Techland, znane polskie studio gier, przejęte przez giganta z Chin

Ogromne zmiany w Techlandzie. Jak poinformował prezes firmy, Paweł Marchewka, większościowym akcjonariuszem spółki staje się właśnie Tencent, chiński gigant, inwestujący coraz większe pieniądze w kolejne gamingowe podmioty.

O rewolucji w Techlandzie dowiadujemy się z oficjalnego oświadczenia Marchewki. "Już od ponad 30 lat Techland stanowi ogromną część mojego życia - jest czymś, co naprawdę cenię i uwielbiam. Techland to nasze gry i wspaniały zespół, który je tworzy, ale także Wy, którzy w nie gracie. To wszystko robimy dla Was"- możemy przeczytać.

W dalszej części oświadczenia właściciel polskiego studia ze stolicy Dolnego Śląska nieco więcej treści poświęca kultowej już serii Dying Light, która stanowi największy owoc pracy Techlandu na przestrzeni całego okresu istnienia rodzimego producenta. DL to zasłużona w branży seria i jedna z najciekawszych pozycji osadzonych w klimacie i konwencji zombie.

Reklama

Najciekawsze przychodzi dopiero tak naprawdę w drugiej połowie oficjalnego komunikatu. Paweł Marchewka poinformował, że większościowym akcjonariuszem spółki Techland został chiński gigant technologiczny Tencent. Jak wskazał prezes polskiego studia, jest to nieodzowne wsparcie i konieczna operacja do tego, by móc realizować coraz większe projekty i przedsięwzięcia.

Tym samym, jak wynika z tego samego komunikatu, Marchewka nadal będzie dyrektorem generalnym studia, a sam Techland ma nie utracić tożsamości i nadal wyróżniać się pełną własnością wydanych na rynek tytułów. "Jestem przeszczęśliwy, że robimy ten wielki krok w przyszłość - i że mogę się tym podzielić z Wami" - kwituje deweloper.

Techland to gigant branży gier wideo w Polsce

Techland jest polskim producentem gier wideo, który istnieje na rynku od 1991 roku. Przez pierwsze lata aktywności, przedsiębiorstwo wyróżniało się całkowicie innym charakterem funkcjonowania niż produkcja gier wideo. Na początku z inicjatywy firmy powstawały chociażby słowniki, czy translatory. Dopiero później zaczęto tworzyć pierwsze gry.

Aktualnie Techland to potężny jak na skalę Polski podmiot branży gier wideo, który cieszy się także sporą rozpoznawalnością poza granicami naszego kraju. Z ramienia Techlandu powstały takie pozycje jak: seria Call of Juarez, Dead Island czy Dying Light. Ostatnim największym dziełem wrocławskiego studia było wydanie w 2022 wyczekiwanej kontynuacji - Dying Light 2: Stay Human.

Tencent - chiński gigant mocno zorientowany na sektor gamingowy

Z kolei Tencent to międzynarodowa korporacja technologiczna i jednocześnie największy gigant z tego segmentu w Chinach. Szacuje się, że wartość giełdowa tego podmiotu przekracza 400 miliardów dolarów.

Jakiś czas temu świat obiegła informacja, iż Tencent inwestuje blisko 300 mln dolarów w Guillemot Bros, firmę prowadzoną przez założycieli Ubisoftu. Nieco wcześniej hegemon z Chin zainwestował potężne środki w hiszpańskie studio Tequila Works. Bez echa nie przeszło także przejęcie części udziałów FromSoftware - twórców hitowego Elden Ringa.

Tencent może pochwalić się także udziałami w innych znanych firmach z branży gier wideo, m.in. Epic Games czy Riot Games, a od teraz także jak się okazuje - polskiego Techlandu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Techland | Tencent
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama