Reklama

Za ile CD Projekt kupił prawa do Wiedźmina od Sapkowskiego?

Cóż... przynajmniej jest to kwota większa od wyłożonej przez Metropolis przy okazji anulowanej gradaptacji.

W ubiegły piątek informowaliśmy, że podczas Pixel Connect Adrian Chmielarz zdradził, iż pisarz "prawdopodobnie" użyczył praw do marki nieistniejącemu Metropolis Software za ok. 15 tys. złotych. W tym przypadku egranizacja się nie ukazała. Jak było jednak z trylogią CD Projektu, który wciąż zarabia na Wiedźminie krocie?

Do sprawy odniósł się Sebastian Zieliński, w 2002 piastującym funkcję szefa studia CD Projekt Red. Jak stwierdził, licencja na pierwszego Wiedźmina kosztowała ok. 35 tys. zł (wypłaconych w dwóch ratach; biorąc pod uwagę zmianę wartości nabywczej pieniądza, jest to ekwiwalent ok. 43 tys. obecnych złotych). Developer wspomina również, że zachował sobie egzemplarz umowy odrzucony przez Sapkowskiego ze względu na błędną pisownię imienia Geralt.

Reklama

Z perspektywy czasu pisarz nie zrobił najlepszego interesu, ale pamiętajmy, że gdy sprzedawał licencję, wiedźmińska marka miała kaliber dużo mniejszy niż dzisiaj. Zgodnie z ostatnimi informacjami gry z serii Wiedźmin rozeszły się w 25 mln egzemplarzy. (W ciągu półtora roku przychody z samego tylko Dzikiego Gonu przekroczyły miliard złotych). CD Projekt Red pracuje obecnie nad Gwintem oraz Cyberpunkiem 2077.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje