W CD Projekt RED powstał pierwszy w branży gier wideo związek zawodowy

"Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa zatrudnienia, sprawiedliwego traktowania i przejrzystości warunków pracy" - możemy przeczytać w jednym z punktów Manifestu nowo założonego Związku Pracowników Branży Gier w CD Projekt RED.

Największy problem branży gamingowej, czyli...

Mniej więcej rok temu, na kilka miesięcy przed oficjalną premierą wyczekiwanej gry The Callisto Protocol, ówczesny szef studia Striking Distance, Glen Schofield, pokusił się o opublikowanie dziwnego oświadczenia, które rzuciło spory cień na całą branżę gamingową, przy okazji zdecydowanie wykraczając poza ten sektor.

Schofield wyznał, że jego ludzie pracują po 6-7 dni w tygodniu harując po 12, a nawet 15 godzin dziennie po to, by nadchodzący w tamtym czasie The Callisto Protocol spełnił wysublimowane oczekiwania graczy. Czarę goryczy przelały dodatkowo słowa dewelopera, który wyznał, że jest bardzo dumny ze swoich pracowników i ich podejścia do sprawy.

Reklama

Oburzenie, jakie pojawiło się w sieci, w konsekwencji doprowadziło do tego, że Glen Schofield przeprosił za swoje lekkomyślne słowa. Niesmak jednak pozostał spory, a eksperci i analitycy zaczęli baczniej przyglądać się sprawie, dochodząc do wniosku, że wszędobylski crunch i presja związana chociażby z tym, by daną grę wydać na czas, to czynniki generujące niewłaściwe warunki i kulturę pracy prawdopodobnie u większości znanych producentów gier wideo.

Powstał nowy związek zawodowy w CD Projekt RED

W ostatnim czasie usłyszeliśmy o tym, że CD Projekt RED planuje zwolnić ok. 9% personelu pracowniczego, czyli blisko 100 zatrudnionych w firmie osób. Redukcje etatów mają nastąpić w związku z brakiem przyszłych zadań i wyzwań dla części deweloperów u twórców hitowego Wiedźmina i Cyberpunka 2077.

To stało się głównym bodźcem dla innych producentów zatrudnionych w CD Projekt RED, którzy zdecydowali się założyć pierwszy tego typu związek zawodowy. Podmiot o nazwie Związek Pracowników Branży Gier jest częścią OZZ Inicjatywy Pracowniczej i docelowo chce zrzeszać wszystkich twórców gier, nie tylko tych związanych z CDPR.

Edukacja, demokracja, bezpieczeństwo i uczciwe warunki pracy

Nieco więcej dowiedzieliśmy się z wywiadu założycieli związku zawodowego, Lev Ki i Pawła Myszki, którzy podzielili się kulisami swoich decyzji w wywiadzie z serwisem CD-Action.

W głównych postulatach Związku Pracowników Branży Gier wideo możemy przeczytać o kluczowych dewizach. "Chcemy wykonywać swoją pracę w bezpiecznych, godnych i uczciwych warunkach. Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa zatrudnienia, sprawiedliwego traktowania i przejrzystości warunków pracy".

W dalszej części pojawia się aspekt związany ze wzajemnym dialogiem, wsparciem i silnym głosem pracowników. Wybrzmiewa także oficjalne zaproszenie wszystkich pracowników branży gier od produkcji przez marketing i back-office. "Będąc częścią większych struktur mamy dostęp do doświadczeń i wsparcia związkowców z Polski i zagranicy, zachowując jednocześnie niezależność celów i działania" - brzmi podkreślenie nowopowstałej organizacji będącej częścią OZZ Inicjatywa Pracownicza.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: CD Projekt RED
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama