Najlepsze karty graficzne do gier - na co zwrócić uwagę dokonując wyboru?

Karta graficzna odgrywa bardzo ważną rolę w komputerze, szczególnie gdy sprzęt ten ma służyć do grania. Na rynku co chwilę pojawiają się nowe produkty, przez co osobom niezorientowanym w temacie, trudno jest wybrać najlepszy. Warto więc bliżej przyjrzeć się kartom i ustalić, na co zwrócić uwagę przy wyborze tego podzespołu.

Do czego służy karta graficzna?

Kiedy wybieramy komputer, zwykle zwracamy uwagę na kartę graficzną. Nie dzieje się to bez powodu. Najlepsze karty graficzne powodują, że sprzęt świetnie nadaje się do grania. Karta pełni ważną funkcję, generuje i wyświetla obraz. Jeżeli więc zależy nam na tym, aby karta wyświetlała obraz o wysokiej rozdzielczości i szczegółowości, musi być maksymalnie wydajna. W takim razie, jaką kartę graficzną wybrać dla gracza?

Karty graficzne - AMD, NVIDIA

Wśród dobrze znanych kart znajdują się karty AMD, czyli Radeon i Radeon RX. Karty Radeon są przeznaczone do podstawowego zastosowania. Z kolei Radeon RX są typowymi kartami dla graczy. Kolejną propozycją dostępną na rynku są karty graficzne NVIDIA, które dzielą się na GeForce - podstawowe, GeForce GT - zaliczane do kart ze średnio-niskiego segmentu, GeForce GTX - karty gamingowe dla graczy, GeForce RTX - karty gamingowe, architektura Turing.

Reklama

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karty graficznej?

Wiele osób zastanawia się, na co zwrócić uwagę, wybierając najlepsze karty graficzne. Zanim przystąpimy do wyboru karty graficznej, powinniśmy zacząć od określenia swoich oczekiwań względem tego produktu. Chodzi tu o takie ustalenia jak posiadany budżet, ilość pamięci RAM, czy kompatybilność z określonymi podzespołami. Warto to wszystko wiedzieć już przed pójściem do sklepu. Następnie wybierając jedną z kart, należy zwrócić uwagę na ilość i rodzaj pamięci RAM. Oczywiście im więcej, tym lepiej. Szukając karty dla graficznej, trzeba zapomnieć o tych, które mają zaledwie 2 GB pamięci RAM. To na chwilę obecną zdecydowanie za mało. Kolejnym szczegółem na, który trzeba zwrócić uwagę, są jednostki przetwarzania. To one odpowiadają za generowanie grafiki. Im więcej jest tych jednostek, tym lepszej jakości jest obraz i szybsze są reakcje.

Warto też sprawdzić, jakie są złącza. Dla wielu graczy duże znaczenie mogą mieć łączenia z innymi kartami, dla zwiększenia możliwości starej karty. Kolejna bardzo ważna sprawa, to zastosowane technologie. Od nich w głównej mierze zależy komfort użytkowania karty i dodatkowe możliwości. Szukając najlepszej karty, trzeba koniecznie sprawdzić chłodzenie - rodzaj i liczbę wentylatorów. Jest to bardzo ważny element karty, ponieważ bez niego długotrwała gra nie jest w ogóle możliwa.

Jeszcze innym kryterium wyboru jest obsługiwana rozdzielczość. Warto by był to model obsługujący 4K. Jeśli ktoś zamierza grać w gry VR, musi koniecznie rozejrzeć się za kartą obsługującą VR. W przeciwnym razie przyjemność ta go ominie. Kolejnym ważnym parametrem jest taktowanie - taktowanie bazowe, taktowanie maksymalne i taktowanie pamięci. Niech będzie ono jak najwyższe. W żadnym wypadku nie wolno zapomnieć o magistrali pamięci. W karcie do gier powinna mieć 192 lub 256 bit. Niektórzy nie zwracają uwagi na producentów różnych części. W przypadku kart graficznych jest to jednak ważne.

Jeśli karta jest dokupowana do posiadanego już komputera, trzeba sprawdzić jej wymiary. Jest ryzyko, że może nie zmieścić się w obudowie komputera. Osoby, które mogą pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i dopłacić do karty, która posiada podświetlenie LED, powinny wybrać taki model. Te najnowocześniejsze umożliwiają sterowanie przy pomocy aplikacji.

Karta graficzna dedykowana czy zintegrowana?

Należy mieć na uwadze to, że zintegrowana karta graficzna jest przeznaczona do prostych zastosowań, najczęściej typowo biurowych. Jest znacznie tańsza niż karta dedykowana i bardziej energooszczędna. Dzięki temu można spodziewać się długo trwałego działania baterii. Dedykowana karta graficzna jest dużo lepszym rozwiązaniem. To karta przeznaczona dla graczy. Co więcej, zadowoli nawet najbardziej wymagających graczy. Na tę kartę powinny decydować się osoby, które oczekują dużej wydajności urządzenia i zarazem większej prędkości działania. Tego typu karta jest przeznaczona również dla osób, które poza graniem, zajmują się obróbką zdjęć albo filmów.

Najlepsze karty graficzne pozwalają na grę na wysokim poziomie. Tania karta graficzna to najczęściej model bardzo ubogi, który nie daje tej przyjemności z użytkowania komputera. Niestety wiele osób kompletnie nie zna się na kartach graficznych, przez co zdarza im się dokonywać złych wyborów. W takich sytuacjach warto posłużyć się rankingiem lub innym zestawieniem, uwzględniającym wydajne karty graficzne. Jedno jest tu pewne, przy wyborze tego podzespołu, nie należy kierować się ceną. Nie jest ona tak ważna, jak jego wydajność. Wśród polecanych znajdują się karty Radeon RX, karty GeForce RTX, AMD Radeon i wiele innych modeli. Wybór ostateczny należy jednak do każdego z osobna.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy