Warszawski mod do GTA IV zaprezentowany

​GTA IV jest jedną z najbardziej lubianych części z serii gier Grand Theft Auto od Rockstar Games. Niestety akcja żadnej z części oryginalnie nie dzieje się w naszym kraju. Postanowił to zmienić jeden z polskich modderów - "BartoszBuster". Polak przez osiem lat pracował nad zmodyfikowaniem "czwórki" w ten sposób, by jej akcja działa się nad Wisłą, a konkretnie w Warszawie. Efekty są niesamowite.

GTA - legenda wśród gier wideo

Seria Grand Theft Auto jest jedną z najpopularniejszych w historii gier wideo. Zapoczątkowana została w 1997 roku i od razu zdobyła wielką popularność. Nietypowy jak na tamte czasy otwarty świat, możliwość wykonywania dowolnych, nieliniowych akcji sprawiała, że gracz miał słuszne odczucie, że produkcja jest czymś wielkim.

W produkcji można było przechadzać się po trzech różnych miastach - wzorowanych na Nowym Jorku, Miami oraz Los Angeles. Co ciekawe, od samego początku grze towarzyszyła rozgrywka wieloosobowa, co jak na standardy końca XX wieku nie było takie oczywiste w grach wideo. Ogromny sukces GTA spowodował, że druga część ujrzała światło dzienne już dwa lata później.

Reklama

Twórcy przy GTA 2 mieli nieco inny pomysł na uniwersum. Fabuła obsadzona była w jednym mieście - zwanym Anywhere City. To wtedy po raz pierwszy mogliśmy być obiektem pościgu policji czy antyterrorystów. Jednak prawdziwa rewolucja nadeszła przy okazji GTA 3. Przełomem był fakt, iż była to pierwsza trójwymiarowa rozgrywka w historii serii.

Jej premiera nastąpiła w 2001 roku, więc wtedy już wiele tytułów było w 3D, zatem Rockstar dostosował się po prostu do potrzeb rynku. Główny bohater Claude to bardzo enigmatyczna postać. Przez całą serię nie odezwał się nawet ani na chwilę, co budziło zaintrygowanie wśród graczy. Od tego momentu popularność GTA wzbiła się na niespotykany wcześniej poziom.

Kolejne części: Vice City, San Andreas, IV oraz V były wielkimi sukcesami. To właśnie na "czwórce" skupimy się w tym materiale. Była to wyjątkowa, bardzo ponura część, okrojona w dużej mierze ze znanego dla studia Rockstar absurdalnego humoru i utrzymana w bardzo poważnych tonach gra.

Bohaterem był emigrant z Europy Wschodniej - Niko Belic, który przyjechał spełnić swój "amerykański sen", a finalnie został brutalnie sprowadzony na ziemię. Teraz dzięki aktywności i kreatywności fanów, akcję gry możemy przenieść do Warszawy. Jest to niesamowity projekt modderów GTA.

Polskie wątki obecne w serii GTA

W historii serii GTA było kilka polskich wątków. Największym z nich była postać skorumpowanego policjanta w GTA: San Andreas -  Eddiego Pulaskiego. Był to jeden z najważniejszych bohaterów fabuły tamtej części Grand Theft Auto.

Pulaski był prześladowcą głównego bohatera i wraz ze swoim kolegą ze służby wielokrotnie łamał prawo, zmuszając Carla Johnsona, by wykonywał dla niego nieczyste zlecenia w zamian za brak aresztowania uwikłanego w świat gangsterski protagonisty GTA: SA.

Oprócz tego w historii serii mieliśmy kilka innych "smaczków" związanych z naszym krajem, choć nie były to jakieś bardzo istotne elementy fabuły czy uniwersum GTA. Teraz za pomocą moderów to zmieni się w zdecydowany sposób. Wszak Warszawa stanie się główną lokalizacją akcji, w której udział bierze Niko Belic.

GTA IV: Warsaw podbija sieć

Autorem moda jest użytkownik o pseudonimie "BartoszBuster". Polski twórca postanowił przenieść świat akcji GTA: IV do Warszawy. Oryginalnie akcja tej części toczy się w Liberty City inspirowanym Nowym Jorkiem. Początek modyfikacji miał miejsce już w 2014 roku i od wtedy Polak pracował nad tym, by gracze mogli cieszyć się z gry osadzonej w stolicy naszego kraju.

Dzięki temu możemy w wirtualnym wydaniu oglądać takie miejsca jak Pałac Kultury i Nauki, Stadion Narodowy, Bulwary Wiślane, Łazienki oraz Sejm Rzeczypospolitej. Kilka miesięcy temu światło ujrzał trailer tego projektu, który robił ogromne wrażenie i obudził oczekiwania tysięcy graczy. Teraz już możemy pobrać zawartość moda.

Należy śmiało założyć, że modyfikacja będzie pobierana wielokrotnie i prawdopodobnie pobije rekordy zainteresowania wśród modyfikacji do GTA w naszym kraju. Jak na razie nie wiadomo czy "BartoszBuster" planuje tego typu projekty związane z innymi częściami Grand Theft Auto. Wiemy jednak, że teraz zrobił kawał dobrej roboty.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Grand Theft Auto IV
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama