Dwie karty graficzne – jak je połączyć i czy w ogóle warto?

​Dwie karty graficzne w laptopie lub komputerze na pierwszy rzut oka mogą wydawać się dziwnym pomysłem, ale w rzeczywistości nie jest to wcale tak rzadko spotykane, jak można by się spodziewać. W tym artykule chcielibyśmy Wam wyjaśnić, w jakich przypadkach warto się na nie zdecydować, a także, jak je połączyć. Zapraszamy!

Czy warto mieć dwie karty graficzne?

Dwie karty graficzne zajmują więcej miejsca, a niekoniecznie zapewnią znacznie większą wydajność. Dużo tutaj zależy od ich mocy obliczeniowej, ale też mocy innych komponentów. Ogółem mówiąc, nie jest tak, że obie karty będą działać w pełnej mocy cały czas.

W przypadku użycia dwóch kart jest zazwyczaj tak, że jedna pełni rolę główną, a druga pomaga, kiedy nie ta pierwsza nie daje sobie rady. Dużo jednak zależy od samego użytkownika, który może zdecydować, w jakich aplikacjach ma być domyślnie odpalana karta Y, a w jakich karta X.

Wszystko to sprawia, że niekiedy inwestycja w dwie karty może się opłacić, ale nie zawsze. To warte rozważenia rozwiązanie na przykład w sytuacji, kiedy już mamy jedną kartę i nie stać nas na wymianę jej na inną, dużo lepszą, więc zamiast tego chcemy wykorzystać posiadany budżet na wspomożenie ją opcją bardziej budżetową.

Reklama

Trzeba przy tym pamiętać, że zazwyczaj jedna karta za 1500 złotych będzie wydajniejsza niż dwie karty o różnych cenach, ale łącznej wartości 1500 złotych. Jeśli więc nie mamy zero kart, to może być lepszą opcją celowanie w pojedynczą sztukę, ale mocniejszą.

Niektórzy decydują się na taką opcję także z powodu odczuwalnych już od dłuższego czasu brakach magazynowych wśród topowych kart graficznych. Jeśli chcemy wzmocnić swojego PC-ta w kwestii grafiki, nawet, jeśli mamy potrzebną gotówkę, zakup najnowszej mocarnej karty może nie być nam pisany.

Dwie karty graficzne w laptopie - czy to możliwe?

Wydawałoby się, że z uwagi na bardzo ograniczone miejsce w obudowie dwie karty graficzne w laptopie nie są dopuszczalne. W rzeczywistości jednak taki stan rzeczy można spotkać dość często, zwłaszcza w tak zwanych laptopach gamingowych.

Zazwyczaj mamy wtedy do czynienia z jedną kartą graficzną zintegrowaną z procesorem, która nadaje się przede wszystkim do codziennych zadań (przeglądania Internetu, oglądania filmów), oraz z drugą kartą graficzną dedykowaną, która sprawdzi się w bardziej wymagających zastosowaniach (na przykład grach).

Jeśli w laptopie znajdują się dwie karty graficzne, w tym jedna dedykowana o dużej wydajności, a wciąż sprzęt nie daje zadowalających osiągów, warto sprawdzić w odpowiednim programie (np. dla kart graficznych Nvidii będzie to Nvidia Control Panel), którą kartę mamy domyślnie włączoną i w jakich aplikacjach odpalana jest karta druga.

Jak połączyć dwie karty graficzne?

Zanim zakupimy, a tym bardziej zaczniemy podłączać dwie karty graficzne, jest kilka aspektów, co do których musimy się upewnić. Przede wszystkim musimy sprawdzić, czy wybrane przez nas komponenty są ze sobą kompatybilne. Konieczne jest, aby obsługiwały technologię SLI Nvidii lub Crossfire AMD.

W tym pierwszym przypadku urządzenia trzeba połączyć za pomocą specjalnego mostka i muszą to być dwie karty o takich samych parametrach. Z kolei technologia Crossfire umożliwia łączenie zupełnie różnych urządzeń i nie potrzeba do tego mostka, a jedynie trzeba podłączyć karty do płyty głównej poprzez złącza PCI Express.

Kiedy już nabędziemy odpowiednie karty, kolejny krok to sprawdzenie swojego zasilacza i w razie potrzeby wymienienie go. Trzeba pamiętać, że karty graficzne są bardzo energożerne i sporo zasilaczy, zwłaszcza tańszych, po prostu nie poradzi sobie z dwiema kartami jednocześnie.

Kiedy wszystko będzie gotowe, trzeba jedynie połączyć ze sobą płyty za pomocą mostka (w przypadku technologii AMD) lub połączyć je bezpośrednio z płytą główną (przy użyciu technologii AMD). Następnie należy pobrać i zainstalować wszystkie niezbędne sterowniki i dostosować w ustawieniach grafiki (czyli w AMD Catalyst Control Center lub Nvidia Control Panel), która karta ma być wykorzystywana w jakich okolicznościach.

Dwie karty graficzne - podsumowanie

Liczymy, że po zapoznaniu się z powyższymi wskazówkami wiecie już, jak podłączyć dwie karty graficzne, a także jesteście w stanie ustalić, czy w Waszym przypadku taka opcja jest w ogóle opłacalna (lub możliwa). Nie da się ukryć, że większość osób decyduje się na pojedynczą kartę graficzną (nie licząc laptopów, gdzie, jak już wspomniano, dwie karty można spotkać często), ale nie oznacza to, że zawsze będzie to jedyna słuszna opcja.

Podobał Wam się ten artykuł? Jeśli tak, to może przypadnie Wam do gustu również ten, w którym opisywaliśmy, jak sprawdzić kartę graficzną. Przyda Wam się też pewnie czarna lista zasilaczy, czyli lista zasilaczy, których zdecydowanie powinniście unikać. Koniecznie podrzućcie nam swoje opinie i pomysły na kolejne artykuły, jeśli jakieś macie!

Zobacz także: Najlepsze karty graficzne do gier - na co zwrócić uwagę dokonując wyboru?

Źródło informacji

Efectownia
Dowiedz się więcej na temat: NVIDIA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama