Ile zapłacisz za godzinę grania na konsoli PlayStation 4, PlayStation 5 i Xbox?

Pobór prądu przez nowoczesne urządzenia elektroniczne, w tym także konsole do gier, to niezwykle istotne zagadnienie związane budżetem domowym. Zużyte przez PS4, PS5 czy Xbox kilowatogodziny nie pozostają bez wpływu na portfele użytkowników. Ile prądu pobierają popularne konsole do gier podczas godziny grania?

Cena za każdą kilowatogodzinę (1 kWh / 1000 W) rośnie w zastraszającym tempie. Obecnie (kwiecień 2024 r.) osiągnęła wartość ok. 1,20 zł. To oznacza, że użytkowanie urządzenia o poborze prądu 1000 W przez 3 godziny dziennie będzie oznaczało koszt aż 3,60 zł. Mnożąc tę wartość przez np. 30 dni, można otrzymać łącznie rachunek od dystrybutora energii wyższy o 108 zł!

Na szczęście konsole nie pobierają tak dużej ilości prądu. Wynikiem tego stanu rzeczy jest zastosowanie w nich energooszczędnej elektroniki, która mimo rosnącej mocy obliczeniowej nie zwiększa zapotrzebowania tych urządzeń na kilowatogodziny.

Reklama

Ile prądu pobiera konsola PlayStation PS4?

Pobór prądu przez to urządzenie nie jest zbyt wysoki, lecz może nieco podwyższyć wartość miesięcznego rachunku za energię. O ile?

W trakcie rozgrywki twoja konsola PS4 pobierze około 140 W energii. To przełoży się na rachunek za prąd wyższy o około 50 groszy za każde 3 godziny gry. Wartość ta może maleć lub spadać w zależności od stopnia obciążenia urządzenia - dla przykładu podczas oglądania filmów do 95 W, a przy wyświetlaniu ekranu logowania do 80 W.

Ile prądu pobiera konsola PlayStation PS5?

Mimo tego, że konsola PS5 daje znacznie więcej możliwości, wcale nie pobiera zatrważająco dużo energii. Są to jednak większe wartości niż w przypadku poprzedniczki. W trakcie rozgrywki nie będzie to 140 W jak w modelu PS4, lecz nawet 200 W. Warto jednak podkreślić, że takie wartości PS5 osiągnie tylko przypadku gier typu AAA z bardzo szczegółową grafiką. Ciekawostką są mniej wymagające tytuły, np. Marvel Spider-Man na PS4. PS5 pobierze w trakcie grania w nią jedynie około 110 W, podczas gdy PS4 - około 140 W.

Oglądanie filmów również stało się bardziej energooszczędne, gdyż "kosztuje" jedynie około 55 W podczas korzystania rozdzielczości FullHD. To o połowę mniej niż w urządzeniu poprzedniej generacji. Podobnie jest z ekranem głównym. Konsola PS4 pobierała w tym trybie około 80 W, podczas gdy PS5 - jedynie 45 W.

Ile prądu pobiera konsola Xbox?

Pobór prądu przez Xboxa jest uzależniony od wersji urządzenia.

  • Konsola Xbox One pobiera, w zależności od wersji, podobną wartość energii co japońskie urządzenia PlayStation 4 i 5.
  • Konsola Xbox Series X pobiera w trakcie gry około 150 W energii, co stanowi wartość optymalną w stosunku do jej wydajności. Wartość ta znacznie spada w trakcie stremowania filmów - do jedynych 47 W.
  • Konsola Xbox Series S pobiera znacznie mniej, bo jedynie 75 W podczas grania. To doskonały wynik - aż dwukrotnie lepszy (niższy) niż w modelu X. Poprawie uległ także wynik podczas stremowania filmów. W generacji S wynosi "kosztuje" to jedynie 31 W.

Reszta wyników jest dość podobna w obu generacjach. Dla przykładu w Trybie Zamknięcia zużycie energii w obu konsolach wynosi około 0,5 W, a w opcji uśpienia - około 10 W.

Jak zatem widać, chociaż gra na Xboksie czy PlayStation może podnieść rachunek za prąd, nie musisz się spodziewać zawrotnego wzrostu kosztów energii. Mimo to, zadbaj o zachowanie rozsądku przy planowaniu czasu spędzanego na rozgrywkach. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Xbox | PlayStation Vita
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy