To już koniec z niedoborami konsol Xbox Series X/S i PlayStation 5?

​Już wkrótce na sklepowe półki mogą powrócić długo wyczekiwane przez graczy produkty. I to w normalnych cenach! Chodzi oczywiście o konsole nowej generacji, czyli Xbox Series X/S i PlayStation 5.

Poprawę sytuacji można już uświadczyć na rynku kart graficznych. Ceny w tym przypadku pozostawiają jeszcze troszkę do życzenia, niemniej jednak nie da się nie zauważyć tendencji spadkowej. Rynek powoli się nasyca, a sklepy sukcesywnie wprowadzają obniżki i promocje.

Sytuacja z next-genowymi konsolami przez bardzo długi czas nie napawała optymizmem. Premiery PS5 i Xbox X/S miały miejsce pod koniec 2020 roku i do tej pory bardzo trudno uświadczyć te produkty na półkach sklepowych po normalnych cenach.

Reklama

Sklepy internetowe nie oferują w tym wymiarze lepszego wyboru. Swoją cegiełkę dorzucili również spekulanci i skalperzy, którzy znacząco przysłużyli się do zepsucia tego rynku (przynajmniej patrząc od strony konsumenta).

Niedobory mogą jednak już niedługo znaleźć swój finał i do głosu po raz kolejny dojdą konsumenci. Raport Reutersa wskazuje, że na rynku chipów i półprzewdoników sytuacja w znacznym stopniu ulega poprawie. Wynika to z faktu, że te stają się coraz bardzo dostępne, a firmy takie jak Intel i Qualcomm informują o wzroście zapasów.

Analitycy przekonują, że popyt na procesory graficzne może w najbliższym czasie spadać z uwagi na fakt, że popularna kryptowaluta Ethereum zmieni sposób swojego funkcjonowania już za kilka miesięcy, niwelując jednocześnie zapotrzebowanie na układy graficzne, które zasilają systemy używane do kopania kryptowalut.

Nie ma oczywiście gwarancji, że ceny i dostępność konsol nowej generacji znormalizują się, ale wszystko wskazuje na to, że wyżej wskazane czynniki mogą popchnąć rynek do zmian - wyczekiwanych i właściwych dla przeciętnego klienta.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PlayStation 5 | Xbox Series X

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama