Reklama

Uczą i bawią - oto najpopularniejsze gry i aplikacje dla najmłodszych

Dzieci wracają do nauki w szkołach, warto jednak nie zamykać się na edukację wyłącznie w placówkach oświaty. Można ją poszerzyć na przykład o... edukacyjne gry wideo.

Powstało całe mnóstwo gier i aplikacji, które pomagają dzieciom rozwijać się w różnych aspektach. Nie tylko tym, które chodzą już do szkoły. W poniższym zestawieniu przyjrzymy się także pozycjom, które śmiało mogą zainstalować w swoich smartfonach lub tabletach (a niektóre także na pecetach) rodzice przedszkolaków. No, bo jak uczyć dzieci skutecznie, jeśli nie poprzez zabawę?

Gry edukacyjne dla dzieci w wieku szkolnym

Duolingo

Jedna z najpopularniejszych aplikacji do nauki języków obcych. Z samego sklepu Google Play pobrano ją już ponad 100 mln razy. Gra zachęca do dalszej aktywności poprzez przyznawanie nagród za postępy. A uczyć możemy się nie tylko popularnych w naszym kraju języków, jak angielski czy hiszpański, ale także bardziej egzotycznych, jak chiński.

Reklama

Squla

Popularna aplikacja stanowiąca zbiór tysięcy quizów, gier i zagadek edukacyjnych dla dzieci od wieku przedszkolnego aż do końca szkoły podstawowej. Matematyka, ortografia, logiczne myślenie, język angielski - to wszystko i wiele innych będzie ćwiczyć twoje dziecko wraz ze Squlą. A ty będziesz śledził postępy pociechy na koncie rodzica.

Zgadnij, co to?

Zabawna i wciągająca gra, w której znajdziecie ponad 500 zagadek do rozwiązania. Zadania opierają się na popularnych powiedzeniach (takich jak "miarka się przebrała" czy "suszyć komuś głowę") czy nazwach miejscowości. Najpierw widzimy obrazek oraz zbiór liter, z których składa się dany wyraz lub zbiór wyrazów. Naszym celem jest jak najszybsze ułożenie ich prawidłowo w całość.

Monument Valley

Gra stworzona z myślą głównie o dorosłych, będąca absolutnym hitem sprzedaży na smartfonach i tabletach, a ostatnio także na pecetach. Okazuje się, że stanowi także doskonałą formę rozrywki i rozwoju dla dzieci. Przygoda składa się z kilkudziesięciu plansz, na których musimy przeprowadzić główną bohaterkę od punktu A do punktu B, manipulując elementami otoczenia i wykorzystując złudzenia optyczne. Nic tak dobrze nie pobudza wyobraźni przestrzennej.

Bit by Bit

Podobnie jak w Monument Valley, w Bit by Bit musimy przeprowadzić postać (a później postacie) w wyznaczone miejsce. Tutaj jednak wykorzystujemy do tego różne elementy, takie jak strzałki czy sprężynki. Gra stanowi wprowadzenie do tematyki programowania, pobudzając przy okazji zdolność logicznego myślenia. Poziom trudności rośnie z czasem, zwiększając motywację do dalszej zabawy.

Gry edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym

Dr. Panda

Dr. Panda to nie tytuł gry, tylko nazwa dewelopera, który wyspecjalizował się w tworzeniu aplikacji dla najmłodszych. W jego ofercie znajdziemy kilkadziesiąt interesujących pozycji, w których dzieci zapoznają się z funkcjonowaniem takich placówek, jak przedszkole, szkoła, lotnisko, szpital, remiza czy restauracja. Mogą też pójść na basen, przejechać się pociągiem, a nawet polecieć w kosmos.

123s ABCs Handwriting

Aplikacja, której działanie można streścić w kilku słowach. W 123s ABCs Handwriting dzieci uczą się pisać - zarówno litery, jak i cyfry. Oczywiście to nie to samo, co pisanie po prawdziwym długopisem po prawdziwej kartce papieru, ale dla wielu dzieci będzie doskonałym wstępem do nowego świata oraz zachętą do jego dalszej eksploracji. Polecamy szczególnie w połączeniu z rysikiem, jeśli tylko możecie użyć go na swoim smartfonie czy tablecie.

Construction Set

Które dziecko nie lubi układać klocków? No właśnie. Chyba nie ma takiego. W Construction Set otrzymujemy dostęp do setek zestawów do złożenia. Co prawda sam proces jest nieco uproszczony, ale wystarczający, aby dzieci mogły przy nim trenować spostrzegawczość, a przy okazji świetnie się bawić (albo odwrotnie). To także świetny sposób na rozluźnienie i odstresowanie. Oczywiście nie powinien stać się substytutem dla prawdziwych klocków, ale jako uzupełnienie sprawdzi się wzorowo.

Puzzles for Kids

Puzzle to chyba obok klocków jedna z najpopularniejszych form zabawy wśród dzieci. Puzzles for Kids to wariacja na jej temat. W grze nie układamy puzzli jako takich, tylko dopasowujemy elementy do kolejnych obrazków. Aplikacja jest świetnie ilustrowana i powinna przypaść do gustu każdemu kilkulatkowi. A gdy wasza pociecha wejdzie już na wyższy poziom, w sklepach Google Play i App Store znajdziecie dziesiątki innych gier tego typu, oferujących trudniejsze wyzwania.

Mysia Encyklopedia

Bardzo pouczająca aplikacja, w której odwiedzamy cztery plansze - otoczenie nory, las, sadzawkę oraz ogród - aby zapoznać się z poszczególnymi ich elementami: zwierzętami, roślinami etc. Wszystkie opisy przedstawiono na atrakcyjnie ilustrowanych planszach i wzbogacono o ciekawostki, które powinny zainteresować dziecko, ale i rodzica. Czy wiedzieliście na przykład, że ludzie organizują wyścigi ślimaków?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy