Reklama

"Wirtualne" powstania warszawskie. Jak odzwierciedlają historię?

​Powstanie warszawskie to wydarzenie, które upamiętniamy na różne sposoby. Także poprzez popkulturę, w tym gry wideo.

Nietrudno znaleźć godne polecenia książki i filmy o powstaniu warszawskim. Gry wideo poruszające tę tematykę także pojawiają się od dawna, ale spośród nich trudno wyróżnić i zarekomendować którąkolwiek. Polscy deweloperzy podjęli dotychczas trzy próby i żadna z nich nie powiodła się w stu procentach. O których tytułach mowa?

Uprising 44: The Silent Shadows (2012, DMD Enterprise)

DMD Enterprise to studio, które powstało chyba tylko po to, by stworzyć Uprising 44: The Silent Shadows. A może ambicje były większe, ale po premierze jedynej (jak dotąd) gry okazało się, że deweloper porywa się z motyką na słońce i że trzeba zrewidować swoje plany. Uprising 44: The Silent Shadows to jedna z najniżej ocenianych produkcji w historii. O ironio, sama bardzo szybko znalazła się w tytułowym cieniu. Niemal nikt nie chciał jej nawet zrecenzować. W zagranicznych mediach trudno znaleźć choćby wzmiankę o niej.

Reklama

Jak na debiutujące, maleńkie studio, DMD Enterprise obrało bardzo trudną ścieżkę. Postanowiło bowiem połączyć elementy z trzech różnych gatunków: strzelanki, strategii czasu rzeczywistego oraz RPG-a. W efekcie żaden z nich nie był dopracowany i każdy z nich zawodził. A szkoda, bo gdyby gra była chociaż przeciętna, z chęcią poznalibyśmy losy grupy powstańców walczących na terenie okupowanej Warszawy. Jednak prawdopodobnie nikt nie dobrnął do ich końca.

Enemy Front (2014, City Interactive)

Studio City Interactive to obecnie jedna z największych firm w polskim gamedevie, znana przede wszystkim za sprawą serii Sniper. Jednak w przeszłości warszawska spółka wydawała na świat wiele gier o jakości tak marnej, że wolałaby o nich zapomnieć. Enemy Front może nie była najgorsza, ale oceny krążące po sieci chluby nie przynoszą. 5,2/10 w portalu Metacritic to średnia zdecydowanie poniżej oczekiwań. Choć na tle Uprising 44 i tak wygląda całkiem przyzwoicie.

W Enemy Front gracz wciela się w Roberta Hawkinsa, amerykańskiego korespondenta wojennego, który przylatuje do Europy, by relacjonować przebieg drugiej wojny światowej. Na miejscu, pod wpływem okrucieństwa hitlerowców, postanawia dołączyć do miejscowego ruchu oporu. Akcja gry toczy się w okresie powstania warszawskiego. Gatunkowo to FPS, który nawiązuje do takich przebojów, jak Medal of Honor i Call of Duty. Niestety, niemal na każdym kroku robi to nieudolnie.

Warsaw (2019, gaming company)

Choć daleka od ideału, Warsaw to na chwilę obecną najlepsza gra wideo poświęcona powstaniu warszawskiemu. Studio Pixelated Milk (znane z RPG-a pod tytułem Regalia: Of Men and Monarchs) wzorowało się na popularnym Darkest Dungeon i wyszło na tym naprawdę dobrze. Średnia ocen w portalu Metacritic na poziomie 6,2/10 to może nie powód do dumy, ale dowód na to, że Polacy wydali solidnego przeciętniaka.

Warsaw to taktyczna strategia z elementami RPG, w której prowadzimy do boju powstańców, planując działania dzień po dniu, na przełomie sierpnia i września 1944 roku. Gracze decydują o losach poszczególnych dzielnic Warszawy i swoich podwładnych, którzy w razie śmierci przepadają na dobre. Co ciekawe, końcowe zwycięstwo jest w Warsaw niemożliwe. Autorzy chcieli trzymać się historycznych faktów i pokazać absolutną beznadzieję, w której sukces jest niemożliwy.

Powstanie warszawskie w zagranicznych grach wideo

Niestety powstanie warszawskie jest niemal całkowicie pomijane przez zagranicznych twórców. Można co najwyżej wspomnieć o powstańczym czołgu Pantera "Pudel", który wprowadziło białoruskie Wargaming w swoim przeboju MMO - World of Tanks. Ale to tylko drobny element (choć godny naśladownictwa), a nie pełnoprawna gra wideo.

Czy jedno z najgłośniejszych i najtragiczniejszych wydarzeń z okresu drugiej wojny światowej doczeka się kiedyś upamiętnienia w postaci naprawdę dobrej produkcji na pecety i konsole? Nieważne, czy odpowiadać będzie za nią polskie studio, czy zagraniczne - gorąco na to liczymy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Powstanie Warszawskie | Uprising44 | Enemy Front | Warsaw | World of Tanks

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama