Twórca gry z Polski oskarżany o homofobię. Nie dodał związków tej samej płci

Soulash 2 to jedna z ciekawszych niezależnych gier powstałych z ramienia polskiego gamedevu. Za produkcję te odpowiada solowy twórca Artur Śmiarowski. Jego tytuł zdobył powszechne uznanie, a co za tym idzie - wierne grono zwolenników. Nie wszystkim jednak spodobały się decyzję twórcy. Na rodzimego producenta wylała się prawdziwa tona krytyki za to, że nie chciał w swoim średniowiecznym tytule zaimplementować związków osób o tej samej płci.

Soulash 2 - RPG, który zachwycił graczy

Soulash 2 to kontynuacja serii zapoczątkowanej w 2022 roku przez Artura Śmiarowskiego. Oryginalny tytuł został przebudowany od podstaw. Kolejna część jest pełnoprawną sandboksową produkcją RPG z elementami roguelike i bardzo atrakcyjną mechaniką proceduralnie generowanego świata.

Znajdziemy tu bardzo szeroki świat fantasy inspirowany średniowieczem. Soulash 2 w zgrabny sposób łączy w sobie sporo retro mechanik z nowocześniejszym podejściem. W grze możemy tworzyć unikalne osady, prowadzić cykle życia postaci, wydobywać zasoby oraz toczyć podboje. Kolejnym cennym elementem rozgrywki jest sztuka rzemiosła.

Reklama

Czy uda Wam się zbudować prawdziwe mocarstwo? Wszystko to uwarunkowane jest decyzjami podejmowanymi przez gracza wraz z postępem gry oraz wyborem jednego z kilku trybów dostępnych w grze. Jako, że mamy do czynienia z grą typu roguelike, dzieło nie należy do najprostszych (zwłaszcza dla początkujących), ale dzięki wspomnianym trybom, każdy może dostosować model rozgrywki do swoich możliwości oraz woli.

Soulash 2 w końcówce ubiegłego roku obchodził swoją pierwszą rocznicę. Deweloper sukcesywnie rozwija swój produkt kolejnymi cennymi aktualizacjami. Póki co dzieło znajduje się na etapie wczesnego dostępu. Wynika to przede wszystkim ze złożoności całego projektu oraz faktu, że zajmuje się nim tylko jedna osoba. Śmiarkowski nie ukrywa, że Soulash 2 w bieżącym 2025 roku będzie ubogacone kolejną zawartością. Tak klaruje się jeden z kilku celi noworocznych polskiego twórcy.

Społeczność LGBT zaatakowała dewelopera. Poszło o jedną decyzję

Sandboksowe RPG od swojej premiery cieszy się sporym uznaniem i posiada gorliwie grono zwolenników. Świadczy o tym sterta pochlebnych ocen i recenzji na platformie Steam. W ostatnim czasie twórca gry musiał się jednak zmierzyć ze wzmożoną krytyką ze strony jednej społeczności.

Śmiarkowski został zapytany przez jednego z fanów gry (należącego do społeczności LGBT), czy zamierza dodać w przyszłości związki osób o tej samej płci. "Głównym celem systemu rodzinnego jest stworzenie spuścizny poprzez dzieci, a biorąc pod uwagę nasze ograniczone możliwości interakcji z postaciami niezależnymi (NPC), nie sądzę, aby istniał dobry sposób na przedstawienie relacji, więc nie planuję tego na razie rozwijać" - skwitował polski twórca.

Dodał również, że postawienie większego nacisku na relacje interpersonalne w grze, zaburzyłoby proces pracy nad innymi aspektami rozgrywki, a sama gra zaczęłaby zamieniać się w produkcję typu The Sims. W skrócie deweloper nie wyraził zainteresowania implementacji związków jednopłciowych.

Od tamtego momentu na producenta spadła ogromna fala krytyki w mediach społecznościowych, głównie w serwisach X oraz Bluesky. Poniekąd przełożyło się to również na ogrom negatywnych wpisów w zakładce gry Soulash 2.

Śmiarkowski oskarżony został o homofobię. W niektórych skrajniejszych i bardziej bezwzględnych opiniach pojawiły się też apele o niewspieranie gry, a nawet bojkotowanie z takiego powodu, że twórca ma być "faszystą".

Do całej sprawy odniósł się jeden z największych streamerów i YouTuberów - Asmongold. Film, który pojawił się na kanale Amerykanina wyświetlony został już ponad 700 tys. razy. Znany w sieci twórca wstawił się za polskim deweloperem i jednocześnie dosyć mocno skrytykował poczynania wszystkich tych, którzy wdali się w nieuzasadnioną wg. niego krytykę Śmiarkowskiego.

Autor gry w krótkim wpisie w sieci napisał: "Żadna grupa nie powinna być wyjęta spod krytyki (...) Nadużywanie przywilejów w celu atakowania jakiejkolwiek opozycji rodzi ogrom prawdziwej nienawiści".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: LGBT | GameDev
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy