Wszystko, co warto wiedzieć o V Rising - early access, wersja 1.0 i gameplay
Po dwóch latach wczesnego dostępu V Rising zadebiutował w pełnej wersji. Oto co powinniście wiedzieć na temat nowego survivala w świecie wampirów od Stunlock Studios.
V Rising we wczesnym dostępie zadebiutowało 17 maja 2022 roku. 8 maja 2024 roku early access dobiegł końca i pojawiła się wersja 1.0.
Aktualnie V Rising dostępne jest wyłącznie na Steamie. Gra wspiera już jednak sterowanie poprzez kontroler i jeszcze w tym roku ma zadebiutować na PlayStation 5. Na ten moment nie wiemy niestety nic na temat potencjalnej premiery na Nintendo Switch lub Xbox Series X/S.
Poniżej możecie zobaczyć dla porównania, jak V Rising zmieniło się przez ostatnie dwa lata. Ten zwiastun opublikowano razem z premierą wczesnego dostępu:
Tak z kolei wygląda trailer zapowiadający debiut wersji 1.0:
V Rising niedługo po premierze we wczesnym dostępie zaczęło być porównywane do Valheima. Autorzy tego typu komentarzy nie mają jednak na myśli gameplayu czy nawet stylistyki, tylko strukturę gry oraz bardzo podobny system progresu postaci.
V Rising jest grą survival z kilkoma wyjątkowymi mechanikami. Pierwsza z nich rzuca się w oczy już w pierwszych sekundach trailerów. Kamera w V Rising ustawiona jest nad naszymi głowami. Ponadto znajdujemy się w świecie wampirów i to one są głównymi bohaterami stworzonego przez Stunlock Studios uniwersum. Podobnie jak w przypadku wielu innych gier w tym gatunku, naszym celem jest przede wszystkim przetrwanie, zdobywanie różnych zasobów, zbudowanie bazy i stopniowy rozwój stworzonej postaci.
Wampiry w V Rising są źródłem kilku ciekawych rozwiązań. Leczyć będziemy się poprzez picie krwi poległych przeciwników i zyskiwać przy tym różne specjalne umiejętności. Ponadto, jak przystało na wampira, nie przepadamy za słońcem, a cień jest naszym sprzymierzeńcem. Kiedy za oknami jest dzień, a my musimy wybrać się na jakąś wyprawę, fakt ten odgrywa bardzo dużą rolę w walce.
Jednym z kluczy dotychczasowego sukcesu V Rising jest bez wątpienia jego system walki. Wiele gier z gatunku survival nie oferuje zbyt skomplikowanego gameplayu. Chodzi bardziej o zbieranie materiałów, wykorzystywanie znajdowanych dookoła przedmiotów i opanowanie prostego zazwyczaj systemu walki.
Stunlock Studios ma jednak doświadczenie z bardzo wymagającymi grami multiplayer. Spod ich skrzydeł wyszły wcześniej Battlerite oraz Battlerite Royale, które mogły ostatecznie znacząco stracić na popularności, ale oryginalnie szybko przypadły do gustu fanom gier MOBA. Battlerite był angażujący, trudny, wymagał mnóstwo precyzji i pełnej znajomości wszystkich postaci.
Część z tych rozwiązań Stunlock Studios wykorzystało w V Rising, zgrabnie łącząc to z mechanikami znanymi z gier action RPG w stylu Diablo, Last Epoch czy Path of Exile. System walki jest bardzo rozbudowany, wiąże się bezpośrednio z licznymi systemami rozwoju postaci i sprawia, że V Rising to również gratka dla fanów PvP, którzy zamiast walczyć bossami i zbierać zasoby, wolą łup zgarnąć z trupów innych wampirów.
Jeżeli obawiacie się, że PvP będzie Wam w V Rising wmuszane i na starszym serwerze zostaniecie zmieceni z poweirzchni ziemi przez doświadczonych graczy, mamy dla Was dobrą wiadomość. Stunlock Studios stworzyło kilka różnych trybów gry, które sprawią, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie:
- PvE - serwery skupione na współpracy pomiędzy wampirami. Będziemy stawiać swoje twierdze, wspólnie zbierać surowce i walczyć z bossami o dobro Vardoran, miejsca akcji V Rising.
- PvP - oprócz podstawowych funkcji PvE gracze mogą najeżdżać swoje zamki i kraść rywalom zasoby.
- Full Loot PvP - rozwiązanie dla miłośników PvP. Gracze mogą walczyć ze sobą, napadać na zamki przeciwników, a śmierć powoduje utratę wszystkich posiadanych przedmiotów.
- Duo PvP - serwery PvP ograniczone do maksymalnie dwóch osób w grupie.
- Prywatne serwery - V Rising oferuje również możliwość stworzenia własnego serwera, gdzie możecie zaprosić swoich znajomych albo grać w pojedynkę, zmieniając przy tym różne funkcje związane z prędkością rozwoju postaci czy ilością zdobywanych zasobów.