilerach.

Wymiana obudowy konsoli

Boczne panele PS5, nazywane również "płetwami", można łatwo zdjąć i wymienić. Aby to zrobić, chwyć za róg panelu znajdujący się najbliżej logo PlayStation, a następnie pociągnij w górę i w dół. Możesz kupić alternatywne panele od innych producentów lub te opracowane przez Sony, aby dostosować wygląd swojej konsoli.

Łatwe usuwanie kurzu z wewnętrznych komór

Po zdjęciu obudowy otrzymujesz dostęp do kanałów wentylacyjnych, gdzie zbiera się kurz. Możesz łatwo usunąć go za pomocą odkurzacza. To także pierwszy krok, który należy wykonać, aby uzyskać dostęp do wnętrza PS5 w celu dołożenia dysku SSD.

Kalibracja dźwięku 3D

PlayStation 5 oferuje ustawienia dźwięku 3D, które nie są włączone domyślnie. Aby je aktywować, przejdź do Ustawienia, potem Dźwięk i wybierz Dźwięk 3D dla głośników telewizora lub słuchawek. Następnie możesz dostosować wysokość dźwięku, aby odpowiadała poziomowi twoich uszu.

Organizacja gier w przydatne listy

Jeśli masz wiele gier, warto, abyś wiedział, że PlayStation 5 pozwala na ich organizację w listach. Przejdź do Biblioteka gier na głównym ekranie, a następnie do Twoja kolekcja. Wybierz opcję, która wygląda jak folder z symbolem plusa, i stwórz listę, dodając do niej wybrane gry.

Udostępnianie gier rodzinie lub współlokatorom na ich kontach

Funkcja Udostępnianie gry pozwala innym użytkownikom PS5 na dostęp do wszystkich Twoich gier, włącznie z tytułami PlayStation Plus, nawet gdy konsola jest offline. Aby im to umożliwić, przejdź do Ustawienia, Użytkownicy i konta, a potem w panelu Inne znajdź Udostępnianie konsoli i grę offline.

Dostosowanie centrum sterowania do własnych potrzeb

Jeśli chcesz własnoręcznie ustalić, co ma się pojawiać  w centrum sterowania (ekranie, który pojawia się po naciśnięciu przycisku PlayStation na kontrolerze), możesz to zrobić, wybierając przycisk opcji. Pozwala to na dostosowanie dostępnych funkcji, takich jak szybki dostęp do ustawień dostępności.

Mapowanie przycisków kontrolera i zmiana intensywności wibracji

W menu Ustawienia -> Akcesoria -> Kontroler znajdziesz opcję Dostępność, która pozwala na przypisanie własnych funkcji do przycisków na kontrolerze DualSense oraz dostosowanie intensywności wibracji.

Ustawienia bazowe dla każdej gry

W menu Ustawienia -> Akcesoria -> Ustawienia gry możesz wybrać preferowane ustawienia, które będą automatycznie stosowane w każdej nowej grze, np. napisy czy poziom trudności.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PlayStation 5 | Sony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy